BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
KÜÇÜK ALANLARDAN MAKSİMUM VERİM ALMAK

KÜÇÜK ALANLARDAN MAKSİMUM VERİM ALMAK

11 Ağustos 2017

Müşterilerimizin sıklıkla sorduğu soruların başında küçük alanlardan nasıl maksimum verim alabilecekleri geliyor. Bugünkü blog yazımızda bu konuya yer vermek istedik. Küçük bir iç mekândan maksimum verimi alabilmek için yapabileceğiniz en iyi şey tavanınız ile duvarlarınızı aynı renge boyamaktır. Böylelikle sınırlar bulanıklaşır, duvarlarınız daha uzun görünür ve sonsuzluk etkisi oluşur. Boya işini çözdükten sonra iç mekâna büyük boyutlarda vazo, bitki, tablo ya da aydınlatma ekleyin. Yani gözün dikkatini çekerek yanılsama etkisi yaratın. Eğer alandaki her şeyi aynı boyutlarda kullanırsanız iç mekân olduğundan da küçük görünecektir. İç mekâna büyük bir detay eklemeniz demek, odayı anında daha büyük, daha serin ve daha etkileyici hale getirmeniz demektir.

Renk paletini sınırlı tutun. Alandaki renk tonlarının sayısını azaltırsanız çok daha sofistike, ahenkli, uyumlu görünen bir iç mekân yaratırsanız. Bu da az önce söylediğimiz gibi sınırları ortadan kaldırarak sonsuzluk etkisi yaratır. Yatıştırıcı renk tonları bu anlamda size yardımcı olabilir. Çünkü yatıştırıcı renk tonlarının gözü aldatma gibi bir etkisi vardır. Aynı zamanda iç mekâna aynalar ekleyerek de illüzyon yaratabilirsiniz. Aynalar, alana derinlik ve genişlik katar.

Özelleştirin

Odanın köşe bölgeleri ve depolama ihtiyaçlarınıza göre yaratacağınız özel alanlar, iç mekânın her alanını verimli şekilde kullandığınız anlamına gelir.

Dik düşünün

Depolama alanı yaratma konusunda çıkabileceğiniz kadar yükseğe çıkın. Gözün dikkatini yukarı doğru çekin ve alanı daha büyük gösterin.

Görsel engeller yaratın

Bu size garip gelebilir ama dolaplar, raflar ya da büyük bitkiler ile görsel engeller yaratmak gözün dikkatini çekecek birçok detay oluşturur. İç mekân bu basit nedenden dolayı daha büyük görünür. Eğer ilk kez gördüğünüz bir iç mekânı saniyeler içerisinde okuyamıyorsanız göze daha büyük görünür.

Top