BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
KOYU RENKLER İLE İÇ MİMARİ TASARIM

KOYU RENKLER İLE İÇ MİMARİ TASARIM

18 Nisan 2017

Duvar renkleri söz konusu olduğunda otomatik olarak hafif nötr boyaları veya duvar kağıtlarını düşünürüz. Çünkü dekorasyonda bize çok yönlü bir avantaj sağlayacağına inanırız. Ancak, evinizin dekorasyonunu yenilemek söz konusu olduğunda, koyu renklerden korkmanız için hiçbir neden yok. Aslında, koyu ve dramatik renk tonları sofistike ve lüks oturma odası, yatak odası ve hatta mutfaklar yaratabilir. İçgüdüsel olarak gece mavisinin, metalik grinin, orman yeşilinin ya da morun soğuk renkler olduklarını ve iç mekânı küçük gösterdiklerini düşünürüz. Aslında bu çok yanlış bir algıdır. Daha koyu renkler -dört duvarda da kullanılıyorsa- aslında bir görsel numara yapar ve odayı daha büyük hissettirir. Ayrıca, iç mekânları soğuk renk tonlarına göre daha davetkâr ve sıcak gösterirler.

Koyu renk boyalı duvarlar, koyu renk desenli duvar kağıtları ya da koyu kumaşlar ile yapılan dekorasyon; renkli aksesuarlar, hafif mobilyalar ve metalik aksanlar için güçlü bir temel oluşturabilir. Renkler arasındaki kontrast, açık tonları iç mekânın odak noktası haline getirir. Buna ek olarak, halıdan veya parlak zeminden yukarıya doğru koyu renkli dokuların katmanlı olarak kullanılması, daha fazla derinlik sağlar ve gerçekten zengin, lüks bir görünüm sağlar. Eğer hâlâ şüpheleriniz varsa sizin için hazırladığımız tasarımları bir göz atın. Keyifli okumalar!

 

Koyu renklerde boyayın

Butik otel tarzı yatak odası dekorasyonu sadece bir boya kadar uzağınızda. Öyleyse neden koyu gri bir duvar rengi ile yatak odanızı sıradandan inanılmaza taşımıyorsunuz? Duvara monte edilmiş ışıklar, siyah beyaz sanat eserleri ve şık yuvarlak komodin masalar yatak odasına lüks ve iyi planlanmış görünüm kazandırır. Evde böyle bir konfor varken pahalı bir kaçamağa kim ihtiyaç duyar ki!

Zeminden tavana kadar fayans kullanın

Monokrom bir tasarım gerçekten çok güçlü bir etkiye sahiptir. Görseldeki banyo oldukça basit bir şekilde dekore edilmiş, ancak genel görünümü inanılmaz! Zeminden tavana kadar fayans kullanmak muhteşem bir banyo dekorasyonu yapmanın anahtarıdır. Kare yerine elmas şeklinde monte edilmiş olması da etkiyi katlıyor. Kırmızı renk ise mükemmel bir son dokunuş olmuş.

Turkuaz ya da mavi tonları deneyin

Renk bakımından güzel bir şema oluşturmak için duvar boyalarınızı mobilyalarınızla uyumlu kullanın. Nefes kesen bir iç mekân için kadife ile döşenmiş zengin parçaları seçin. Görselde, duvar rengi, mobilyaların öne çıkmasını sağlamış. Küçük bir desen sıçraması, iç mekânı bulanıklaştırmaktan güzel bir kontrast sunmuş.

Toprak rengi tonlarını kullanın

Dekorasyonda gereksinim duyduğunuz ilhamı, doğanın koyu renklerle sağlanmasına izin verin. Örnek görselde duvara uygulanmış ahşap kaplama koyu tonları tamamlamış. Tonlar arasındaki hafif değişim tek boyutluluk etkisi vermiş. Yatak takımındaki toprak rengi tonlar iç mekâna doku eklemiş.

Koyu renk mobilyalar

Muhteşem mobilyalar ile karakteristik bir mekan yaratın. Bu büyük boy sedirli kanepeyi, özellikle göz kamaştırıcı modern iç mekân tasarımlarında parlak pirinç aksesuarlar ve mobilyalar ile bir araya getirerek fark yaratabilirsiniz. Daha koyu renkler metalik kaplamalarla güzelleşir. Ayrıca pirinçlerin sıcak tonları da harika görünür. Siyah panjurlar ise dekorasyona çarpıcı bir unsur ekler.

Koyu mavi ve lüks detaylar

Koyu mavi ve orman temasıyla yatak odanıza yeni bir soluk katabilirsiniz. Görseldeki tasarımda kullanılan yoğun maviler ortaya gece etkisi çıkarmış. Rahatlatıcı bir etkisi olduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle yoğun çalışan ve yatak odasında vakit geçirmeyi seven insanlar için ideal bir dekorasyon tarzı diyebiliriz. İpeksi yatak takımı ise lüks bir his vermiş.

İlgi çeken alan oluşturun

Dramatik görünüm şık olabilir. İnanmıyorsanız görseldeki banyo dekorasyonunu inceleyebilirsiniz. Büyük siyah bir küvet, ilgi çekici bir alan yaratırken ihtiyacınız olan tek şeydir. Ancak çarpıcı siyah çizgileri olan mermer döşemeler de olmazsa olmazdır. Musluklarda da standart olanları tercih etmek yerine koyu olanlara yönelebilirsiniz.

Mor renk ile iç mekanı rahatlatın

Koyu renkler ile dekorasyon, sadece modern iç mimari ile ilgili değildir. Ülkelere göre değişen kültürel farklılıkları da göz önüne almalısınız. Bu güzel koridorda yoğun olarak kullanılan mor renk, rahat ve sıcak bir atmosfer yaratıyor. Mavi yapraklardan oluşan baskı perde, mekana parlaklık ve desen ekleyerek iç mekânı canlandırıyor. Mavi ve mor, birbirine yakın renklerdir. Bu da dekorasyona uyumlu bir görüntü kazandırmış.

Metalik objeler ile mekânı parlatın

Koyu renkler -özellikle mutfak gibi onları görmeyi beklemediğiniz yerlerde- büyük bir etki bırakır. Parlatılmış pirinç kaplamalar, şık ayna benzeri objeler ve aydınlatma bu etkiyi daha da artırır. Metaliklerin cilalı ve canlı görünümünün aksine ahşap döşeme ise dekorasyonun abartılı görünmesinin önüne geçer.

Çarpıcı duvar kağıdı kullanın

Koyu renklerle dekorasyon yapmak istiyorsanız desen kullanın. Üzerinde az miktarda nötr gölgeleme bulunan desenler hafiflik katmanın harika bir yoludur. Doğadan ilham alan tasarımlar, rahatlatıcı bir ortam yaratmak için idealdir. Duvar kağıtlarınızın veya duvarlarınızın önüne dekorlar da yerleştirebilirsiniz.

Metalik tonlar seçin

Şu anda mutfak tasarımlarında nötr renkler cazibe merkezi olmuş durumda. Gri tonları da aynı şekilde oldukça fazla kullanılıyor. Beyaz renk parmak izi gibi lekeleri kolayca tutarken, metalik gri renk leke tutmayan özelliği ile daha kullanışlıdır. Elinde sürekli temizlik bezi ile dolaşmak istemeyenler için birebirdir. Kulpsuz kullanım birimleri; ada mutfak görünümü, açık renkli sarkıt ampuller ve paslanmaz çelik yüzeyler ile birlikte modern bir his katar.

Cesur detaylar ekleyin

Parlak renkler kullanılan vurgular için koyu griyi akıllıca kullanın. Görseldeki odada, canlı kırmızı tam olarak eşleştirilmiş ve tutarlı görünen bir düzen yaratılmış. Koltuklar renk vurgusunun en büyük kısmını oluşturuyor. Ancak resim çerçevesi kenarlıkları ve masa lambası, kırmızı gölgeyi daha da uzağa yaymış durumda. Pencerelerin etrafında beyaz boya, gün ışığının etkisini maksimum düzeye çıkarmış.

Basit tutun

Odanızın tüm bölümlerinde koyu renkler kullanmaktan emin değil misiniz? O zaman mutfak ünitelerinizi koyu renklerde, dekorasyonun geri kalanında ise açık renk tonları kullanarak uyum yaratın. Açık renk tezgâhlar minimal bir etki yaratırken, hafifçe damarlı mermer fayans ise duvarlara zenginlik katar. Görseldeki dekorasyon, şık bir görünüme ulaşmak için sadece koyu renkleri kullanmak zorunda olmadığınızın örneği. 

Top