BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
KÜÇÜK MUTFAKLAR İÇİN BÜYÜK FİKİRLER

KÜÇÜK MUTFAKLAR İÇİN BÜYÜK FİKİRLER

21 Şubat 2017

Sınırlı alan, sınırlı tasarım demek değildir. Küçük bir mutfağınız varsa alanın ne kadar küçük olduğu konusunda üzülmek yerine tasarımın ne kadar güzel olacağına odaklanın!

 

Tasarıma başlarken ilk yapmanız gereken şey mutfağınıza karakter eklemektir. Küçük mutfakların iç mimari tasarımı gösterme konusunda fazla alana sahip olmamaları güzel bir mekân yaratamayacağınız anlamına gelmez. Örneğin boyalı mutfak kapıları ile birleştirilmiş çinko tezgâhlar ya da ahşap raflar ve mermer... Tüm bunlar mutfağınıza karakter ekleyecek materyallerdir.

 

Eğer içinde zaman geçirmekten keyif alacağınız bir mutfak yaratmak istiyorsanız tıpkı oturma odanızda kullandığınız gibi aksesuarlar ve dekorlar ekleyin. Bu noktada duvar kağıtları, avizeler ve sandalyeler işinize yarayabilir. Bunun gibi mobilyalar ve dekorlar sadece oturma odalarında kullanılmak için tasarlanmamıştır. Ruh katmak istediğiniz herhangi bir iç mekânda kullanabilirsiniz.

 

Renk paletini sınırlamaya özen gösterin. İç mimaride renkler oldukça önemlidir ama söz konusu küçük mutfaklar olduğunda belli alanları vurgulamak için farklı renkler kullanmamaya dikkat edin. Küçük mutfaklarda tezgâh ve raflar duvar ile birleşik konumdadır. Bu nedenle bu alanları vurgulamak için açık renk tonlarını tercih edebilirsiniz.

 

Açık raflar küçük mutfakları öne çıkarmaya gerçekten yardımcı olur. Mutfağınızı daha da küçük gösterecek kapalı dolaplar ve raflar yerine açık bir alan yaratın. Kapları, tencereleri, çatal ve bıçakları açık raflara yerleştirin. Duvara dikey şekilde monte edeceğiniz askılar kullanın. Minimal şekilde dekore edilmiş mutfaklar her zaman daha küçük görünür. Bu yüzden alanı en verimli şekilde karmaşa yaratmadan kullanmak gerekir. Birçok farklı dekor ve aksesuar ile tasarlanmış küçük mutfaklarda gözün dikkatini çekecek çok fazla şey yer alır. Bu da alanın aslında ne kadar küçük olduğunu fark etmememiz sağlar. 

Top