BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
MEKANLARDA ÇERÇEVE KULLANIMI

MEKANLARDA ÇERÇEVE KULLANIMI

20 Aralık 2016

Mekanları tarifleyen çerçeve gibi dekoratif ögelerde detay kadar bütünle kurdukları ilişki de çok önemlidir. Çerçeveler yan yana ve alt alta gelerek duvarda yepyeni bir katman-yüzey yaratır. Çerçeve yerleşiminde ebat, malzeme, doku kadar önemli olan bir diğer unsur da neyin çerçevelendiğidir. Bu nedenle çerçevenin içindeki görsel veya eserin ruhuna uygun doku, renk ve malzemeyi seçmek önemlidir.

KLASİK TARZDA ÇERÇEVELER

Buna göre klasik tarzda seçilen bir tablo için altın, gümüş veya bronz renklerde seçilen bir çerçeve daha uygun olacaktır. Ayrıca fotoğraflarınızın neyi resmettiğine bağlı olarak çerçevelerin sitilini belirleyebilirsiniz. Nostaljik aile fotoğraflarını sergilerken benzer şekilde vintage çerçeveler seçebilirsiniz.

MODERN ÇERÇEVELER

Duvarınızda şehir manzaraları segileyecekseniz daha modern ve detaysız çerçeveler tercih edebilirsiniz. Son olarak çerçeve asarken altın kural kompozisyondur. Boşluklar düşünülerek yapılan kompozisyonlar doğru sonuç verir. Duvarınıza çerçevelerinizi asmadan önce mutlaka odak noktası olarak çerçeveleri seçmeniz daha iyi sonuçlar verecektir. Eğer duvarınızda farklı form ve ölçüleri birlikte kullanacaksanız arada kalan mesafeler ve yükseklikler değişken olabilir. Dağınık bir kompozisyon için çerçeveler ortadan dışa doğru konumlandırılmalıdır. Bu yüzden nasıl duracağını önceden hesaplamak için bir şema hazırlayarak asma işlemine başayabilirsiniz.

Top