BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
KENDİ İÇ MİMARİ TARZINIZI OLUŞTURMAK İÇİN 3 ADIM

KENDİ İÇ MİMARİ TARZINIZI OLUŞTURMAK İÇİN 3 ADIM

29 Kasım 2017

İç mimarlık ofisi ile de çalışsanız, dekorasyonu kendiniz de yapsanız fark etmez… Kendi iç mimari tasarım tarzınızı oluşturmanız gerek. Kişiliğinizi ve yaşam tarzınızı iç mimariye de yansıtmanız önemlidir çünkü dekorasyonu benzersiz ve özel kılan da budur. Bugünkü blog yazımızda kendi iç mimari tarzınızı yaratmanıza için 3 önemli adım hazırladık. Keyifli okumalar!

İlk ve en önemli olarak gözünüzü eğitin. Gözünüzü eğitmek için iç mimar olmak zorunda değilsiniz, sadece şu temel ilkelere uymanız gerekiyor:

Çizgi, oran ve denge

Adım. 1 (Çizgi)

İç mekânı bir şehir manzarası olarak düşünün. Dikine çizgiler gözünüzü yukarı doğru çekerken, yatay çizgiler ise gözünüzü aşağı doğru çeker. Burada önemli olan bir şehir manzarası gibi karışım yaratmaktır. Her şey mükemmel şekilde orantılı olursa çok tekdüze görünür. Alçak mobilyaların ve dolapların yanında yüksek dekorları ya da aksesuarları kullanın. Yani tüm çizgileri dengeli şekilde karıştırın.

 Adım. 2 (Oran)

Orantı, uyum ile ilgilidir. İç mekândaki her şeyin birlikte çalışmasını sağlayın. Alana hareket katmak için küçük ile büyüğü karıştırın. Büyük ölçekli bir tabloyu ya da büyük bir avizeyi küçük ölçekli dekorlar ile birlikte kullanın.

Adım. 3 (Denge)

İç mekânların uyumlu görünmesini sağlamak için dengeli olması gerekir. Bir alanı renk paleti ile dengeleyebileceğiniz gibi simetrik ve asimetrik düzenlemeler yoluyla da dengeleyebilirsiniz. Radyal dengeyi de unutmamak gerek tabii ki. Diğer bir deyişle yemek masasının etrafındaki sandalyeler gibi etrafa yayılan digger ögeler ile merkezi bir odak nokta yaratın.

İç mimar olmasanız da bazı anahtar bilgileri öğrenerek kendi tasarım tarzınızı yaratabilirsiniz. Böylece çalışacağınız iç mimarlık ofisini de daha kolay yönlendirebilirsiniz. 

Top