BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
MUTFAK DEKORASYONU PLANLAMASI

MUTFAK DEKORASYONU PLANLAMASI

02 Ocak 2019

Bugünkü blog yazımızda mutfak dekorasyonunu adım adım nasıl planlayacağınızdan bahsedeceğiz. İlhamdan uygulamaya kadar bir mutfak dekorasyonunu nasıl planlayabileceğinizle ilgili basit adımlar hazırladık. Yeni bir mutfak dekorasyonu yapmak, ev dekorasyonu yaparken en ilgili çekici ve heyecan verici konulardan biridir. Aynı zamanda streslidir ve zaman alır. Doğru tarzı seçmek ve bir iç mimar ile çalışmak gibi pek çok aşaması vardır. Ancak her şeyden önemlisi sizi yansıtan doğru tarzı seçmektir.

Planlama sürecini yönetilebilir adımlara ayırmak süreci kolaylaştırır. Bunu bir yolculuk olarak düşünün ve her adımı sırayla atın. Daha önce mutfak dekorasyonu yapmış olsanız tüm süreci baştan sona planlamak hayati önem taşır. Doğru iç mimarlık ofisini seçerek işe başlayabilirsiniz.

Tüm ihtiyaçlarınızı değerlendirin

Öncelikle mutfağınızı detaylıca inceleyin. Sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyler için bir liste yapın. Ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olduğu, mutfak dolaplarının malzemesi ya da duvarların rengi gibi her detayı göz önünde bulundurun. Bu liste, korunmasını ya da geliştirilmesini istediğiniz yerlere odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Eğer şansınız varsa açık mutfak dekorasyonu yapmayı düşünün. Duvarları yıkarak oturma odanızla ya da salonunuzla mutfağınızı birleştirebilirsiniz.

Alanı nasıl kullanmak istediğiniz konusunda kendinize birkaç soru sormanız yardımcı olabilir. Yemek hazırlamak için bir yere mi ihtiyacınız var, yoksa aileniz ve arkadaşlarınızla öğle veya akşam yemeği yiyebileceğiniz çok işlevli bir alanın hayalini mi kuruyorsunuz? Kimin için yemek yapıyorsunuz, ne pişiriyorsunuz ve nasıl pişiriyorsunuz? Bu soruları kendinize sorun ve gerçekten nasıl bir şeye ihtiyacınız olduğunu belirleyin.

Tesisatı ve ısıtmayı düşünün

Lavabo ve diğer mutfak gereçleri için mevcut sıhhi tesisatı mı kullanacaksınız yoksa ek bir tadilat mı yapılacak? Tasarımınıza lavabo veya başka cihazlar içeren bir ada mutfak eklemeyi planlıyorsanız, uygulamadan önce sıhhi tesisat ve elektrik hatlarının doğru yerde olduğundan emin olmanız gerekir. İhtiyaç duyduğunuz yerlerde fiş noktalarınızın bulunduğundan emin olmak için hem büyük hem de küçük cihazların nerede kullanılacağını öğrenin.

Lavaboyu nerede konumlandıracaksanız, çamaşır makinenizi ya da bulaşık makinenizi yakın bir yere monte etmek iyi bir fikirdir. Sıhhi tesisat işlemlerini basit tutmaya yardımcı olur. Radyatörler çok yer kapladığı için yerden ısıtma mutfaklar için popüler bir seçimdir. Yerden ısıtmayı tercih ediyorsanız, mutfak dekorasyonuna başlamadan önce bu sistemin kurulumunu bitirmeniz gerekir.

Aydınlatma seçenekleri

Mutfak aydınlatmasını planlarken sistemi esnek düşünmek iyi bir fikirdir. Böylece mutfağınızın alanlarını bağımsız olarak düzenleyebilirsiniz. Pişirme ve hazırlama alanlarında ikincil aydınlatma kullanabilirsiniz.

Mutfağınızı mutlaka olması gerekenleri düşünün. Mutfak tezgâhı, depolama için yeterinde uzun mu? Ya da hayatınızı daha kolay hale getireceğini düşündüğünüz özel mutfak aletleri var mı?

Herkes kendi özel yöntemiyle çalışmayı sever ve her kişinin farklı öncelikler listesi vardır. Bu nedenle mutfağınızı ailenizin özel ihtiyaçlarına göre uyarladığınızdan emin olmak için baştan aşağı planlamanız gerekir. Bir iç mimarlık ofisi ile çalışarak bu yükten kurtulmanız mümkün.

İlham alın

Mutfak dekorasyonu yapmak elbette kişisel bir şeydir. İç mimarlık sitelerini ya da dergilerini karıştırmak size bu konuda ilham verebilir. Ayrıca bir arada iyi olduğunu düşündüğünüz malzemeleri de mutlaka not edin. Güzel bir ahşap, tuğla, mobilya parçası veya kumaş gibi basit bir detay bile bir tema veya renk seçmek için harika bir başlangıç noktası olabilir. Bu noktada maliyet hakkında çok fazla endişelenmeyin, sadece size ilham veren şeylere odaklanın.

İç mimarlık ofisi ile çalışın

Alanınızdan maksimum verimi elde etmek için profesyonel bir iç mimardan destek almak paha biçilemezdir. Tecrübeleri ve uzmanlıkları ile size hiç düşünmemiş olabileceğiniz konularda pek çok yenilikçi fikir verecektir.

İç mimarlar, birçok konuda en güncel bilgiye sahip olduğu için trendleri yakalamanıza da yardımcı olacaktır. İç mimar, keşif yaptıktan sonra size tasarım ve uygulama bütçesi sunacaktır. Tasarım tamamlandıktan sonra da uygulama bütçesini sizinle paylaşacaktır. Projeyi başından sonuna kadar sizin adınıza takip ederek bütçenizden maksimum faydayı sağlamaya odaklanacaktır.

Toplam sözleşme bedelinin yarısından fazlasını yatırmayın ve başka ödemeler için yazılı bir programınız olduğundan emin olun. Proje tamamlanana kadar ödemenin tamamanı yapmamanızı öneririz.

Çalışma şartlarını ve referans projelerini incelemek için iç mimarlık ofisini mutlaka yerinde ziyaret edin. Daha önce bu iç mimarlık ofisi ile çalışmış olan müşterilerden referans isteyebilirsiniz. Ödeme planı isteyin ve sözleşme yapın. Projenin tüm detaylarının olduğu bir iş planı almayı unutmayın. Bu tüm süreçleri takip etmeniz açısından çok önemlidir. Proje devam ederken her aşamanın başında ve sonunda bilgilendirme isteyin. Nelerin nasıl yapıldığını size sunmaları gerektiğini belirtin.

Bütçenizi belirleyin

Bütçeniz konusunda dürüst olun. Böylece iç mimarınız nereden tasarruf edeceğinize ve nereye yatırım yapacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır. Büyük tutarlar harcamayı düşünmüyorsanız bile bütçenizi mutlaka belirtin. Örneğin ray dolaplar, daha az duvar ünitesine ihtiyacınız olduğu anlamına gelir ve bu da maliyet tasarrufu sağlar.

Sayısız fonksiyona sahip çok sayıda parlak cihazla karşılaştığınızda başınızın dönmesi kolaydır. Bu yüzden sadece gerçekten kullanacağınızı düşündüğünüz şeylere yatırım yapın. Ve malzemelerin yanı sıra uygulama ücretlerini de bütçenize dahil etmeyi unutmayın.

Son olarak, beklenmedik ek maliyetleri karşılamak için bütçenizin yüzde 10’unu acil durumlar için saklayın. Nerede harcama yapacağınız ve nerede tasarruf edeceğiniz hakkında en iyi ipuçlarımız aşağıda:

Mutfak tezgâhına yatırım yapmaktan çekinmeyin. Çünkü mutfağın en önemli parçasıdır. Granit, kompozit ve sert yüzeyler; sağlam, dayanıklı ve mutfağınıza lüks bir görünüm kazandıracakları için iyi yatırımlardır.

Mutfak dolaplarınızın iyi kalitede olduğundan emin olun.

Kapıdan tasarruf edebilirsiniz. Hepimiz zengin ahşap kaplamalara sahip olamayız. O zaman neden aynı görünümü laminant veya PVC folyo kaplamasıyla yeniden yaratmıyoruz? Tamamen aynı gözükse de lake mutfak, laminant eşdeğerinden çok daha pahalıya mal olabilir.

Mutfak aletleri konusunda akıllıca harcama yapın. En iyi fırını ve ocağı satın alabilirsiniz. Ama bulaşık makinesi için daha az pahalı bir marka düşünebilirsiniz. Bütçeniz zorlanıyorsa bazı şeylerden ödün vermeniz önemlidir. Bu nedenle önemli olan şeylere harcama yaptığınızdan emin olun. Zamanla daha iyi küçük mutfak aletleri ve aksesuarları ekleyebilirsiniz.

Doğru ustalarla çalışın

İç mimarınızı buldunuz, tasarımı yaptırdınız ve uygulama bütçesi de çıktı. Sırada ne var? Tabii ki uygulamayı yapacak ustalar. Uygulamanın mutfak dekorasyonunda fark yaratacağını unutmayın. İşini eksik yapan bir tesisatçı, herhangi bir mutfağın korkunç görünmesine yol açabilir. Ancak işini profesyonelce yapan bir usta, ucuz birimlerin bile harika görünmesini sağlayabilir. Bu noktada bizim önerimiz, kendi üretim atölyesi olan bir iç mimarlık ofisi ile çalışmanız. Tasarımdan üretime kadar tüm süreç aynı yerden anahtar teslim olarak çıkacağı için her konuda tek bir muhatabınız olacak.

Mutfak planlamasındaki gecikmeler ve hatalar maliyetli olabileceği için herkesin ne yapılması gerektiği konusunda net olması gerekir. Genellikle bütçeniz ne kadar proje yönetimine ihtiyaç duyulacağını belirleyecektir. Her şeyi kendiniz planlıyorsanız; ustaları, tesisatçıyı ve elektrikçiyi ayrı ayrı takip ve koordine etmek zorunda kalacaksınız. Bu durum da gerçekten can sıkıcı olabilir.

Son dokunuşlar

Son dokunuşları ustaca yaparak mutfağınızı daha uyumlu hale getirin. Dolap tutacakları gibi küçük detaylar büyük bir fark yaratabilir. Alışılmadık nesneler, daha sade ve karakterli bir ortam yaratmaya yardımcı olacaktır.

Top