BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İÇ MİMARİDE PASTEL RENKLERİN KULLANIMI

İÇ MİMARİDE PASTEL RENKLERİN KULLANIMI

31 Mayıs 2017

İç mimaride ve dekorasyonda gri ve nötr renk tonları istediğiniz etkiyi yaratmıyorsa pastel renk tonlarını deneyebilirsiniz. Bu konuda size ilham olabileceğini düşündüğümüz bazı öneriler hazırladık.

Soluk pastel renk tonları ile nötr renklerin tüm çok yönlülüğüne sahip olabilirsiniz. Bu da size iç mimari ve dekorasyonda daha farklı tarzları deneme imkânı verir. Pastel renk tonları özellikle küçük alanlar için idealdir. Country, İskandinav ya da modern dekorasyonu anında farklı kılar.

 

Öneri 1: Daire şeklinde boyayın

Çok işlevli bir odadaki yemek alanını anında bölmek için bu basit numarayı deneyin ve dairenin altında kalan ifadeleri vurgulayın. Bu sayede yemek alanınızı öne çıkarabilirsiniz. Ayrıca yeni ve farklı bir görünüm için yemek masası sandalyelerinizi de farklı pastel renk tonlarında seçebilirsiniz.

Öneri 2: Üç katmanlı boyayın

Aynı tonlardaki üç farklı pastel renk tonunu duvarınıza bant çekerek uygulayabilirsiniz. Raflarınızın ya da mobilyalarınızın sınırını da renkler ile aynı hizaya getirmeyi unutmayın. Böylelikle basit ama etkili bir görünüm elde edersiniz. Katmanlı bir etki için -zeminden başlayarak- koyu tonlardan açık tonlara doğru boyayın.

Öneri 3: Bir özelliği vurgulayın

Eğer odanıza şömine gibi vurgulu bir şey varsa odak nokta olarak kullanın. Şöminenin iki tarafını hafif pastel tonlarda, baca kısmını ise daha koyu pastel tonlarda boyayabilirsiniz. İç mekânda kullanacağınız mobilyaları da yine duvarlar ile uyumlu olacak farklı pastel renk tonlarında seçebilirsiniz.

Öneri 4: Desen kullanın

Düz, pastel renk tonlarında boyalı olan bir duvarı, desenli duvar kağıdı kullanarak öne çıkarabilirsiniz. Desenli duvar kağıdını -ahşap lambrinin üstü gibi- sınırlı bir alanda kullanın. Uygulamayı kendiniz yapacaksınız bazı hatalar olacaktır. Ama endişelenmeyin! Doğal bir görünüm istiyorsanız kusurlar çok da önemli değildir.

Top