BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İÇ MİMARLIK VE DEKORASYONDA YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER

İÇ MİMARLIK VE DEKORASYONDA YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER

08 Ağustos 2017

İç mekân dekorasyonuna başlarken en büyük sorunlardan biri de yapılması ve yapılmaması gerekenlerin tam olarak bilinmemesi. Kullanılacak renklerden satın alınacak mobilyalara kadar sizin için hazırladığımız kısa ipuçları bu konuda size yol gösterecektir.

Özellikle ev dekorasyonu zorlu bir süreçtir. Bazı konulara hâkim olsanız bile bütündeki uyumu yakalamak zor olabilir. Bizde buradan hareketle iç mimari ve dekorasyondaki bazı kuralları bir araya getirdik. Deneyimlerimize dayanarak hazırladığımız blog yazısı hayallerinizdeki evi yaratma konusunda yol gösterici olabilir. Keyifli okumalar!

 

Kanepe ile başlayın

İç mimarlık ofisi olarak dekor ürünleri de tasarladığımız için birçok hata yaptık ve bu hatalarımız doğruyu yapma konusunda oldukça faydalı oldu. Bu yüzden hata yapmaktan çekinmeyin. Çünkü herkes hata yapar. Profesyoneller bile! Yeni bir ev dekorasyonuna başlayacaksınız ilk yapmanız gereken şey kanepe seçmektir. Neden mi? Çünkü kanepe seçiminiz dekorasyonunuz hakkında çok büyük fikir verir. Tüm dekorasyonu kanepenizin tarzına göre düzenleyebilirsiniz.

 

Renk paletinizi dikkatlice seçin

Renkler, desenler ve dokular iç mimarlık ve dekorasyonda çok önemlidir. Her oda için ayrı bir renk paletine sahip olmak, her odanın farklı bir hava yansıtmasını sağlar. Çünkü i mekândaki her oda ayrı özelliklere sahiptir. Bu yüzden genel iç mimari tarzınızı göz önüne alarak her odada farklı bir renk tonu kullanmaya çalışın.

 

Düzenli olarak değiştirin

Eğer hoşunuza giden bir şey varsa evinizde kullanmaktan çekinmeyin. Evinizin dekorasyonuna uymasa bile farklı alanlarda kullanarak uyum sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda tüm dekorlarınızı bir kerede değiştirmeyin. Bunun yerine birkaç yeni parça ekleyin. Böyle her zaman en yeni dekor ürünlerine sahip olursunuz.

 

Cesur olun

İç mimari ve dekorasyon yaparken kendinize güvenin. Üstesinden gelinmesi gereken en büyük engel içgüdülere güvenmemektir. Deneyin, işe yaramazsa başka bir görünüm deneyin.

Sizi heyecanlandıran ve içinden hiç çıkmak istemeyeceğiniz bir mekânın nasıl olması gerektiğini düşünün. Bir kutu boya bile evinizi dönüştürmede oldukça büyük rol oynayabilir. Ayrıca genel geçer algının aksine her şeyi açık renk tonlarına boyamak zorunda değilsiniz. Koyu renk tonlarının büyüleyici bir etkisi vardır. Önüne ne koyarsanız koyun anında dikkat çeker. Eğer dekor ürünlerinizin ön planda olmasını istiyorsanız cesur olun ve koyu renk tonlarını deneyin.

 

Acele etmeyin

İç mimari ve dekorasyona başlamadan önce ne kadar zaman ayırabileceğinizi düşünün. Eğer zamanınız kısıtlıysa başlamamanızı öneririz. Çünkü dekorasyon sabır ve özveri ister. Hayalinizdeki eve sahip olmak için her şeyi detaylıca planlayıp uygulamalısınız.

En göz alıcı iç mekânlar zamanla bir araya getirilir. Ayrıca ufak değişikliklerle sürekli olarak geliştirilir.

 

Gerçekten sevdiğiniz şeyleri seçin

Daima kalbinizin sesini dinleyerek dekore edin. Sizi yansıtmayan bir iç mekân yaratmaya çalışmayın. Sadece etrafınızdaki insanlar beğenecek diye sizi hiç yansıtmayan bir tarzı uygulamayın. Kendi tarzınızı yaratın.

Sizi yansıtan şeylerin ne olduğuna karar verdikten sonra bir arada nasıl uyum içerisinde kullanabileceğinizi düşünün. Çok sevilen bir kitap koleksiyonu, tablo ya da aydınlatma gibi sevdiğiniz şeyleri de dekorasyona dahil etmeyi unutmayın.

 

Klasik parçalara yatırım yapın

Klasik İskandinav mobilyaları klasik parçalara iyi bir örnek olabilir. Biraz pahalı bir seçenek olsa da birkaç anahtar parça ile odanızın geri kalanını güzel gösterecektir.

 

Siyah zeminlerden kaçının

Bizce bir iç mekânın ihtiyaç duyduğu şeyleri çözmek zaman alır ve bir süre içinde yaşamanız gerekir. İhtiyaç duyulan şeyin ne olduğuna karar verdikten sonra renkleri ve dokuları seçin. Ancak siyah zeminlerden olabildiğince uzak durmanızı öneririz. Yanlış anlamayın, koyu zeminlerden bahsetmiyoruz. Tamamen siyah olan zeminlerden bahsediyoruz. Özellikle mutfak ve banyo gibi alanlarda oldukça iç karartıcı olabilir.

 

Uzun vadeli düşünün

Yaşlandıkça zevklerimiz değişir ve gelişir. 10 yıl önce yaptığımız şeyler şimdi bize hataymış gibi gelebilir. Ancak yine de her zaman iyi bir kanepeye, mutfak masasına ya da yatağa yatırım yapmaya değer. Bunlar, bütün zamanınızı harcadığınız alanlardır. İyi bir stil seçerseniz, etkisi yıllar boyu sürecektir.

Top