BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
SEVİMLİ, RAHAT VE KOMPAKT: KÜÇÜK OTURMA ODASI DEKORASYONU

SEVİMLİ, RAHAT VE KOMPAKT: KÜÇÜK OTURMA ODASI DEKORASYONU

31 Temmuz 2018

Akıllı tasarım hileleri ve sizin için hazırladığımız püf noktalar ile sevimli, rahat ve mükemmel şekilde dengeli görünen küçük oturma odası dekorasyonu yapabilirsiniz.

Küçük oturma odanızı nasıl dekore edeceğiniz konusunda fikriniz yoksa oturma odanızın potansiyelini ortaya çıkarmak ve kompakt bir iç mekân yaratmak için enfes tasarımlardan oluşan galerimizden ilham alabilirsiniz. Küçük bir oturma odasını daha ferah göstermenin yollarından biri odaya sıcaklık katmaktır. Pastel tonlar bu anlamda sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Daha fazla ilham için blog yazısını okumaya devam edin. Keyifli okumalar!

Tabureleri ve pufları koltuk olarak kullanın

Küçük bir oturma odanız varsa asla yapmamanız gereken ilk şey çok fazla mobilya kullanmamaktır. Bunun yerine mekânın boyutuyla orantılı bir kanepe seçin ve daha fazla oturma alanı yaratmak için tabure ve puf kullanın. Tabure ve puf, büyük koltuklardan ve kanepelerden daha az yer kaplamalarının yanında kolayca yer değiştirmenize imkan tanırlar. Sevimli ve rahat bir görünüm için de renk koordinasyonu olan eşyaları bir araya getirin. Resimler ve minderler gibi…

Perdeleri ve pencere pervazlarını basit tutarak doğal ışıktan en iyi şekilde faydalanmaya çalışın. Yüksek bir tavanınız varsa tam boy perdeler iyi bir seçim olacaktır. Çünkü küçük oturma odalarındaki kare görünümü kıracak ve gözü yukarı doğru çekerek alan yanılsaması yaratacaktır. İnce çizgili tasarımlar ekstra derinlik hissine katkıda bulunurlar. Bununla birlikte perde seçiminde ışığın içeri doğru süzüldüğünden edin olun. Alternatif olarak Roma veya stor perdeleri kullanabilirsiniz.

Çok işlevli mobilyalar kullanın

Küçük iç mekânlar söz konusu olduğunda çok işlevli mobilyalar en yakın arkadaşınız olacaktır. Örnek görseldeki kahve masası aynı zamanda bir depolama alanı olarak kullanılmış. Böylece oturma odasındaki dağınıklığı ortadan kaldırmak için bir alan yaratılmış. Bununla birlikte bazalı kanepeler de oldukça işlevlidir. Daha büyük bir alan hissi yaratmak ve doğal ışıktan maksimum şekilde faydalanmak için duvar aynalarını da dekorasyona dahil edebilirsiniz.

Dikkati kapıdan uzaklaştırın

İster küçük ve güzel bir kır eviniz olsun isterse de stüdyo daireniz, ön kapınız doğrudan oturma odanıza açılıyorsa rahatlatıcı bir ortam yaratmak zor olacaktır. Akıllıca düzenlenmiş oturma alanları ile odak nokta yaratarak algıyı kapıdan uzaklaştırın. Örnek görselde ince bir yan masa ve aydınlatmaya 90 derecelik açıda duran iki kişilik rahat bir koltuk yerleştirilmiş. Nötr renk paleti, rustik sıva ile güzel bir uyum yakalamış. Bu alanda stor perde de kullanılabilir. Aynı zamanda odanın kare görüntüsünü kırmak için girintili bir pencere tasarımı yapılmış.

Dikey olarak dekore edin

Oturma odanızın dekorasyonunu tamamlayacak duvar kağıtları kullanabilirsiniz. Alan sınırlı olduğundan dekoru olabildiğince yüksekte tutun. Örnek görselde parlak beyaz bir iç mekânın küçük bir köşesi, yüksek tavandan olabildiğince yararlanmak için gözü yukarı doğru çeken geometrik desenli duvar kağıdı ile kaplanmış. Desen pencerede şeffaf olarak yankılanıyor. Bu da doğal ışığın temiz ve parlak bir etki ile süzülmesini sağlamış. Mermer zemin de oldukça akıllıca kullanılmış. Görev aydınlatması gibi çalışan mermer zemin, ışığın ayarlanmasını da sağlıyor ve alanı olduğundan daha ferah gösteriyor.

Alan konusunda yaratıcı olun

Oturma odanızı dekore etmeden önce mevcut alanı en iyi ve en yaratıcı şekilde nasıl kullanabileceğinizi düşünün. Örneğin dar bir alanda L şeklinde kanepe düşünebilirsiniz. Doğal ışıktan mümkün olduğunca faydalanmak için alanı olabildiğince beyaz tutun.

Aydınlatmayı size avantaj sağlayacak şekilde kullanın

Sarkıt aydınlatma ve dikkatle yerleştirilmiş yuvarlak bir sehpa ike yaşam alanını işaretleyin. Bu iki parçanın etrafında kullanabileceğiniz berjerler ya da koltuklar, harika odak nokta yaratırlar. Örnek görseldeki arduvaz dokulu duvarlar ve endüstriyel tarzda yapılmış açık ahşap ve metal raflar algıyı pekiştirmiş.

Dekorlarınızı ve objelerinizi sergileyin

Oturma odanızın küçük olması favori dekorlarınızı ya da eşyalarınızı saklamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Göstermek istediğiniz dekorları, aksesuarları ya da objeler, kanepenin üzerinde konumlayacağınız açık bir rafta sergileyebilirsiniz.

Top