BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
MERDİVEN BOŞLUKLARININ KULLANIMI

MERDİVEN BOŞLUKLARININ KULLANIMI

27 Mayıs 2017

Tasarımın sınırları yoktur. Aynı şekilde iç mimari de sınır tanımaz. Her zaman yenilikçi ve özgün fikirler üretip evinizin dekorasyonunu size özel hale getirebilirsiniz. Tıpkı bugünkü blog yazımızda değindiğimiz merdiven altlarının kullanımı gibi.

Merdiven altındaki boşlukları yeniden dekore ederek hem depolama alanınızı artırabilir hem de şık bir görüntü elde edebilirsiniz.

Dekorasyonda merdiven altları ya da boşlukları genellikle ihmal edilir. Ancak bu mütevazi alanlar sürprizlerle dolu olabilir. Özellikle köşeler ve nişler yeniden dekore etmek için mükemmel alanlardır. Bu alanlar harika depolama alanlarıdır ve evin genelinin dekorasyonuna uyumlu olarak yeniden düzenlenebilir.

Hikâyesi nedir?

Bu sıkışık alan, özellikle el işçiliğinin geliştiği 18. ve 19. yüzyıllarda farklı bir anlam kazandı. Merdiven altındaki boşluk açık kaldığında toza ve kire çok müsait konuma gelir. Ancak kapı ile kapatıldığında hem bu sorun ortadan kalkar hem de temiz ve kullanışlı bir depolama alanı elde edilmiş olur.

Kendi özel alanınızı yaratın

Kapının iç kısmına kolayca monte edebileceğiniz askılar, paspasları ve süpürgeleri asmak için idealdir. Yeterli alanınız varsa tekerlekli bir raf kullanarak eşyaları düzenli şekilde bir araya getirebilirsiniz. Üstelik tekerlekli olduğu için istediğiniz zamanda kolayca dışarı çıkarabilir ve geri yerine koyabilirsiniz. Kavanozlar ya da şişeler için merdivenin alt kısımlarına açık raflar ekleyebilirsiniz. Dolaplar ve depolama alanları konusunda mobilyacılardan destek alabilirsiniz. Böylelikle merdiven altındaki ölçülere uygun size özel bir tasarım yaptırabilirsiniz. Bütçenize uygun bir çözüm istiyorsanız Ikea'nın çeşitli mobilya ve depolama çözümleri de mevcut. Karar size ait.

İşte sizin için hazırladığımız önerilerden bazıları. Keyifli okumalar!

 

Şık ve pratik ürünler seçin

Merdiven altındaki alanların boşa gitmesine izin vermeyin. Merdivenlerin altındaki alanlar genellikle oldukça hantal mobilyalara ev sahipliği yapar. Ancak herkesin rüyası daha fazla depolama alanına sahip bir ev sahibi olmaktır. Raflar, çekmeceler, saklama kutuları ya da sepetler kullanarak bu alanı oldukça verimli kullanabilirsiniz. Kolayca ulaşmak istediğiniz eşyaları kapının iç kısmına asabilirsiniz. Ayrıca bu potansiyel olarak karanlık olan alanı aydınlatmak için beklenmedik bir renk ekleyebilirsiniz. Örneğin açık yeşil bir boya ile bu alana doğal ve ferah bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Merdivenleri canlandırın

Merdivenlerin yan kısımları size gizli bir depolama alanı oluşturabilir. Bu sayede yerden de tasarruf etmiş olursunuz. Merdivenlerin yan kısımlarındaki raflar genellikle görünmesini istemediğimiz şeyleri saklamak için birebirdir. Yani her şeyi gelişigüzel bir dolaba sıkıştırmak yerine, raflara veya çekmecelere bölmeyi düşünün. Böylelikle alan da daha kullanışlı hale gelecektir. Üstelik aradığınız şeyleri de kolayca bulmuş olacaksınız. Temizlik ürünlerinden ütü masalarına kadar her şeyi saklamak için farklı şekil ve ebattaki dolapları dahil etmeyi düşünün.

Güzel bir ilk izlenim yaratın

Merdiven altındaki alanlar yüksekse hiçbir yerin boşa kullanılmaması gerekir. Ancak bu, merdiven altındaki boşluğa ya da koridorunuza gerekli gereksiz her şeyi yerleştirmeniz demek değil. İlk izlenim önemlidir. Bu nedenle koridorunuzun kişiliğinizi yansıttığından ve pratik olduğundan emin olun. Hasır sepetler ve ahşap depolama seçenekleri, dolaplara veya çekmeceli rafların alternatifleridir. Merdivenlerin yanlarındaki duvarlar ise fotoğraflarınızı asmanız için mükemmel yerlerdir. Ölü bir alanı sıcak ve davetkâr hale getirmenizi sağlar. Minyatür bir dolap kullanarak da göze hoş görünmeyen elektrik bağlantılarını saklayabilirsiniz.

Eşyalarınızı depolayın

Armatürler için merdiven altındaki boşluklardan daha uygun bir alan yoktur. Aynı zamanda ayakkabılar, montlar ya da ortalığa saçılan eşyalar için uygun depolama alanıdır. İç donanımların süslü olmasına da gerek yok. Çantalar ve ayakkabılar için özel alanlar yeterlidir. Rayın bir sistemle raflar ve çekmeceler kullanabilirsiniz. Ya da eşyaları asmak için iki seviye oluşturabilirsiniz. Biri çocuklar, diğeri de yetişkinler için. Umarız bu fikirler size ilham verir.

İzmirli iç mimarlık firmalarından biri olarak uzun yıllara dayanan tecrübemizle dekorasyon ve iç mimarlık alanlarında size ilham olabileceğini düşündüğümüz önerileri paylaşıyoruz. Ev dekorasyonu, tadilat, mutfak dekorasyonu, banyo dekorasyonu ya da iç mimari ile ilgili aklınıza takılan sorular için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Keyifli günler dileriz.

Top