BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2021. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI OTEL İÇ MİMARİ TASARIM KILAVUZU

TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI OTEL İÇ MİMARİ TASARIM KILAVUZU

24 Ocak 2019

Türkiye’de bugüne kadar otel iç mimari tasarımı ile ilgili pek çok yazı yazıldı. Ancak tamamına yakını, otel dekorasyonu ile ilgili sadece yüzeysel bilgiler içeriyor. Biz de otel tasarımı ile ilgili bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı kılavuzu hazırlamaya karar verdik. Bu kılavuzda otel dekorasyonundan iç mimarlık ofisi fiyatlarına, otel aydınlatmasından lobi ve oda dekorasyonuna kadar her konuya kapsamlı şekilde yer vereceğiz.

Otel iç mimarisinin ne olduğu, iç mimarlık ofisi ve tasarım sürecinin nasıl yönetileceği konusunda bu kılavuz sizin için yönlendirici nitelikte olacaktır. Otelin farklı bölgelerinden bölümlere yer verip dekorasyon için kriterler önereceğiz. Hazırsanız kılavuzumuzun ilk başlığı ile konumuza giriş yapalım. Keyifli okumalar!

Giriş

Bu kılavuz, otel dekorasyonunun ne olduğu, iç mimar ve tasarım sürecinin nasıl yönetileceği konusunda mesleğe kılavuzluk eden ilk programdır. Otel iç mimari tasarımı konusunda olabildiğince kapsamlı bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Kılavuzu tamamladıktan sonra katalog haline getirip web sitemizde de paylaşacağız.

Yazar hakkında

Soracağınız ilk soru, bu kılavuzu kim hazırlayacak? Bu kılavuzu sektörde uzun yıllar tecrübesi olan bir iç mimar hazırlayacak. Aynı zamanda yine sektörün önde gelen iç mimarlardan da her bir bölüm için ayrı ayrı destek alınacak. İç mimarlık alanında bizden daha profesyonel ve tecrübeli olduğunu kabul ettiğimiz tasarımcıların görüşlerine de ayrıca yer vermeyi amaçladık. Bu kılavuzu hazırlamak istememizdeki en temel amaç, otel dekorasyonunun yeterince anlaşılmaması ve niteliksiz pek çok kişinin bu alanda çalışması.

Tam da bu yüzden bireysel ve ticari müşterilerin yanında 100’den fazla tasarım dekor ürünü olan bir iç mimarlık ofisi olarak bu kılavuzun sektöre ışık tutacağına inanıyoruz. Bu kılavuz uzun yıllara dayanan bir tecrübenin sonucu olarak ortaya çıkacak. Dünya farklı ülkelerindeki otelleri araştırdık. Bazen yerinde bazen de internet üzerinden inceledik. Sonuç olarak da kaynak niteliğinde olacak bu kılavuzu hazırlamaya karar verdik.

Ne gereği var?

İç mimarlık, doktorluk ya da mühendislik gibi bir meslek dalı değildir. Yani aslında herhangi bir eğitim almadan, sadece internet üzerinden okuduğu bilgiler ile kendini iç mimar olarak konumlandıran pek çok kişi var. Bir tarafta lisans ya da yüksek lisans ve doktora derecelerine sahip iç mimarlar, diğer tarafta ise kısıtlı renk ve dekorasyon bilgisi ile bu mesleği icra etmeye çalışan vasıfsız kişiler.

Ne yazık ki iki taraf da eşit derecede değerlendiriliyor. Bu durum küçük düşürücü gibi görünse de, vasıfsız kişilerce yapılan iç mimari tasarım ve uygulama, başından sonuna kadar kendini belli ediyor. Eğer müşteri de konuya profesyonel yaklaşıyorsa ortaya çıkan sonuçtan memnun kalmıyor.

Müşteri tarafında bu durumun yarattığı en büyük sorun, para ödedikleri işin karşılığını alamamaları. Bizim amacımız ise, bu konulardaki tüm gizemleri ortadan kaldırmak, profesyonel iç mimarların aldıkları tüm eğitimleri açıklamak ve iç tasarımın sunduğu olanakların anlaşılmasıyla iç mimarinin, dolayısıyla da otel iç mimarisinin verimli yapılmasını sağlamak. Girizgâhımızı da yaptığımıza göre otel iç mimari tasarım kılavuzunun ilk bölümünü tamamlamış bulunuyoruz. Kılavuzumuzun bir sonraki konusu, “iç mimar fiyatları” olacak.

Top