BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
RÜYA GİBİ MUTFAK DEKORASYONU İÇİN 5 ÖNERİ

RÜYA GİBİ MUTFAK DEKORASYONU İÇİN 5 ÖNERİ

10 Ekim 2017

Evin kalbi olan mutfak, tasarım için en kişisel alanlardan biridir. Mutfak, arkadaşlarınızın ve ailenizin yemek yemek ve rahatça sohbet etmek için toplandıkları evin en çok kullanılan kısımlarının başında gelir. Ancak şunu da bilmek gerekir ki, rüya gibi bir mutfak dekorasyonu bir gün de yapılmaz. Bugünkü blog yazımızda hayalinizdeki mutfak tasarımına ulaşmak için nereden başlamanız gerektiğine odaklandık. Kısa ama önemli ipuçları ile mutfağınızın iç mimarisini kişisel tarzınız doğrultusunda kolayca hazırlayabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Aydınlatma

Aydınlatma konusunda oldukça saplantılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Bir iç mekânı rahat ve dramatik hale dönüştüren bazı detaylar vardır. Birçok kişi için mutfak, ev işleri yapmak için kullanılan bir mekândır. Ancak lezzetli bir akşam yemeği hazırlarken ya da nefis bir Türk kahvesi eşliğinde gevşeyebileceğiniz evin önemli alanlarından biridir. Mutfak dekorasyonuna başlarken dekorların ya da aksesuarların ölçekleri ile oynamayı deneyin. Dikkat çekici bir etki yaratmak için çalışma alanınızın üzerinde büyük bir avize kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yemek masasının üzerinde de kullanabilirsiniz. Böylelikle geleneksel mutfak atmosferini ve hissini aydınlatma ile kolayca çözebilirsiniz.

2. Yemek Kitapları

Yemek kitapları hem mutfak dekorasyonu için hem de farklı lezzetleri keşfetmek için harikadır. Size ilham vermelerinin yanında mutfak dekorasyonunu da farklı bir boyuta taşır. Pratik bir mutfak yaratmak çok önemlidir. Ancak size mutluluk verecek bir iç mimariye de sahip olmalısınız. Bu nedenle bazı şeyleri atmak yerine mutfak dekorasyonunda nasıl değerlendirebileceğinize odaklanın. 

3. Mutfağın vazgeçilmez araç ve gereçleri

Geri dönüşüme inanıyoruz. Mutfağınızda farklı görevleri olan çöp kutuları kullanarak atıkları ayrıştırabilirsiniz. Kirlilik seviyesinde ciddi bir fark yarattığını göreceksiniz.

Mutfak tezgâhı konusunda ise güvenilir bir malzemenin önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü mutfağın en fazla kullanılan alanı tezgâhtır. Koyu ya da açık renk fark etmeksizin estetik anlayışınıza uygun kaliteli bir malzeme seçmeye özen gösterin. 

4. Renk

Daha önceki blog yazılarımızdan da anlayabileceğiniz üzere iç mimaride koyu renk tonlarını kullanmayı seviyoruz. Bununla birlikte mutfağınızda açık renk tonlarını kullanmak istiyorsanız yer yer koyu renk tonlarını kullanarak bir denge yaratabilirsiniz. 

Dekorasyon yaptığınız iç mekân neresi olursa olsun boya, en dönüştürücü etkiye sahiptir. Cesur tonlar konusunda kendinize güvenin. İlk seferinde doğru yolu bulamayabilirsiniz ama paniğe kapılmayın. Sadece sevdiğiniz renklerle boyamaya devam edin.

5. Tencere, tava ve kavanoz

Son olarak tencereler, tavalar ve kavanozlar… Mutfakta hangimiz bu araçlara takıntılı değiliz ki? Mutfak çekmeceleriniz bu eşyalarla dolup taşmış olabilir. Ve bu eşyaları ne yapacağınız konusunda düşüncelere dalabilirsiniz. Ama merak etmeyin! Bu eşyaları mutfağınızın en uygun kısımlarına asarak hem estetik bir görüntü elde edebilir hem de pratik bir düzen yaratabilirsiniz.

Top