BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
OTURMA ODASI İÇİN DOĞRU KOLTUK SEÇİMİ

OTURMA ODASI İÇİN DOĞRU KOLTUK SEÇİMİ

23 Şubat 2017

Bugünkü blog yazımız, oturma odasında doğru koltuğu seçmek için denenmiş ve test edilmiş önerilerimiz hakkında. Koltuklar, oturma odası için alabileceğiniz en büyük ve en pahalı dekorasyon ögelerinden biridir. Bu yüzden de doğru koltuğu seçmek oldukça önemlidir.

Oturma odasında kullanılan mobilyalar aslında uzun süreli yatırımdır. Kimse kısa sürede bozulacak ya da yıpranacak bir mobilya almak istemez. Doğru koltuk seçimi, uzun yıllar yıpranmadan oturma odanızın baş aktörü olabilir. Üstelik ilk günkü rahatlığı ve konforu sağlar.

Doğru koltuk seçimindeki hüner, rahat ve konforlu olanı seçmekte yatar. Çünkü oturma odanız her şeyden önce rahatladığınız alandır. Bu yüzden koltuk seçerken rahat olmasına özellikle özen gösterin. Deri, kadife ya da tüylenme yapmayan yün koltuklar bu anlamda doğru seçim olabilir.

Diğer bir önemli nokta ise koltuğun boyutudur. Çok büyük bir parça seçmemeye çalışın. Mekânı dolu göstermek için büyük boyutlarda bir koltuk almanız, odanın tüm enerjisini boşaltabilir. Oturma odanız büyükse, birkaç sandalye ve masa ile sadece koltuktan oluşmayan bir alan yaratabilirsiniz. Bu yerleşimi yaparken kontrast oluşturmaya da dikkat edin. Eğer seçtiğiniz koltuk kısa ve geniş bacaklı bir parçaysa, sandalyelerinizi zıtlık yaratmak için uzun bacaklı ve zarif olanlardan seçin.

Eğer oturma odanız küçükse, mekânı geniş göstermek için kolçakları olmayan koltuklara yönelin. Küçük taşınabilir koltuk yanı sehpaları da pratiklik için esastır. Kitaplarınızı ya da içeceklerinizi bu sehpalara koyabilirsiniz. Böylece mekânı da rahatlatırsınız. Koltuk yanı sehpaları her ne kadar küçük olsa da oldukça önemlidir. Her koltuğun ihtiyacı olan yardımcılardır. Ayrıca ayaklarınızı uzatmak için küçük bir masa kullanabilirsiniz. Masanın üzerine koyacağınız yastıklar size konfor sağlarken mekânı da dolu ve şık gösterir.

 

Top