BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
OTURMA ODASININ ODAK NOKTASI

OTURMA ODASININ ODAK NOKTASI

28 Şubat 2017

Daha önceki blog yazılarımızda odak noktaların ilgi çekici bir mekân yaratmak için anahtar olduğundan söz etmiştik. İç mimari ve dekorasyonla ilgilenen pek çok kişi size bir odanın tek bir odak noktası olduğunu söyleyecektir. Ancak bir iç mekânın üç tane odak noktası vardır.

Tek odak nokta dikkate alınarak tasarlanmış iç mekânlarda gözün ilgisi sadece tek bir alan ile sınırlı kalır. Yani psikolojik olarak gözümüz odanın geri kalanı ile ilgilenmez. Bu blog yazımızda oturma odanızda nasıl kolayca üç odak nokta oluşturabileceğinizi anlatacağız.

 

Örtüler, doğal iç mimari ifade parçalarıdır. Bu yüzden onları farklı şekillerde konumlayın. Odanın yüksek alanlarına ayna ya da büyük tablolar yerleştirin ve aşağıda kalan katmanlar için bu renk paletini kullanın. Üç boyutlu düşünün ve dekorları bir araya getirin, kesiştirin ya çapraz yerleştirin. Gözün ilgi alanına girebilmek için objelerin ve dekorların yüksekliklerini dikkate alın. Her şeyi simetrik dizmek yerine farklı boyutlardaki nesneleri karışık bir şekilde yerleştirin.

 

Konsollar ya da sehpalar oturma odaları için çok önemli parçalardır. Size sanatla, bitkilerle ve aksesuarlarla güzel bir vinyet oluşturmak için fırsat verirler. Üstelik görünmesini istemediğiniz için tüm eşyalarınız için harika saklama alanlarıdır. Dolaplarınızı ya da konsollarınızı büyük eşyalar ile kapatmayı deneyin. Bu tablo ya da büyük bir lamba olabilir. Farklı dokuların (parlak, mat, kaba, pürüzsüz) ve yüksekliklerin karışımını düşünün.

 

Bar servis arabaları anında dikkat çeker. Bu alana lamba, farklı türdeki bitkiler ve içecek şişeleri ile küratör elinden çıkmış gibi bir koleksiyon ekleyebilirsiniz. Daha fazla etki yaratmak için hepsini tek bir alanda bir araya getirin. Kokteyl tarifleri kitabı, mumlar ve heykeller gibi ilgi çekici şeyler ile bu alana boyut katabilirsiniz. Bar servis arabasını daha havalı göstermek için arkasında kalan duvarı koyu renklerde boyayabilirsiniz. Çünkü koyu renkler soğuk bir etki yarattığı için tüm ilgiyi öndeki bar servis arabası alacaktır.

Top