BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
PINTEREST’E GÖRE EVİNİZİ DEKORE ETMEK İÇİN MÜKEMMEL ZAMAN

PINTEREST’E GÖRE EVİNİZİ DEKORE ETMEK İÇİN MÜKEMMEL ZAMAN

31 Ağustos 2018

Araştırmalara göre insanların yarıdan fazlası yaz mevsimi bitmeden evinin dekorasyonunu yenilemek istiyor. Genellikle ocak ayı, karar verme ve yaşam tarzı değişikliği için en uygun zaman olarak öne çıkarken, yeni Pinterest araştırmasına bu algı eylül ayı ile yer değiştirdi.

Dünyanın en büyük görsel bazlı sosyal mecralarından biri olan Pinterest, insanların mevsimsel alışkanlıklarını anlayabilmek için dünya çapında bir araştırma yaptı. Araştırmaya katılanların %38’i evini yeniden dekore etmek ve küçük yaşam tarzı değişiklikleri yapmak için eylül ayının en mükemmel zaman olduğuna inanıyor.

Mevsimsel değişiklikler

Eylül ayında pozitif yaşam tarzı ve iç mimari ile ilgili değişiklikler yapmak mantıklıdır. Çünkü artık çocuklar okula dönüyor ve markaların yeni sezon koleksiyonları gün yüzüne çıkıyor. Araştırmaya göre insanların yarıdan fazlası (%55), eylül ayını “Hayata Dönüş Ayı” olarak görüyor. Yani işe ve sorumluluklara dönüş ayı da diyebiliriz. Çünkü artık tatil ve yaz bitiyor.

Daha fazla zaman

Araştırmaya katılanların üçte birinden fazlası (%37), rahat geçen yaz aylarından sonra kendilerine daha fazla vakit ayırabilmek istiyor. Ayrıca katılımcılara evlerinde ne gibi değişiklikler yapmak istedikleri de soruldu. Kadınlara (%51) göre, erkeklere (%35) oranla, ilk yapılması gereken gereksiz eşyalardan kurtulmak. Araştırmaya katılanların %30’u, evin dekorasyonunu yenilemenin yanı sıra, evdeki en az bir odayı farklı bir renge boyamak istiyor. %22 oranındaki kitle ise evlerini bir iç mimara vererek baştan aşağı dekorasyonu yenilemek istediğini belirtti.

Ev eşyaları konusunda da durum pek farklı değil. %16 oranındaki kitle, yeni mobilyalara ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu istatistiklerin Türkiye için de geçerli olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Pinterest, iç mimariden dekorasyona, dekorlar ve aksesuarlardan basit dekorasyon uygulamalarına kadar birçok trendi göz önüne alarak insanların nelerden ilham aldığını da ortaya koydu. İskandinav tarzı minimal dekorasyonun bu yıl yine trend olduğunu söylemek zor olmasa da maksimalist ve country dekorasyon tarzının da önemli ölçüde kullanıldığını söyleyebiliriz.

Peki siz bu sezon evinizde mevsimsel dekorasyon değişiklikleri yapacak mısınız?

Top