BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
OFİS RAFLARINIZI NASIL DÜZENLERSİNİZ?

OFİS RAFLARINIZI NASIL DÜZENLERSİNİZ?

14 Mart 2017

İç mimaride vinyetlerin ve katmanların ne kadar önemli olduğunu daha önce birçok kez yazmıştık. Bugünkü yazımızda ofis düzenlemesine değinmek istedik. Minimalist tasarımın bir ruhu olsa da oldukça fazla kullanıldı. Gelin birlikte maksimalist tasarımdan yola çıkarak bir ofis düzeni yaratalım.

Ofisler, çalışma alanları olduğu işin pratik ve işlevsel olmalıdır. Ancak pratik olması demek raf düzeni yapamayacağınız anlamına gelmez. Ofis çalışanları genelde birden fazla depolama alanına ihtiyaç duyar. Dolayısıyla bu alanları sadece dosyaları ve evrakları saklamak için kullanmak yerine neden canlandırmıyoruz? Kitaplarınızı, dekorlarınızı, duvar süslerinizi ya da sizin için anlamı olan koleksiyonlarınızı bu alanlarda kullanabilirsiniz.

Yazının devamında ofis raflarınızı nasıl daha kolay ve estetik şekilde düzenleyebileceğinizi örneklerle anlattık. Keyifli okumalar!

 

KİTAPLIK

Görseldeki ev ofisi (Home Office) temel alalım. Zeminden tavana kadar bir kitaplık var. Kontrast yaratmak için renkli kitaplar uyum içinde kullanılmış. Kitapların arasında kalan boşluklar ise küçük dekorlar ile süslenmiş. Küçük müzik ve sanat posterleri ile alana daha canlı bir görünüm kazandırılmış.

 
DUVAR RAFLARI

Modern, şık ve sade. Özellikle küçük alanlar için idealdir. Hemen yan tarafına konumlayacağınız mobilyalar ile harika uyum sağlar. Pratik ve işlevsel olmasının yanında dekoratif olarak da odayı güzelleştirir. Bu alanı tablolar veya dekorlar ile değerlendirebilirsiniz. İç mekânla uyum sağlaması için bu rafları duvar ile aynı renkte boyayabilirsiniz.

Az da olsa raf düzenlemesi kısmını hallettik. Şimdi rafları daha havalı gösterecek bölüme geçelim. Çünkü ofisinize kişilik ve ruh ekleyeceğiniz esas bölüm burasıdır. Evden çalışmanın avantajı, mekânı size özel hale getirebilmektir. Dolayısıyla seçtiğiniz nesneler, dünyanıza küçük bir bakış açısı olabilir.

 
KİTAPLAR

Dekorasyona kitapları dahil etmek kolay olmasının yanında ilgi çekicidir. İlgi alanlarınızı ve tutkularınızı göstermenin yanında ilham verirler. Kitapları sadece çalışma alanlarınızda değil, tüm iç mekânlarda kullanabilirsiniz.

 
SANAT

Sonraki adım, alanı daha sofistike göstermek için sanat eklemektir. Sanat; çerçeveli, çerçevesiz, baskı, bir dergiden kestiğiniz yazı ya da çocuklarınızın çizdiği bir şey olabilir. Kaseler, vazolar, çömlekler ya da seramikler de raflara canlılık katar. Aksesuarlar ve dekorlar ile ilgili en önemli tavsiyemiz, raflarda göze çarpacak şekilde konumlamayın. Biraz dağınık durabilirler. Tepsiler, tabaklar ve büyük plakalar daha küçük nesneleri dengelemek ve bunları tutarlı bir koleksiyon haline getirmek için harikadır.

 
SON DOKUNUŞ

Son dokunuş ile dekorasyonu tamamlayalım. Aydınlatma (güzel bir masa ya da tavan aydınlatması ya da mum), metalik dekorlar ve bitkiler. Aynalar ve metalik vazolar gibi parlak nesneler ışığı yakalar ve alana sihirli bir dokunuş katar. Ayrıca hiçbir şey bir alanı bitkiler kadar canlı gösteremez.

Son olarak uyum yaratmak için doku, şekil ve renk paleti gibi görsel uyaranları dengeli kullanmaya özen gösterin.

 

Top