BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
SOFİSTİKE VE ŞIK GRİ MUTFAK DEKORASYONU ÖNERİLERİ

SOFİSTİKE VE ŞIK GRİ MUTFAK DEKORASYONU ÖNERİLERİ

12 Ekim 2018

Beyaz mutfak dekorasyonuna alternatif arıyorsanız griyi denemenizi kesinlikle öneririz. Gri mutfak üniteleri, mutfak dekorasyonuna karakter, kişilik ve zamansız bir zarafet ekler. Geçmişte mutfak dekorasyonunda ya renkli üniteler kullanılırdı ya da nötr renkler. Örneğin 1970’li yıllardaki kireç yeşili ve turuncu mutfakları hatırlıyor musunuz? Günümüzde mutfak dekorasyonunda daha ölçülü renkler kullanılıyor. Gri ise bu senenin mutfak dekorasyonunda öne çıkan renklerinden. Ancak gri kullanacaksanız tonlara olabildiğince dikkat etmeniz gerekiyor. Griyi, ahşapların sıcak tonları ile birlikte uyumlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

Gri mutfağınız için vurgu rengi veya karışık bir palet seçerken, trend ve güvenilir renk teorisini takip etmek akıllıca olacaktır. Renk paletinde yan yana duran tamamlayıcı renkleri veya çarkın karşıt taraflarındaki kontrast tonlarını seçebilirsiniz.

Karşıt renkler mekâna enerji katarken, tamamlayıcı renkler sakinleştirici etki yaratır. Yumuşak, açık gri tonları, küçük mutfaklarda oldukça kullanışlıdır. Ancak daha geniş alanların düz görünmesini engellemek için farklı renk bölümlemeleri yapmak gerekir. Soluk gri tonlarını mavi ve fuşya ile karıştırabilir ve farklı renk bölümleri yaratabilirsiniz.

Hafif bir kontrast yaratmak için aynı sakin renkten iki farklı tonu mutfak dolaplarında kullanabilirsiniz. Mutfak dolaplarına oranla zıt renklerde boyanmış bir ada mutfak, mutfağınızda odak nokta haline gelecektir. Koyu renk tonlarındaki taban dolapları, duvar dolaplarınızın öne çıkmasını sağlayacaktır. Daha güçlü bir kontrast yaratmak için ışığı ve karanlığı iyi ayarlamanız gerekiyor. Çok fazla koyu renk kullanmak, zaten küçük olan bir iç mekânı daha da küçük gösterebilir. Bu yüzden nötr renk tonlarını kullanmak akıllıca olacaktır.

Doğal ahşap unsurlar, soluk gri mutfaklara sıcaklık katacaktır. Aynı şekilde gri ve beyaz doğal taş zemin, sıcak renk tonlarının hâkim olduğu alanın daha soğuk görünmesini sağlayacaktır. Doğada olduğu gibi kahve, gri ve kum renkleri birbiri ile uyum sağlar. Soluk griler metal aksamlar ile iyi bir uyum sağlar. Küçük mutfak aletlerinde kullanabileceğiniz parlak renkli detaylar, ruh halini yükseltmeye yardımcı olur.

Sizin için hazırladığımız gri mutfak fikirlerini keşfetmek için okumaya devam edin. Keyifli okumalar!

Ahşap zemin ve çalışma yüzeyleri ile sıcaklık katın

Gri, soğuk bir renk tonu olmasıyla ünlüdür. Ancak bazı ahşaplarla karıştırılarak sıcak ve rahat bir görünüm yaratabilirsiniz. Hile doğru gölgeyi bulmak ve doğru tonda ahşap karıştırmaktır. Griler, uyumlu bir görünüm yaratmak için meşe tezgâhlar ve ahşap döşemeler ile birlikte kullanılabilir. Daha katmanlı ve derin bir görünüm yaratmak için meşe yerine ceviz de kullanabilirsiniz.

Duvarları beyaza boyayın

Koyu grim taban dolapları, mutfağın büyük görünmesini sağlar. Bunu da kontrast yaratarak sağlamak mümkün. Havadar bir dekorasyon yaratmak için beyaz mutfak dolapları ve duvarlar kullanabilirsiniz. Ayrıca ceviz yer döşemeleri gri ile uyumludur.

Mutfağınız küçükse yansıtıcı yüzeyler ekleyin

Koyu gri mutfak üniteleri küçük mutfaklarda kullanmak pek doğru değildir. Bunun yerine yumuşak grileri deneyebilirsiniz. Mutfak tezgâhında lavabo gibi metal aksamlar kullanmak, ışığı yansıtmak için birebirdir. Yansıtıcı yüzeyler küçük mutfağın daha büyük görünmesini sağlayan küçük ama etkili hilelerdir.

Bakır ekleyin

Bakır şu an trend olan malzemelerdendir. Açık ve soluk gri alanlar için mükemmel bir katman yaratır. Aynı zamanda pembemsi renk tonlarını da ortaya çıkarır. Sade bir alanın öne çıkmasını sağlar. Eğer bütçeniz varsa bakır ya da bronz aydınlatmalar kullanmak, mutfak dekorasyonunu bambaşka bir boyuta taşıyacaktır.

Ahşap döşemeler

Mutfak dekorasyonunda sıcak bir kenar oluşturmak için ahşap süslemeleri gri üniteler kullanabilirsiniz. Hatta olayı bir adım daha ileriye taşıyarak ahşap duvar dolapları ile gri duvar dolaplarını kontrast yaratacak şekilde bir arada kullanabilirsiniz. Popüler metro fayanslarıyla mutfağınıza New York tarzı loft bir hava da katabilirsiniz.

Top