BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
SONBAHAR VE KIŞ İÇİN EV DEKOR TRENDLERİ

SONBAHAR VE KIŞ İÇİN EV DEKOR TRENDLERİ

07 Eylül 2018

İç mekânların sonbahara ve kışa hazır olması için anahtar dekor ve aksesuar önerilerini seçiyoruz. Merak etmenize gerek yok, çünkü henüz trendleri kaçırmış değilsiniz. Ev dekorasyon, dolayısıyla da dekor trendleri genellikle aylar öncesinden belli olur. Renk paletinden minimalist mobilya seçeneklerine kadar tüm dünyaya yayılan küresel trendlerden ilham alarak yeni koleksiyonlar oluşturabilirsiniz.

Eğilimler değişip gelişirken genellikle her tasarım tarzı aynı oranda hayatımızda yer almaz. Bazıları sadece sezonluk olarak bizimle birlikteyken bazıları yıllarca popülerliğini korur. Örneğin İskandinav dekorasyon tarzı yıllardır trend olmakla birlikte hâlâ bize zevk vermeye devam ediyor.

Bugünkü blog yazımızı okuyarak 2018’in sonbahar ve kış mevisimi için anahtar niteliğindeki ev dekor ve aksesuar önerilerini öğreneceksiniz. Country ve lüks tarzlar ile evinizin dekorasyonunu tamamen değiştirmeye gerek kalmadan tarz sahibi bir iç mekân yaratacaksınız. Keyifli okumalar!

Ahşap Parçalar

Bu sonbaharda dekorasyon trendi; kuru meyvelerin, kabukların ve yaprakların sarımtırak tonlarının hâkimeti altında olacak. Dekorların renkleri değiştikçe mevsimleri de yakalar. Bir diğer anahtar dekor ögesi ise örme battaniyeler gibi dokulu parçalardır. Örgü dekor ögelerinin Pinterest aranması her yıl %200 artış gösteriyor. Bu nedenle örgü parçaların tam sonbahar mevsimine göre olduğunu söylemek zor değil. Aynı zamanda iç mekâna sıcak bir hava da katıyor. Anahtar parçaların rustik örtüler, yün dokuma ve örgü parçalar ile ahşap detaylar olduğunu unutmayın.

Yeni İskandinav Tarzı

Bu trend, büyük etki yaratan sade dekorasyon tarzını anlatır. Zahmetsizce tarz sahibi dekorlar yaratmak için mükemmeldir. Örnek görseldeki dekorasyon, popüler İskandinav tarzı dekorasyonun modern halidir. Görünümü ilgi çekici hale getirmek için farklı dokuları harmanlayabilirsiniz. Karanlık alanlar, davetkâr bir iç mekân yaratmak için oldukça işinize yarayacaktır. Bu noktada iç mekân aydınlatma türlerini anlattığımız bog yazısını okuyarak ışığı nasıl yönetebileceğini öğrenebilirsiniz.

Bu sezonun yeni trendi, küresel ilham kaynağı olan desenler ve renkler. Aksesuarların ve mobilyaların yumuşak renk tonlarında kullanılması, İskandinav yaşam tarzına gönderme yaparak iç mekâna doku katacaktır. Koyu renk tonlarının yükselen popülaritesinin yanında kullanabileceğiniz yumuşak dokular, evinizi sonbahara tam anlamıyla hazır hale getirecektir. Bu dekorasyon tarzının anahtar renkleri lavanta, adaçayı, hafif pembe ve beyaz olarak öne çıkarken; anahtar parçaları ise deri ve toprak rengi ahşaplar.

Zengin dokular

Bu eğilim, küresel olarak esinlenilen kalıpların bir arada kullanılmasıdır. Yani küresel eklektizm yolculuğuna ev sahipliği yapmaktır. Görünüm farklı dekoratif baskıların kaynaşmasını memnuniyetle karşılar. Zengin tonlar ve sağlam dokular, bu göçebe eğilimin otantik, el işi stilini sembolize eder.

El yapımı olan tekstil ürünlerini mutlaka kullanın. Yastıklar, minderler, duvar sanatı için püsküller, ve makrome düşünebilirsiniz. Hardal, koyu kahverengi ve baharat kırmızısı trendin öne çıkan renkleri. Toprak, dokuma ve el yapımı tekstiller ise öne çıkan anahtar parçalar.

Lüks detaylar

Özellikle iç mimarların bildiği gibi lüks terimi, son yıllarda oldukça fazla kullanılmaya başlandı. Yerli, yersiz herkesin dilinde olan bu terimi gerçek anlamda iç mimariye yansıtabiliyor muyuz peki? Kumaşların ve mobilyaların dokunuşunu da içeren lüks, dozunda ve doğru şekilde kullanıldığında iç mekâna cazibe katar.

Lüks dekorasyonda; pirinç, mermer ve kadife gibi lüks malzemeler, harika dekoratif detaylar yaratmak için birbiriyle güzelce birleşir.

Modern görünüm

İç mimari ve dekorasyonda tasarım kadar işçilik de önemlidir. Tasarımı tam anlamıyla yansıtmayan işçilik başarısız olarak kabul edilir. Bu anlamda seçeceğiniz ustanın ve ekibinin aklınızdaki tasarımı tam anlamıyla yansıtacağından emin olmalısınız. Aksi durumda hem maliyet hem de ortaya çıkan iş size üzecektir.

Ancak işçiliğin tam anlamıyla tasarımı yansıtması her şeyin endüstriyel bir ürünmüş gibi mükemmel olması anlamına gelmiyor. El işçiliğinin kendine has bir duruşu ve tarzı vardır. Aslında el işçiliğini önemli ve paha biçilemez kılan da budur. Doğal ahşap, örgü, rattan ve hasır detayları iç mekânda bolca kullanmaya çalışın. Doğal malzemelerin ham güzelliği iç mekâna ruh katacaktır. Soluk giriler, nötr palet, köür siyahı ve oksitlenmiş kırmızı bu tasarım tarzında öne çıkan renkler. Toprak, yün, hasır ve rattan ise anahtar malzemeler.

Endüstriyel tasarım

Bu sezon endüstriyel tasarım tarzı daha parlak bir görünüm sergiliyor. Endüstriyel tasarım tarzının mükemmeliyetçilikten biraz uzaklaşmasıyla dekorların kimlik kaybı azalıyor. Sert endüstriyel kenarlar, fume ve renkli cam aksamlarla yumuşuyor ve keskin hatlardan uzaklaşıyor. Bu sonbahar ve kış mevsiminde zengin ipek dokular, zarif kuş motifleri ve stilize oryantal baskılarla dolu koleksiyonlar öne çıkacak.

Top