BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
SOFİSTİKE VE ŞIK GRİ MUTFAK FİKİRLERİ

SOFİSTİKE VE ŞIK GRİ MUTFAK FİKİRLERİ

18 Nisan 2018

Beyaz mutfak dekorasyonuna alternatif bir fikir arıyorsanız griyi denemenizi öneririz. Gri mutfak dekorasyonu, mutfağa karakter, kişilik ve zamansız bir zarafet katar. Geçmiş dönemlerde mutfaklar çok daha renkliydi. Örneğin 70’li yıllarda kireç yeşili ve turuncu renkleri oldukça modaydı. Günümüzde ise daha sade renk paletleri büyük rağbet görüyor. Dekorasyonda kullandığınız renk tonu çok önemlidir. Çünkü dekorasyonunun kendini göstermesini büyük ölçüde renk sağlar. Gri bu anlamda mutfak dekorasyonunuza sıcaklık katabilir. Mavi gibi farklı renk tonlarıyla da uyumludur.

Gri mutfağınız için vurgu rengi veya karışık bir palet seçerken, trend ve güvenilir renk teorisini takip etmek akıllıca olacaktır. Ya bir renk çarkı üzerinde yan yana olan tamamlayıcı renkleri, ya da zıt yönlerdeki kontrast rengi seçin. Tamamlayıcı renkler sakinleştirici, karşıt renkler ise enerji vericidir. Yumuşak, soluk griler küçük mutfaklar için kullanışlıdır. Ancak daha büyük alanlarda karaktersiz görünümlü önlemek için cesur renkler eklemeniz gerekir. Soluk gri tonlarını derin bir mavi ya da fuşya ile karıştırabilirsiniz.

Hafif bir kontrast için, aynı sakin renkten iki farklı tonu, dolaplarda kullanabilirsiniz. Duvar dolaplarına kullanabileceğiniz daha derin veya zıt renkler, gri mutfağınızda odak noktası yaratacaktır. Taban dolapları duvar dolaplarından daha koyu tonlarda olabilir. Daha güçlü bir kontrast oluşturmak için, aydınlık ve karanlık noktalar yaratın. Grinin koyu ve açık renkleri bu anlamda size yardımcı olabilir. Çok ağır bir renk, odayı daha küçük hissettirebilir. Bu yüzden nötr bir zemin ve duvarlarla dekorasyonun genelini dengelemek isteyebilirsiniz.

Doğal ahşap detaylar, daha soğuk gri mutfaklara ve aynı şekilde gri-beyaz doğal taş zemine sıcaklık katar. Doğada olduğu gibi açık kahve, gri ve kum rengi tonları uyum yaratır. Soğuk griler metal parçalar ile uyum sağlar. Parlak renkli parçalar ise ruh halini yükseltmeye yardımcı olur.

Sizin için hazırladığımız bazı gri mutfak fikirlerini keşfetmek için okumaya devam edin. Keyifli okumalar!

Ahşap detaylar ile sıcaklık katın

Grinin sakinleştirici bir renk olduğunu hemen hemen herkes bilir. Ancak ahşap parçalar ile karıştırarak sıcak ve rahat bir görünüm yaratabilirsiniz. Hile doğru gölgeyi bulmak ve doğru tonda ahşap karıştırmaktır. Örnek görselde açık mor ve gri üniteler, uyumlu bir efekt için tıknaz soluk meşe tezgâhı ve düğümlü döşeme tahtaları ile birlikte çalışmakta. Daha koyu bir etki için derin renge sahip bir ceviz deneyebilirsiniz.

Küçük mutfağı canlandırın

Küçük mutfaklarda grinin yanlış bir seçim olduğunu, koyu gölgeler yaratacağından endişe edebilirsiniz. Ancak örnek görseldeki oldukça iyi dekore edilmiş mutfak bunun tam tersini kanıtlıyor değil mi?

Dolaplarda, lavaboda, sandalyede, mutfak tezgâhında aynı koyu gölgenin kullanılması uyumlu ve göz alıcı bir seçim olmuş. Dekorasyonun geri kalan kısmında kullanılan solu gri tonlar ise görünümü havadar hale getirmiş.

Rahat görünüm için raf ekleyin

Bu akıllı gri birimleri seviyoruz. Ama onları duvarlarda da kullanmak yanlış bir adım olabilir. Bunun yerine basit bir gri raf, odayı daha karanlık hale getirmeyen daha rahat hatta rustik bir depolama alanı sağlar. Mermer tezgâhlar, Belfast lavabosu ve parlak beyaz renkte tavandan tabana kadar uzanan metro fayansları ruh halini daha da hafifletir.

Top