BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İÇ MİMARİDE SİMETRİ VE ASİMETRİ

İÇ MİMARİDE SİMETRİ VE ASİMETRİ

10 Şubat 2017

Blog yazımıza başlamadan önce iç mimaride simetrinin ya da asimetrinin birbirine üstün olmadığını belirtelim. Simetriden ya da asimetriden hangisinin doğru olduğu mekânın iç mimari tasarımına göre değişir. Tabii aynı zamanda sizin kişisel tarzınız da belirleyicidir. Her iki kullanımın da kendi içinde güzellikleri vardır.

 

Birçok kişi için simetri önemlidir. Yani her şeyin düzenli görünmesini severler. Bu tamamen anlaşılabilir bir şey. Çünkü simetri, sizi kendine çeker. Dengeli, düzenli ve şık bir görüntü yaratır. Simetriyi seviyor ve mekânın referans almanız gereken odak noktasını da biliyorsanız şanslısınız. Tüm eşyaları odak nokta etrafında konumlandırarak tam da istediğiniz gibi bir iç mimari tasarım oluşturabilirsiniz. Yine de mekânın fazla kibirli görünmemesini sağlamak için bazı eşyaları simetrik yerleştirmemenizde fayda var. Zemin lambaları, tablolar ya da yastıklar ile ufak da olsa asimetri ekleyin.

 

Asimetrik bir iç mimari tasarım ise plansız, rahat ve hayatın içindendir. Özgür ruhlu bir görüntüsü vardır. Size her şeyi istediğiniz gibi düzenleme özgürlüğü verir. Ancak asimetri dağınıklık ile karıştırılmamalıdır. Çünkü asimetri de kendi içinde bir düzene sahiptir. Bu yüzden iç mekânda kullandığınız renkler oldukça önemlidir. Böylelikle planlı bir asimetrik iç mimariye sahip olursunuz.

Top