BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
RAHAT EV DEKORASYONU İÇİN 4 ÖNERİ

RAHAT EV DEKORASYONU İÇİN 4 ÖNERİ

23 Haziran 2017

İç mimari anlamda rahat bir alan denildiğinde akıllara ilk olarak minimal tasarım gelebilir. Ancak bir iç mekânın minimal tarzda dekore edilmiş olması, onun aynı zamanda rahat olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte günümüzde artık eklektik tasarım da rahat bir ev dekorasyonu istenen iç mekânlar için uygulanıyor. Ancak bunun doğru ellerde ve profesyonel şekilde yapılması gerek. Bu anlamda en iyi önerimiz, en küçük detaylara bile dikkat eden bir iç mimarlık ofisi ile çalışmanız yönünde olacaktır. Çünkü eklektik tasarımın doğasında olan karıştırma işlemini abartırsanız gözün dikkatini çekebilecek pek çok farklı odak nokta yaratırsınız. Bu da iç mekândan istediğiniz etkiyi elde edememenize sebep olur. Hüner, her şeyi ortak bir paydada buluşturmaktır. Bu konuda sizin için bazı öneriler hazırladık. Keyifli okumalar!

Renk

Seçeceğiniz renk paleti konusunda tutarlı olun. Tüm odaları aynı renkte boyayın demiyoruz. Sadece renk tonlarını uyumlu olarak kullanın. Yani evinizdeki ya da ofisinizdeki tüm odaları farklı renklerde boyayabilirsiniz. Ancak aynı doygunluk seviyesinde olduklarından emin olun. Böylelikle odalar arasında geçiş yaparken rahatsız edici bir his yerine ahenk yaratmış olursunuz. Aynı zamanda iç mimari anlamda çok farklı stilleri ve dönemleri referans alabilirsiniz.

Denge yaratın

Bir şeyleri eşleştirmekten bahsetmiyoruz. İç mekândaki detayları dengelemekten bahsediyoruz. Bunun için de bazı şeyleri odadan uzak tutmalısınız. Benzer görsel ağırlıkları olan dekorları ya da parçaları birbiri ile denge yaratacak şekilde konumlayın. Daha resmi bir görünüm istiyorsanız büyük parçaları büyük olanlarla, küçük parçaları da küçük olanlarla dengeleyebilirsiniz. Ya da kontrast yaratmak için tam tersi şekilde konumlayabilirsiniz.

Karıştırın

Farklı dönemleri karıştırmak harikadır. Ancak parçaların benzer renkte ve stilde olan arkadaşlara ihtiyacı vardır. İç mekândaki her bir parçayı farklı renkte, stilde ve dokuda kullanarak alanınızda sıcak bir karmaşa yaratabilirsiniz. Bu da yaşadığınız yere canlı bir görünüm kazandırır. Unutmayın, en iyi iç mekânlar canlı olanlardır.

Hareket katın

Dekorlarınızı ya da aksesuarlarınızı resmi ve havasız olanlar parçalardan seçmemeye özen gösterin. Farklı dekorları ya da aksesuarları bir arada kullanabilirsiniz. Ancak bu dekorları ve aksesuarları birbirine bağlayan ortak noktalar kullanmaya çalışın.

Top