BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İÇ MİMARİYİ PLANLAMAK

İÇ MİMARİYİ PLANLAMAK

17 Mayıs 2018

İyi tasarlanmış bir planlama; ev, ofis, otel, cafe ya da restoran gibi alanların dekorasyonunun başarılı bir şekilde yapılmasını sağlar. Bugünkü blog yazımızda başarılı bir iç mimari proje yaratmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğine yer verdik.

Akıllıca tasarlanmış bir iç mimari proje, göz zevkine hitap etmesinin yanında mülkün satış değerini de artırır. Dekorasyona başlamadan önce tasarım, bütçe ve planlama gibi her şeyi düşünmeniz ve adım adım uygulamanız gerekir. Keyifli okumalar!

Ne istediğinizi belirleyin

Her şeyden önce kapsamlı bir tasarım özeti oluşturun. Başlamak için en iyi yol ihtiyaçlarınızı belirlemektir. Örneğin daha büyük bir mutfağa ya da yaşam alanına mı ihtiyacınız var? Restoranın veya cafenin dekorasyonunda değişiklikler mi yapmak istiyorsunuz? Bunları belirlemek, önceliklerinizin neler olduğunu tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Temel işlevleri belirledikten sonra tasarım süreci başlayabilir. Neler istediğinizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda planlamayı unutmayın. Eğer tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa değiştirmekten çekinmeyin.

İç mimarla iletişime geçin

Bir iç mimarın vizyonu ve tasarım bilgisi, hedeflerinize kolayca ulaşmanızda faydalı olabilir. İç mimarın konumlandırma, yönlendirme, yapısal sistemler, yapı malzemeleri, işçilik  gibi konulardaki bilgisi, güzel bir tasarım yaratmanın dışında ihtiyaçlarınızı da karşılar. Aynı zamanda öngörülemeyen sorunlarla da karşılaşmazsınız.

İç mimar tasarımı hazırladıktan sonra uygulama için izne ihtiyacınız varsa gerekli izinleri almayı unutmayın. Bununla birlikte komşularınızı bilgilendirerek olası bir tartışmanın da önüne geçebilirsiniz.

Bütçenizi planlayın

Herhangi bir kötü sürprizden kaçınmak için tasarım aşamasından uygulamanın bitişine kadar bütçeyi yakından takip edin. İç mimarınıza proje için bütçenizin ne kadar olduğunu mutlaka söyleyin. Ayrıca en temel ihtiyaçlarınızın neler olduğunu önceden söylemeniz, iç mimarın planlama yaparken bunlara ağırlık vermesini sağlar. Bu da etkili bir bütçe yönetimi yapılmasını kolaylaştırır. Acil durumlar için bütçenizin toplamının %10’u kadar da ek bütçe ayırabilirsiniz.

Uygulama için izin alın

Ev dekorasyonunda durum biraz daha esnek olsa da restoran, cafe, mağaza, otel gibi alanların dekorasyonunda yerel makamlardan resmi bir onay almak gerekebilir. Bir iç mimar ile çalışmak, bu aşamada sizin için oldukça faydalı olacaktır. Hangi aşamada hangi izinlerin gerektiği konusunda sizi yönlendirecektir. Aynı zamanda yerel dekorasyon ve iç mimari uygulama kurallarını bildikleri için buna uygun tasarım oluşturacak ve yerel makamlardan izin almanızı kolaylaştıracaklardır.

Uygulama ve işçilik

Tasarımı onaylayıp yerel makamlardan gerekli izni aldıktan sonra artık uygulama için hazırsınız. Bütçenizin en büyük kısmını bu aşamada harcayacaksınız. Ancak buradan dikkat etmeniz gereken nokta, çalıştığınız iç mimarın kendi üretim atölyesinin olup olmadığıdır. Yani elektrik ve tesisat dahil anahtar teslim proje yapıp yapmadığına özellikle dikkat edin. Eğer kendi üretim atölyesi olmayan bir iç mimarlık ofisi ile çalışırsanız ekstra bütçe harcamaya da hazır olun. Çünkü iç mimarlık ofisi ekibi ayrı firmalardan oluşturacağı için fiyatları da ayrı oluşturacaktır. Gelen fiyatların üzerine de kendi fiyatını ekleyeceği için haliyle bütçe de artacaktır. Bu durum sadece bütçe konusunda değil uygulama ve işçilik konusunda da sizi yorabilir. İç mimar uygulama ve işçilik için gerekli olan tüm hizmetleri ayrı firmalardan alacağı için karşınızda birden fazla muhatap olacaktır. Tek bir yerle muhatap olmak yerine birden fazla firmayla muhatap olacağınız için zamanlama konusunda aksilikler yaşayabilirsiniz. Ayrıca eksik ya da yanlış yapılan işlerin tekrar yapılması da oldukça fazla zaman alabilir. Bu nedenle özellikle kendi üretim atölyesi olan ve anahtar teslim dekorasyon yapan bir iç mimarlık ofisi le çalışmaya özen göstermenizi öneririz.

Top