BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
KORİDORUNUZU KOYU RENK TONLARINA BOYAMANIZ İÇİN 5 NEDEN

KORİDORUNUZU KOYU RENK TONLARINA BOYAMANIZ İÇİN 5 NEDEN

07 Mart 2017

Koridorlar, evin geneline oranla şık hale getirmesi kolay olmayan alanlardır. Dar ve kesintisiz olarak uzunlamasına duvarlar olduğu için renkler oldukça önemlidir. Renk seçiminde cesur olduğunuz takdirde fark yaratabilirsiniz. Renk seçimi kişisel olmasına rağmen koyu renk tonları neden tercih etmeniz gerektiğine yönelik birkaç önerimiz var. Dolayısıyla elinize bir fırça alıp koridorunuzu koyu renk tonlarına boyamanız için 5 neden hazırladık. Bu arada koyu renk tonları evinizin tamamına yayılırsa şaşırmayın. Bir kez denedikten sonra bağımlılık yapabilir. Keyifli okumalar!

 

1. DOĞAL IŞIK İLE UYUMLUDUR

Renklerle ilgili çok fazla bilgi var. Eğer küçük bir karanlık odanız varsa -koridorlar da yapıları itibariyle gün ışığını çok fazla almayan alanlardır- ve beyaza boyarsanız iç karartıcı bir alan yaratmış olursunuz. Çünkü beyaz duvarlar ışık eksikliğini daha da belirgin hale getirir. Bunun yerine koyu renkleri kucaklayın! Koyu ve güçlü renklerle yönelin. Anında ilgi çekici bir alana sahip olacaksınız.

 

2. SONSUZLUK YARATIR

İç mekânda renklerin kullanımı ile ilgili bir başka teori ile devam edelim. Koyu renklerin küçük alanlar için uygun olmadığı bir şehir efsanesidir. Küçük koridorlar için bej ve pastel renkleri unutun. Bu renkler alanı olduğundan daha büyük ve ferah göstermez. Bunun yerine duvarları, zemini, tavanı, ahşapları, rafları ve geri kalan her şeyi koyu renk tonlarına boyayın.

Ayakkabılıklar ya da radyatörler, koridor gibi küçük yerlerde sınırları belli eder ve alanı küçük gösterir. Her şeyi aynı koyu renk tonuyla boyamak, odanızın tüm kenarlarını bulanıklaştırır ve yumuşatır. Sıkışıktan bir görünümden, samimi ve sofistike bir odaya geçmek için gereken tek şey budur. Dikkat etmeniz gereken nokta, eğer küçük bir alanda koyu renk tonlarını kullanacaksınız ışık sayısını artırmanızdır. Spot aydınlatmalar bu anlamda oldukça kullanışlıdır.

 

3. ÇABUK KİRLENMEZ

Koridorlar, evlerimizde en özensiz kullandığımız mekânların başında gelir. Geçiş alanları olduğu için dışarıdan geldiğimizde çamurlu ya da tozlu ayakkabılar ile en fazla kirlettiğimiz yerlerdir. Her çamur sıçraması ya da duvarlarda görünen yıpranmalar hakkında endişelenmek istemiyorsanız koyu renk tonları sizin için idealdir.

 

4. DETAYLARI ÖNE ÇIKARIR

Bunu daha önce defalarca söylemiştik ancak yeniden söyleyelim, koyu renkler her şeyin daha havalı görünmesini sağlar. Çoğu koridorda vurgulamanız ve öne çıkarmanız gerek tek yer duvarladır. Bu nedenle koyu renkleri kullanmak, sahip olduğunuz tüm tabloların, ışığın ve dekorların daha ilgi çekici görünmesini sağlayacaktır.

 
5. DENEME YAPMAK İÇİN HARİKADIR

Koyu renk tonlarını kullanmak konusunda endişeleriniz varsa, koridorlar deneme yapmak için harika alanlardır. Koridorlar -küçük alanlar olduğu için- uygulamak istediğiniz fikirleri kolayca hayata geçirebileceğiniz yerlerdir. Yani kolayca dönüştürebilir, beğenmezseniz yeniden kolayca eski haline getirebilirsiniz. Bu yüzden risk alıp koyu renk tonlarını denemenizi öneririz. 

Top