BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
YAŞAM ALANLARINI INSTAGRAM’A GÖRE DEKORE ETMEK

YAŞAM ALANLARINI INSTAGRAM’A GÖRE DEKORE ETMEK

24 Ocak 2017

Sizi bilmiyoruz ama ilham almak için Instagram’da fotoğraf bakmayı biz çok seviyoruz. Bizce Instagram, ilham almak için en iyi mecralardan biri. Çünkü keşfedilecek çok sayıda yetenekli sanatçının ve fotoğrafçının yanında harika tasarımlar var. Bu nedenle de her gün "iç mimari ve dekorasyon" ile ilgili hashtagleri takip ediyoruz.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda Instagram’da "dekorasyon ve iç mimari" ile ilgili en çok beğenilen fotoğraf temalarını sizin için hazırladık. Umarız beğenirsiniz.

 

ÜZERİNDE KAHVE OLAN MASALAR

2016 yılında Instagram’da en çok beğenilen fotoğraf temalarından biri. Sanırım bu sizi şaşırtmadı. ("Kürk Mantolu Madonna" ve kahve temalı fotoğraflar hâlâ aklımızda) Bu kompozisyonu yaratmak oldukça basit aslında. Kitapları, çeşitli bitkileri ve objeleri asimetrik şekilde bir araya getirerek harika bir kompozisyon yaratabilirsiniz. Işığı da unutmamak gerek tabii.

 

İÇ MEKANDA ÇİÇEKLER VE BİTKİLER

Çiçekler ve bitkiler herhangi bir fotoğrafa anında hayat katıyor. Doku, renk ve canlılık hissi yaratıyorlar. Dekorasyonu seven hemen hemen herkesin en yakın arkadaşlarıdır. Fotoğrafları canlı göstermelerinin dışında dekorasyonun da baş tacıdır. Maksimum etki için büyük bitkileri kullanmakta fayda var. Kim bilir, belki de kaktüsünüz Instagram’ın yıldızı olacak.

 

İÇ MEKANIN KUŞ BAKIŞI GÖRÜNÜMÜ

Instagram’da gezinmeyi seven biriyseniz bu fotoğrafları ve aldıkları beğenileri mutlaka görmüşsünüzdür. Muhteşem yemek masalarının, özenle hazırlanmış tariflerin ya da belki İskandinav tarzı döşenmiş bir oturma odasının kuş bakışı görüntüsü...

Bu şekilde çekilen fotoğraflar çok daha havalı görünür. Ancak bu fotoğraf tekniğini denemeden önce her şeyin düzenli bir şekilde göründüğünden emin olun. Şimdi sevdiğiniz bir alanı kuş bakışı olarak çekin ve Instagram’a ekleyin. Farkı siz de göreceksiniz.

 

İÇ MEKAN FOTOĞRAFINA HÂKİM OLAN RENK TONU

Harika bir kompozisyonunuz var ve fotoğrafını çektiniz. Ancak fotoğraf, gerçekte olandan çok daha farklı görünüyor. Bildiğiniz gibi Instagram fotoğrafları daha çok filtreler kullanılarak paylaşılan fotoğraflar. Bu nedenle çektiğiniz fotoğrafı Instagram’a yüklemeden önce en uygun renk tonunu belirlemelisiniz. Örneğin "ahşap" tonlarının ağırlıkta olduğu bir alanı çekiyorsanız sarı renk tonlarını kullanmanız uygun olacaktır.

 

İÇ MEKANDA AYDINLATMA

Özellikle "avizeler" –yanmadıklarında dahi- bulundukları mekanı oldukça dolu gösterir. Ancak tek başına tavan aydınlatmaları yeterli değildir. Mekanın ışığını spot aydınlatmalar ile desteklerseniz çok daha etkili bir sonuç alırsınız. Önemli olan neyi çekeceğiniz ve nasıl bir etki istediğinizdir. Doğal bir etki istiyorsanız gün ışığını kullanmanız daha iyi olacaktır. Fotoğrafta bir objeyi ya da alanı ön plana çıkarmak istiyorsanız yapay ışıkları kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle ışığa istediğiniz etkiyi elde edene kadar müdahale edebilirsiniz. Kompozisyonu oluşturun, ışığı ayarlayın ve çekin. Fotoğrafınız Instagram için hazır!

Top