BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
SATIŞLARINIZI ARTIRACAK 6 STRATEJİK MAĞAZA TASARIMI ÖNERİSİ

SATIŞLARINIZI ARTIRACAK 6 STRATEJİK MAĞAZA TASARIMI ÖNERİSİ

13 Haziran 2018

Çoğu perakendecinin de bildiği gibi satıştan daha önemli olan tek şey göze hitap etmektir. Beynimizin işlediği bilgilerin büyük çoğunluğu (%83) görme duyumuza gider. Diğer duyularla kıyasladığımızda bilgiyi sindirme ya da işleme konusunda görmenin, dolayısıyla da görselin ezici bir üstünlüğü var. Mağazanızın görsel kimliği konusunda henüz bir şey yapmadıysanız bu istatistiki dikkate almanızı öneririz.

Şöyle düşünün; mağazanızın her santimetrekaresi size maliyet getiriyor. Şimdi de mağazanızın para kazanma potansiyeline sahip alanlarını düşünün. Etkisiz alanları kullanmayı göze alamazsınız değil mi?

Bu noktada “Görsel Mağazacılık” devreye giriyor. Görsel satış ya da mağazacılık; müşterileri çekmek ve satışları artırmak, ürünün ya da mekânın cazibesini artırmak için zamana uygun olarak hazırlanan bir perakende konseptidir.

Mağazanızın her bir alanından maksimum etki alabilmeniz birkaç püf nokta vardır. Bugünkü blog yazımızda satışlarınızı artırmak için görsel tasarımdan nasıl faydalanabileceğinize odaklandık. Keyifli okumalar!

1. Renkleri sergileyin

Renkler, müşterileri cezbetme konusunda önemli bir rol oynar. Ayrıca güçlü duygular uyandırma ve ürünlerin algılanma şeklini etkileme gücüne sahiptir. Mavi ve yeşil sakinliği temsil ederken, kırmızı ve turuncu canlılığı ve harekete geçirmeyi simgeler.

Araştırmalara göre insanların bir nesnenin veya ürünün rengini hatırlama olasılıkları daha yüksek. Aynı araştırmaya göre alışveriş yapanların bir ürünle etkileşimde bulunduktan sonra 90 saniye içerisinde satın alma kararını verdikleri ve %60’dan fazla kişinin de bu kararın renge dayalı olduğunu belirtmesi oldukça dikkat çekici.

İpuçları

. Koyu renkler göze çarpar. Ancak komşu mağazalarda kırmızı ve turuncu renkler kullanılmışsa, keskin bir kontrast oluşturmak için daha koyu bir renk paletini tercih edin.

. İnce bir zeminin kullanılması, müşterinizin dikkatini sattığınız ürünler üzerinde tutmanıza yardımcı olabilir. Pek çok perakendecinin keskin renkli arka planlar (özellikle beyaz veya siyah) tercih etmesinin bir nedeni vardır. Çünkü ürünleriniz öne çıkar.

2. Tabela ile oynayın

Tabelanız; yönlendirici, bilgilendirici veya tanıtıcı olabilir. Akıllı görsel ipuçları müşterinizi mağazanıza doğru stratejik olarak yönlendirir ve ihtiyaç duydukları anda ihtiyaçları olan bilgileri sağlar. Satış ekibiniz diğer müşterilerle meşgul olduğunda, tabelanız ve görsel yönlendirme ve bilgilendirme alanlarınız yönlendirici olacaktır.

İnsanların dikkati yaklaşık 8 saniyedir. Bu nedenle müşterinizin bu kadar kısa sürede aradıklarını bulabildiğinden emin olun. Aksi takdirde müşterilerinizi kaybetme riskiyle karşı karşıyasınız.

İpuçları

. Mağazanızın görsel kimliğine kişilik eklemek için grafikleri, görüntüleri ve ikonografiyi kullanın. Bu görsellerin müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu bilgileri sunduğundan emin olun.

. Tabelanızın bir bakışta anlaşılabileceğinden emin olun. Alanlara göre büyük ve küçük olarak konumlandırın.

. Mağazanızın en dikkat çeken alanlarını belirlemek için ailenizden ya da arkadaşlarınızdan yardım alın. Bilgiler görmeyi bekledikleri alanları not edin ve bu alanlara mutlaka ürünleriniz hakkında bilgilendirici görseller ekleyin.

3. Mağaza aydınlatmasını göz ardı etmeyin

Aydınlatma, mağazanın genel atmosferini şekillendirir ve müşterinin bir alandaki belirli bir öğeye dikkatini çekmesine yardımcı olur. Tabela gibi müşteriyi mağazanızın vurgulamak istediğiniz alanlarına zarif bir şekilde yönlendirir.

Işık kompozisyonunda üç teknik vardır: Birincil aydınlatma, vurgu aydınlatma ve ortam aydınlatması.

Birincil aydınlatma, mağazanızın genel aydınlatmasıdır. Vurgu aydınlatması, alışveriş yapan kişinin odağını belirli bir alana çeker. Ortam aydınlatması ise bir etki yaratmak için ışığın gölgede kalmasıyla daha dramatik olma eğilimindedir.

Yakın zamanda yapılan bir saha çalışması, aydınlatmanın müşteri davranışları üzerindeki etkisini incelemiştir. Araştırma, müşterilerin daha sıcak bir aydınlatmaya sahip mağazalarda daha fazla zaman harcadıklarını ortaya koymuştur. Aynı zamanda dinamik aydınlatma kurulumu yapıldığında, müşteri başına ortalama satışların %1,93 oranında arttığını göstermiştir.

İpuçları

En büyük etkiyi yarattığı ve müşteri deneyimini etkilediği için birincil aydınlatmanızı çok kısmadan ayarlamaya dikkat edin. Kontrast algılamayı kolaylaştırır.

Vurgu aydınlatması, etkiyi yok etmemek için seyrek kullanılmalıdır. Vurgulamak istediğiniz ürünler hakkında dikkatli olun. Örneğin, alışveriş yapanların bakışlarını doğal olarak çekemeyen bir raf ünitesinin alt seviyelerinde kullanmayı düşünün.

4. Ürünleri gruplayarak hikâye anlatın

Ürünleri gruplamak, müşterilerin dikkatini çekmesinin yanında bu ürünleri nasıl kullanabilecekleri ile ilgili hayal güçlerini de çalıştırır. Bu yüzden ürünlerinizle bir hikâye anlatmaya başlayın. Örneğin; tişört, pantolon ve ayakkabı gibi ürünleri uyumlu bir şekilde gruplayarak konsept oluşturabilirsiniz. Renk şemasına veya kullanım alanına göre de kullanabilirsiniz.

İpuçları

Teşhir oluştururken üçlü kuralını kullanın. Beyinleri dengesizlik tarafından tetiklendiğinde bir müşterinin bakışını yakalama olasılığınız daha yüksektir. Bu durum ilginç gelse de tüm tek sayılara uygulanabilir.

Teşhir alanına müşteriyi durduracak ve ikinci kez baktıracak bir nesne eklemeyi deneyin. Garip veya yersiz görünen bir şey ekleyebilirsiniz.

5. Hiyerarşi kurun

Tüm ürünlerinizi tekdüze bir yükseklikte sunduğunuzda ürünleriniz ufukta kaybolur. Görsel kontrast oluşturmak, müşteri ilgisini yakalamak ve ürünlerinizle etkileşimi artırmak için çeşitli yüksekliklerde denemeler yapın.

İpuçları

Ürünlerinizi yatay olarak konumlandırmak yerine 90 derece açıyla sergilemeyi deneyin. Bu, müşterinin ürünlerle etkileşimini kolaylaştırır.

Net bir odak noktası oluşturun ve altındaki ürünleri basamaklı sistemle konumlandırın. Bu teknik, “Piramit İlkesi” olarak adlandırılır.

6. Vitrin tasarımı oluşturun

Vitrininiz, müşterinizin fiziksel mağazanız hakkında ilk izlenimlerini edineceği alandır. Nelerin yeni olduğunu, hangi ürünlerin en çok satılanlar olduğunu ve satışta ne olduğunu bilmesini sağlamak için harika bir yerdir. Bunu hedef kitlenizin markanızla iletişim kurabileceği bir aşama olarak düşünün.

Russell R. Mueller'in araştırması, vitrinlerin satışları %540 oranında artırabileceğini gösteriyor. Ayrıca mağaza içindeki iyi planlanmış bir sıcak noktaların satışları %229 oranında artırabileceğini öne sürüyor. Sıcak noktalar, mağazanızın en fazla trafiği alan ve en görünür olan alanlarıdır.

İpuçları

Güçlü bir vitrin tasarımı oluşturmak ve ürün çeşitliliğini göstermek için tekrar eden öğeleri kullanın.

Dağınıklıktan kaçının. Öne çıkan ürünler için yeterli alan olduğundan emin olun. Kalabalık vitrinler, karışık bir hikâye anlatır ve hedef kitlenizi müşterilere dönüştürme olasılığı daha düşüktür.

Müşterilerinizi mağazanıza çekmek için ayda en az bir kez vitrininizi güncellemeyi unutmayın. Müşterilerinizi, en güncel ve yeni ürünlerinizi görmek için heyecanlanmasını sağlayın.

Top