BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
UYGULAMASI KOLAY MOR OTURMA ODASI DEKORASYONU

UYGULAMASI KOLAY MOR OTURMA ODASI DEKORASYONU

05 Temmuz 2018

Mor renk ve tonları, dekorasyonda kullanıldığında alana daha çok feminen bir görünüm kazandırır. Pantone Enstitüsü’nün de 2018’in rengi olarak seçtiği “Ultra Violet” rengini, yani mor ve tonlarını dekorasyonda nasıl uygulayabileceğinize odaklandık.

Eğer dekorasyonda mor rengini tercih edecekseniz bilmeniz gereken bazı iç mimari tasarım ögeleri vardır. Örneğin koyu mor iç mekâna feminen bir görünüm kazandırırken, daha açık mor ve tonları ise feminen ve maskülen arası bir görüntü oluşturur. Bugünkü blog yazımızda daha açık ve yumuşak mor rengi tonlarına yer vereceğiz. Nötr renkler ile dekorasyonu nasıl dengeleyebileceğinize odaklanacağız. Keyifli okumalar!

Mücevher renk tonlarını bohem tarz ile karıştırın

Mücevher renklerin ve bohem tarzın detaylarını alın, bunları country veya vintage görünümlü parçalar yerine çağdaş mobilyalarla kullanın. Böylelikle oturma odanıza karakter eklemiş ve eklektik bir hava vermiş olursunuz. İşin sırrı, karanlık, orta ve açık renkleri katmanlamakta. Ancak çok fazla beyaz ve soluk gri ekleyerek dengeyi bozmamaya özen gösterin. Sulu boya ve yağlı boya baskılar, dekorasyonda bohem tarz oluşturmanın anahtarıdır. Ayrıca görünümü tamamlamak için büyük boy bir avize kullanabilirsiniz.

Tozlu mor ile dekore edin

Tozlu morun zengin ve yumuşak bir dokusu vardır. Kadifeler, döşemeler, perdeler, mermerler ve altın dokunuşlar ile birlikte kullanıldığında iç mekâna gerçekten lüks bir görünüm kazandırır. Duvarınızı tozlu mor renkte boyamak için düz ve mat bir yüzey seçin. İç mekânda kullanacağınız dokularla da rengi öne çıkarın. Turkuaz aksesuarlar ve detaylar, mor ve pembe tonlarını kesmek alana serinletici bir görünüm eklemek için birebirdir.

Modern dokunuşlar

Tozlu mor renk, klasik tarzda beyaz mobilyalarla harika görünmektedir. Ancak daha modern bir şema için havalı gri tonları ile birlikte kullanın. Yatak odası için en doğru ruh halini yaratan uyumlu palet için; pudra, patlıcan, incir, pudra şekeri ve gri ile tozlu moru birleştirin. Alternatif olarak kontrast eklemek için keten, mantar veya yumuşak yeşil tonları ile eşleştirin.

Rahat tutun

Rahat bir tarz için ahşap dokuları kullanabilirsiniz. Ahşap detaylar, iç mekâna doğallık kazandırdığı için rahat bir görüntü oluştururlar. Renk şemasının fazla ağır olmasını önlemek için leylak ve gri renklerini aksesuarlarda ve odanın farklı alanlarında kullanmaya çalışın. Vintage bir ahşap sehpayla da görünümü dengeleyebilirsiniz. Aynı zamanda mevsimlere uygun detaylar -sonbaharda battaniyeler ve yastıklar gibi- rahat dekorasyon tarzını pekiştirebilirsiniz.

Aksesuarlar ve yumuşak mobilyalar

Tamamen mor renk tonlarının hâkim olduğu bir oturma odasına girmek size fazla cesur geliyorsa ince bir dokunuş için aksesuarlar ve yumuşak mobilyalar kullanabilirsiniz. Nötr tonlu mobilyalar şık oturma odasına rahatlık hissi verir. Mor bir halı, soluk renkteki duvarların ve mobilyaların etkisini artırarak kontrast yaratır. Yani şık ve rahat detayları bir arada kullanın. Bu şekilde mor renk tonlarından sıkıldığınızda kolayca değiştirebilirsiniz.

Top