BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
KÜÇÜK BAHÇELER İÇİN DEKORASYON FİKİRLERİ

KÜÇÜK BAHÇELER İÇİN DEKORASYON FİKİRLERİ

20 Haziran 2017

Yaz mevsimi iyiden iyiye kendini hissettirirken insanlar da yazlıklarına daha sık gitmeye başladı. Peki ya yazlığınızın bahçesi? Elbette sadece yazlığınızın da değil, müstakil evinizin ya da çalıştığınızın yerin de bahçesi olabilir. Özellikle yoğun çalışma ortamına biraz ara verip bahçeye çıktığınızda ferahlayacak bir alana ihtiyacınız olabilir. Doğayla kucaklaşmak ve yeşili görmek her zaman enerji verir, sakinleştirir. Sıcaklardan bunaldığınızda mis gibi çiçek kokuları eşliğinde serinlemek ya da kendi küçük doğanızda sevdiklerinizle sohbet etmek istemez misiniz? Bahçenizin büyüklüğü ne kadar olursa olsun, en iyi şekilde nasıl faydalanacağınızı anlatmak istedik. Sizin için hazırladığımız basit dekorasyon ipuçları ile bahçenizi kolayca yeniden canlandırabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Karıştırın

Bahçenizi düzenlemek için bahçıvan olmanıza gerek yok. Sadece evinizde uyguladığınız iç mimari ve dekorasyon fikirlerini göz önüne alın ve işe koyulun. İç mimaride çizgileri bulanıklaştırmak ve keskin hatlardan uzaklaştırmak her zaman iyi sonuç verir. Bu işlem bahçe için de geçerlidir. Oturma odanızda kullandığınız kanepeyi neden bahçenizde de kullanmayı denemiyorsunuz? Amaç rahat bir alan oluşturmaksa bahçenizi de iç mekân gibi düşünmelisiniz. Ayrıca bahçenizin tamamında belirli aralıklarla farklı bitkileri kullanabilirsiniz. Ancak gerçekten bakabileceğiniz bitkileri seçmeye çalışın. Eğer buna vaktiniz yoksa kaktüs gibi fazla ilgi istemeyen bitkileri kullanabilirsiniz.

Aydınlatma

Aydınlatma konusunda ne kadar takıntılı olduğumuzu bilmeyen kalmadı sanırız. Ofisimizdeki toplantı alanının aydınlatmalarını da sürekli olarak değiştirip farklı etkiler yaratmaya çalışıyoruz. Bununla birlikte aydınlatmanın önemini evinizde koyu renkleri kullanana kadar fark etmeyebilirsiniz. Vurgulama, derinlik katma ve alanı olduğundan daha büyük gösterme gibi büyülü bir etkisi vardır. İç ya da dış mekânlarda aydınlatma konusu tamamen aynı çalışır. Bahçenizdeki aydınlatma sorununu da ortam ve görev aydınlatma kullanarak çözebilirsiniz.

Kullanılmayan alanları düzenleyin

En küçük alanlar bile rahat ve dekoratif bir açık alan haline getirilebilir. Kademeli beton plakalarla bahçenizi kendiniz geliştirebilir ve merkezi bir odak nokta oluşturmak için dar rustik tarzda bir masa veya tezgâh kullanabilirsiniz.

Canlandırın

Küçük bir bahçeniz varsa etkileme kısmını bitkilere bırakın. Tropikal bitki çeşitleri kendi küçük ormanınızı yaratabilirsiniz. Yukarıda da söylediğimiz gibi, bitkilere ayıracak fazla zamanınız yoksa aralara sahte olanları da yerleştirebilirsiniz. 

Top