BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2021. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
OTEL ODASI TASARIMI YAPMANIN 7 KOLAY YOLU

OTEL ODASI TASARIMI YAPMANIN 7 KOLAY YOLU

07 Ocak 2019

Otel odası dekorasyonu yapmak birçok açıdan zorlayıcı bir süreçtir. Otel iç mimari tasarımı konusunda deneyimli bir iç mimardan yardım almak, bu sürecin sancısız geçmesi için en ideal yöntemdir. Ancak yine de tasarıma geçmeden ya da iç mimar aramadan önce otel dekorasyonu konusunda birkaç şey bilmeniz yararınıza olacaktır. Bugünkü blog yazımızda otel odası tasarımı konusunda yer verdik. Keyifli okumalar!

Dünyanın her yerindeki birçok gezgin, otel odalarının lüks ve estetik güzelliğini seyahatlerinin önemli bir parçası olarak görüyor. Tüm dünyada pek çok otel ve butik otel var, ancak sadece birkaçı başarılı bir iç mimariye sahip. Otel odası tasarımı yaparken, iç mimarların göz önünde bulundurduğu pek çok adım var. Ancak bizce mutlaka takip edilmesi gereken 8 altın adım var.

İlk adım, tasarım yaklaşımını net bir şekilde ortaya koymaktır. Otelin genel iç mimari tarzına uygun bir renk paleti seçmeniz gerek. Oteliniz deniz kıyısındaysa, odanın iç tasarımı size rahatlatıcı bir plaj havası vermelidir. Deniz havasını yansıtmak için mavi veya doğal toprak renklerini kullanabilirsiniz.

İkinci adım, eşleştirmek ve mekân hissi vermek için doğru tavan ve zemin tonunu seçmektir. Tavan ne kadar yüksek olursa, zemininizin o kadar karanlık olabileceğini unutmayın. Tavanın alçalması da zemininizin daha aydınlık olmasını sağlar. Otel odası tasarımına başlarken bu yapısal değişikliği mutlaka ama mutlaka göz önünde bulundurun.

Üçüncü adım, alan planlamasıdır. İç mimarların otel odasına konulacak malzemelere göre karar vermeleri gerekmektedir. Oda ne kadar büyüklükte olursa olsun, ferah bir iç mekân yaratabilmek için genel dekorasyon düzeni ile oynamanız gerekiyor. Bu alanlar arasında uyku, okuma, banyo ve servis alanı (minibar / kahve makinesi) bulunmaktadır. Bu alanları dağıtmanın en önemli yolu, ilgili alanları birbirine bağlamak ve bunları birbirine yaklaştırmaktır. Yatak banyoya yakın olmalı ve okuma alanı masanın yanında olmalıdır.

Dördüncü adım yatak ve mobilyadır. Yastıklar ve örtüler ile rahat bir yatağa sahip olmalısınız. Mobilya çok hantal ve rahatsız edici olmamalıdır. Yatak takımları ve mobilyalar için kullanılan kumaşlar ve renkler odaya ruh katar. Açık renklerle çeşitli basit desenlere ve malzemelere sahip mobilyalar kullanmak, alanı görsel olarak daha hafif ve neşeli hale getirebilir.

Beşinci adım, alanı aydınlatmaktır. Otel odasını spotlar -doğal ışığın yanında- kullanarak aydınlatabilirsiniz. Geniş aydınlatmalar tercihen makyaj alanında, banyolarda, ve duş alanında kullanılır. Elektrik problemlerini önlemek için su geçirmez ışıklar kullanılabilir. Müşterilerin aydınlatmanın gücünü ayarlayabilmesi için ortam ışıklarında mümkün olduğunca dimmer anahtarı kullanın. Bu sayede otelinizde kalan misafirlerinizin ışığı diledikleri gibi kontrol etmesine izin verirsiniz.

Altıncı adım, daha küçük otel odaları için çok amaçlı mobilyalar kullanmaktır. Örneğin, odada yeterince yer yoksa, okuma masasını TV ünitesi olarak kullanabilirsiniz. Yer kazanmak için yatak ve ayrıca bir kanepe kullanmak yerine, kanepe de olabilen bir yatak kullanabilirsiniz. Bu tamamen otel konsepti ile alakalı bir konudur.

Son olarak yedinci adım, odadaki doğal ışığı en verimli şekilde kullanmaktır. Pencere büyüdükçe, oda daha geniş görünür. Bir otel odasında pencerelerin olması, odaya ferahlık hissi verir ve mekânı görsel olarak aydınlatır.

Bonus ve en önemli adım, otel odalarında farklı tarzların bir araya getirilmemesidir. Otel odası tasarımı ne kadar basit ve minimal ise, kullanıcı o kadar rahat ve konforlu olur. Otel odaları için minimal tasarımlara sahip olmak, mekânı misafirler için görsel olarak ilgi çekici hale getirir.

Top