BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
MOBİLYA YERLEŞİMİ

MOBİLYA YERLEŞİMİ

11 Şubat 2017

Mobilyaların mekânın içerisinde yerleşimi iç mimaride oldukça büyük önem taşır. Mekânı rahat, şık ve davetkâr gösterir. Nasıl bir mekân istediğinize bağlı olarak mobilyalarınızı resmi ya da eğlenceli görünecek şekilde düzenleyebilirsiniz.

Mekânınızın resmi görünmesini istiyorsanız, kanepeye bakan iki tane koltuk ya da sandalye kullanabilirsiniz. Birbirine paralel olmasına ve aralarında ufak da olsa bir boşluk olmasına özen gösterin. Tüm bu düz çizgileri kırmak için de ortaya dairesel bir masa koyabilirsiniz. Böylelikle mekânınız dengeli, güzel ve sofistike görünecektir.

Süslü ve gösterişli bir mekân istiyorsanız, “L” şeklinde bir düzen oluşturmanız gerek. Düşük profilli eşyalarınız ile yüksek profilli olanları karıştırarak oturma seçeneklerinizi yeniden düzenleyin. Ancak unutmayın, her şey denge ile ilgilidir. Küçücük sandalyenin yanındaki kocaman bir eşya dengesiz bir görüntü yaratacaktır. Bu yüzden her zaman dengeyi referans alarak düzenleme yapın.

Eğer geniş ve açık bir mekân istiyorsanız, kanepeleri ve koltukları arka arkaya yerleştirin. Odak noktanız odanın ortası olacağı için köşe alanları da bitkiler, ayaklı lambalar ve küçük sehpalar ile yumuşatabilirsiniz.

Kanepelerin ve koltukların; kitaplar, küçük sehpalar ve televizyon kumandası gibi detaylar ile çevrili olduğundan emin olun. Masanın üzerinde duran lamba mekâna her zaman parıltı katar. Dairesel masalar mekâna arkadaş canlısı ve rahat bir hava katarken; kare ve dikdörtgen köşeliler ise düzenli ve resmi hissettirir.

Mekâna rahat ve ferah bir hava katmak için halıları ya da kilimleri unutmayın. Her zaman akışın farkında olun. Duvarlara yaslanmış kanepeler ve koltuklar rahat hissettirmez. Boş kalan duvarlar konsollar ve küçük sehpalar ile şekillendirilebilir. Amacınız mekâna girdiğinizde size rahatlama hissi veren bir yer yaratmak olmalıdır. 

Top