BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
VINTAGE EV DEKORASYONU HİKÂYESİ

VINTAGE EV DEKORASYONU HİKÂYESİ

21 Mayıs 2017

Hemen hemen herkes rüya gibi bir evde yaşamak ister. Güzel bir evin yanında geçerken, “Burada yaşayabilsem harika olurdu” demeyen yoktur sanırız. Katie King için bu ev yaşadığı yer olan Denton, Texas’ta yer alıyordu. Ev altı yıl önce satışa çıktığında, Katie ve bir bilgisayar mühendisi olan kocası James’in taşınmak gibi bir düşüncesi yokmuş. Ancak yine de eve bakmaya karar vermişler. Katie evi gezdikten sonra hayalindeki yer olduğuna karar vermiş. Arkadaşlarıyla da konuştuktan sonra eşiyle birlikte evi satın almaya karar vermişler.

Yeni evlerine taşınmak için dekorasyonla ilgili birçok işi de beraberinde getiriyormuş. Katie ve James, 1930'ların evlerinin orijinal ayrıntılarını vurgulamak istemişler. Bu, birçok eski Teksas evinde gizli bir mücevher niteliğinde olan orijinal kazıkları açığa çıkartmak için halıların soyulması, boyaların çıkarılması ve alçı tavanların yırtılması anlamına geliyormuş. En büyük çabalardan biri de, dört tabakaya kadar linolyum ile kaplanmış baskıları sökerek orijinal ahşap zeminlerin ortaya çıkmasını sağlamakmış.

İki katlı ve üç yatak odalı evin eski cazibesini ortaya çıkarmak, Katie, James ve çocuklarının sıcak ve rahat hissedecekleri bir ev yaratmalarını sağlamış. Katie bir arkadaşıyla dekorasyon ve iç mimari alanında danışmanlık hizmeti veriyormuş. İç mekânları güzelleştirmeye olan tutkusu ise annesinden miras kalmış. "Çocukluğumdaki ev rahat, güzel ve hafızamda bile hâlâ büyülü. Bana gündelik hayatta bile güzelliği görmeyi öğretti. Paylaşmak istediğim ders budur." diyor.

Tıpkı Katie’nin çocukluk evinde olduğu gibi, ortaya çıkan yeni evi de büyülü kelimesini kullanmadan tarif etmek oldukça zor. Soluk pastel duvarların, rustik ahşap yüzeylerin, antikaların, rahat köşe kısımların ve desenli tekstillerin karışımı, içeri giren herkeste büyülü bir yere giriyormuş duygusu yaratıyor. Ev, Katie ve James'in birbirleriyle ve çocuklarıyla ilişkilerini geliştirmeleri için mükemmel bir yer. Her oda yaratıcı unsurlarla dolu. Sanat, hatıra ögeleri, doğal eşyalar ve şahane şaşırtıcı dekoratif detaylar evin her yerine serpilmiş. Yaratıcılık evin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş. Katie, "En büyük arzum yaratıcı ve sevecen olmak. Çocuklarımıza eğlenceli ve yaratıcı yollarla bağlanmak ve onların kendilerini geliştirdiklerini görmek beni sevindiriyor." diye ekliyor. Böyle güzel ve ilham verici bir evde büyüyecek olan Felicity ve Ames, tıpkı Katie gibi, çocukluk evlerini büyük olasılıkla hatırlayacak.

Bilgilendirme yazımızdan sonra sizi Katie ve James’in eviyle baş başa bırakıyoruz. Umarız yeni bir ev dekorasyonu yaparken size ilham verir. Keyifli okumalar!

Ön oturma odasına antikalar, yumuşak yastıklar ve renkli desenler kullanılmış. Katie, "Küresel dokuları ve renkleri daha kadınsı parçalarla karıştırmayı çok seviyorum" diyor. Yeşil kanepe gibi birçok parça Katie ile birlikte evden eve taşınmış. Duvarlar ise soluk ve buz pembesi bir renge boyanmış.

Ailenin beyaz Alman çoban köpeği Luther’ın da katıldığı ön salonun diğer görünümü. Ortadaki yuvarlak masa, Katie’nin çocukluk evinin mutfağında kullanılıyormuş. Bacaklarını kısaltmış, köpük eklemiş, kumaşla kaplamış ve püskülleri oluşturmak için vida kullanmış. Yeşil kanepe de Katie'nin güncellediği rahat vintage parçalardan.

Katie, benzersiz ve sıcak kombinasyonlar oluşturmak için desenleri, yastıkları ve farklı dokuları karıştırmayı seviyormuş. Ön oturma odasındaki kaplan desenli kilimi Urban Outfitters'tan almış.

Ön salonun hemen dışındaki oda, resmi yemek olarak kabul kullanılıyormuş. Ancak King ailesi bu alanı oyun alanı olarak kullanmaya karar veriş. İç mekâna eğlence eklemek için natürmort resmin alt kısmını maviye boyamışlar.

Mutfak, vintage cazibesiyle dolu. Aynı zamanda evle birlikte gelen hardal renkli retro fırınına sahip. Katie, dolapları ise yeşil mavi tonlarına boyamış. "Bu renk benim favorilerimden biri, çok rahatlatıcı ve huzurlu. 2003'ten beri yaşadığım her evde kullandım!" diye de ekliyor.

Çamaşır odası, yemek alanının hemen yakınında bulunuyor ve ön kapıda yürürken de görüş hattı içinde. Alan, fonksiyonel ama  aynı zamanda hoş bir giriş / çıkış noktası gerektiriyormuş. Duvarlar Ace Hardware'in "Gölge Dansı"nda boyanmış ve linolyum zemini örtmek için hoş desenli bir halı eklenmiş. Wal-Mart'tan alınan tahta sandıklar duvara asılarak depolama alanı oluşturulmuş.

King ailesi hafta sonu sabahlarını bu rahat alanda kahve içip sohbet ederek değerlendiriyormuş.

Oturma odasının başka bir görünümü. Gül ve lacivert renklerinin yumuşak tonları sıcak ve dinlendirici bir atmosfer yaratmış. Vintage detaylar ve Katie'nin kendi tabloları duvarı süslüyor.

Alt katın koridorundaki vintage ayrıntılar evin geçmişini vurguluyormuş. Katie, "Bizden 47 yıl önce bu evde başkaları yaşıyordu. bBazılarını tanıma ve hikayelerini duyma şansına sahip olduk." diye belirtiyor.

Zemin kattaki misafir odası, çalışma odası olarak da değerlendirilmiş. Duvarlar, çamaşır odasıyla aynı renkte boyanmış. Koyu renk tonu, alanı derinleştirmiş ve dolabın zengin pembe rengini ortaya çıkarmış.

Kaite, misafir odasındaki altın püsküllü başlığı bir tasarruf mağazasından 2 dolara satın almış! Yerleşik raflarda bulunan tabaklar ve kaplar ise Katie ve James’in düğününden kalmaymış.

Misafir odasına bir de oturma odasının içinden bakın. Luther merdivenin hemen yanında kestirirken, ailenin diğer köpeği ve kedisi ise evin başka yerlerinde rahatlıyor.

1939 yılında inşa edilen evin blueprint planları.

Felicity, ailenin sanat stüdyosu olarak kullandığı üst kattaki masada çizim yapıyor. Katie, "Bu, evimdeki en sevdiğim noktalardan biridir" diyor. Masanın yanındaki kuzeye bakan pencere de çalışmak için ideal ışık sağlıyor.

Katie'nin amacı, büyük ana yatak odasını evdeki en huzurlu ve rahatlatıcı odalardan biri yapmakmış. Duvarlar, mutfak dolaplarında olduğu gibi aynı yatıştırıcı renkte boyanmış. Yatak başlığı kullanmak yerine garaj satışından aldıkları halıyı duvara asmışlar.

Katie, yıllarca duvar kağıdı örnekleri topladıktan sonra üst kattaki banyoda kullanmaya karar vermiş.

Çocuk odasındaki süsler ve kapılar parlak ve eğlenceli bir his yaratmak içim turkuaza boyanmış. Salıncak, hem aile hem de arkadaşlar için sabit bir zevk kaynağıymış.

Katie, "Çocuklarımız bize mutluluk getirdi.  Onların sevinçlerini ve yaşam sevgisini yansıtan bir oda tasarlamaya çalıştım" diye açıklıyor. Katie, yataklar için parlak ve renkli yatak takımlarını, akrabaları tarafından yapılmış ve sunulmuş battaniyelerle eşleştirmeyi seçmiş. Uykuya dalmak için gerçekten harika bir alan.

Top