BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
MUTFAK DUVAR KAĞIDI ÖNERİLERİ

MUTFAK DUVAR KAĞIDI ÖNERİLERİ

29 Haziran 2018

Duvar kağıtları herhangi bir iç mekâna kişilik ve karakter eklemek için oldukça kullanışlıdır. Mutfaklar da bu iç mekânlardan biridir. Türkiye’de insanların özellikle mutfak dekorasyonu yaptırdığını göz önüne alırsak, bu duvar kağıdı fikirleri mutfağınızın iç mimarisini yenileme aşamasında size yol gösterecektir.

Mutfaklarda duvar kağıdı kullanmak, alana sıcaklık ve stil ekler. Duvar kağıtları hemen hemen her dekorasyonun önemli kısımlarındandır ancak iş mutfağa geldiğinde genellikle sonradan yapılan bir iştir. Ancak mutfakta daha geniş alanlar yaratmak ve bölümlendirme yapabilmek için yeni bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Bu da ancak dekorasyona kişilik ve karakter ekleyerek yapılabilecek bir işlemdir. Oturma odasında kullanılan tarzda mobilyalar, vurgu aydınlatmalar ve duvar kağıtları ilk etapta düşünmeniz gereken şeylerdir. Gelin birlikte sizin için hazırladığımız duvar kağıdı önerilerine göz atalım. Keyifli okumalar!

Sınırların dışında düşünün

Duvar tasarımı evin başka odalarında göz önüne alınsa da, mutfaklarda da yemek alanı gibi bölümleri ayırmak ve açık plan bir mutfak planı oluşturmak için oldukça popüler bir seçenektir. Duvar kağıtları, dekorasyonu birbirine bağlamaya yardımcı olmasının yanında aşanda görsel bir odak yaratıp gözünüzü mekanik aletlerden uzaklaştırır. Mutfağın yoğun ortamı, duvar kağıdı seçiminde evin diğer alanlarına göre daha cesur, enerjik ve eğlenceli olunmasına imkân tanır. Yumuşak mobilyalar ve aksesuarlar kullanarak da dekorasyonu bütün hale getirebilirsiniz.

Gözü yanıltın

Duvar kağıdı demek sadece desen ve renk demek değildir. Bunun yerine gözü yanıltan havalı efektler de kullanabilirsiniz. Örnek görselde tuğla gibi görünen duvar aslında duvar kağıdı. Şık ve açık renk tuğlalar, mutfağınıza endüstriyel bir görünüm eklemek için harikadır. Bu tarz dekore edilmiş restoranları ve cafeleri oldukça sık görmeye başlamışsınızdır. Açık renk tuğlalar, ahşaplar, country görünüm ve bakır aydınlatmalar... Bunların hemen hepsi aslında endüstriyel iç mimari tasarımdır.

Murallar kullanın

Mutfaklar genel olarak suyla temasın yüksek olduğu alanlardır. Bu nedenle duvarların yeni görünmesini ve kolayca silinmesini sağlamak için vinil veya yıkanabilir duvar kağıdı öneriyoruz. Eğer duvar resimleri seviyorsanız, kahve yudumlarken ilginç bir görünüm yaratmak için mutfağınızda murallar kullanın. Uyumlu bir kanvas yaratmak için dekorasyon düzeninizde nötr renk tonlarını seçin. Aynı zamanda rustik ve rahat görünüm için bir dizi farklı doku ve kaplama ile karıştırın.

Duvar kağıtlarını uzun süreli kullanmak için neler yapabilirsiniz?

Mutfaklar duvar kağıtları için zorlu bir ortam sunar. Sıcak, buhar ve su bunların başında gelir. Bu nedenle mutfak duvar kağıtlarının oldukça özenli bir şekilde seçilmesi gerekir.

Eğer duvar kağıtları, kaliteli malzemeden olsa bile, pişirme alanına çok yakınsa zamanla deforme olacaktır. Standart dekoratif duvar kağıtları pişirme alanlarına çok uygun değildir. Ancak oturma ve yemek yeme alanlarında kullanabilirsiniz. Pişirme alanı için stor perdeleri düşünebilirsiniz. Bu malzemenin üzerinde nemlenmeye ve suya karşı dayanıklı olan polyester kaplama vardır. Çocuğunuz varsa silinebilir duvar kağıtlarını da tercih edebilirsiniz.

Güncel duvar kağıdı trendleri neler?

Geleneksel ya da country tarzda dekore edilmiş mutfaklara klasik tarz uyumlu olacaktır. Çiçekli, botanik baskılı ya da şeritli duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Akıllı, çağdaş ama rahat bir görünüm yaratmak için duvar kağıtları iyi birer alternatiftir. Beyaz zeminlerde yumuşak krem ve mavi gibi ışığı yansıtan renkleri seçin.

Top