BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
NÖTR OTURMA ODASI DEKORASYONU ÖNERİLERİ

NÖTR OTURMA ODASI DEKORASYONU ÖNERİLERİ

09 Kasım 2018

Nötr renkler yansıtıcıdır ve herhangi bir odayı daha parlak ve havadar hissettirmek için olağanüstü doğal ışık sağlar. Nötr renkler kullanılarak yapılan dekorasyon, çeşitli iç mimari tarzlara uyarlanabilir. Peki nötr nedir? Nötr, rengi olmayan anlamına gelir. Bej, gri, siyah ve beyaz tonları nötr renkler olarak kabul ediliyor. Ancak iş dekorasyon yapmaya geldiğinde bu renklerin birçok alt tonu olduğunu da unutmamak gerek. Bugünkü blog yazımızda en sevdiğimiz nötr oturma odası fikirlerini seçiyor ve evinizde nasıl uygulayabileceğini anlatıyoruz. Keyifli okumalar!

Oturma odanızı nötr renkler ile geleceğe hazırlayın

Oturma odasının odak noktası çok yönlü renkler ile süsleyebileceğiniz kanepe olmalı. Daha ferah bir görünüm için duvarlarda daha sıcak bir nötr renk kullanabilirsiniz. Yan sehpalar kullanarak tıka basa dolu bir görünüm yaratmak yerine, ortaya herkesin ulaşabileceğini büyüklükte bir kahve sehpası ekleyin. Davetkâr bir iç mekân yaratmak için pembemsi nötrler tercih edin.

Pembe tonları ile sıcaklık katın

Nötr bir görünüm yarattıktan sonra pembemsi renk tonları ile alana sıcaklık katabilirsiniz. Ayrıca kumaşlar ve aksesuarlar ile her şeyi kolayca daha rahat hissettirebilirsiniz. Kadife döşemeyi ve bronz aksesuarları deneyebilirsiniz.

Farklı renkler kullanın

Fransız gri pencere çerçevelerinden yumuşak meşe sehpalara ve döşemelere kadar zahmetsizce uygulayabileceğiniz değişiklikler ile nötr dekorasyonda bir usta olabilirsiniz. Ayrıca minderler ve yastıklar ekleyerek de güncellenmesi kolaydır. Nergis sarı ve yatıştırıcı mavi yumuşak mobilyalar bahar için idealdir.

Sakin ve ferah tutun

Sıcak ve karışık nötrlerden oluşan bir palet, oda düzeniniz geliştikçe farklı vurgu renklerini ve ilginç dokuları uygulayabilme özgürlüğü sunar. Modern, kare tarzda bir kanepe, oturma odasını daha büyük hissettirmek için kullanılabilir. Hareketli ayak tabanı bölümü ve çıkarılabilir kapaklı bir tasarım size esneklik sağlar.

Dokular kullanın

Doku içermeyen bir oda, cansız görünür. Bu yüzden sıcaklık katmak için dokulu yüzeyler ekleyin. Country çizgiler, farklı genişlik ve ölçeklerde kullanıldığında modern bir görünüm kazandırır. Yastıklarda ve tekstillerde iç mimariye uygun olarak seçebileceğiniz dokular ile nötr dekorasyon şemasına canlılık katabilirsiniz.

Gri tonlarını tercih edin

Sıcak griler rahat yaşam alanları için idealdir. Açık gri renk tonları ile birlikte sarı, kahverengi ve pembe renk tonlarını da dekorasyonu canlandırmak için kullanılabilirsiniz. Bu renk, doğu ve batıya bakan odalar için gün doğumu ya da gün batımına doğru ışığın homojen dağılması için mükemmeldir. Diğer zamanlarda da alana sıcaklık ekler.

Doğayı kucaklayın

Evinizi bu ilkbaharda taze ve yatıştırıcı bir renk paleti olan kireç taşı, liken ve adaçayı ile yeniden canlandırın. Duvarlar için kireçtaşı renkli boyaların ince bir tonunu seçin ve daha sonra ahşapla ve mobilyalarla farklı tonları bir arada kullanın. Bahar yapraklarını simgeleyen minderler kanepeyi öne çıkarır. Taze bahar çiçekleriyle sahte bitkileri karıştırabilirsiniz. Büyük botanik baskılarla da doğayı evinize taşıyabilirsiniz.

Top