BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İÇ MİMARİDE DENEMEYİ DÜŞÜNMEDİĞİNİZ 6 BOYA EFEKTİ

İÇ MİMARİDE DENEMEYİ DÜŞÜNMEDİĞİNİZ 6 BOYA EFEKTİ

02 Ocak 2018

Doğru yerde kullanılan boya efektleri, bir iç mekânın görünümünü anında değiştirebilir. Bugünkü blog yazımızda, daha önce hiç denememiş olsanız da kesinlikle uygulamanızı önerdiğimiz boya efektleri üzerine. Keyifli okumalar!

1. Büyük illüzyonlar

Zıt renklerle 'sahte bir ufuk' oluşturarak iç mekâna parlak ve havadar bir his katabilirsiniz. Alt kısımda kullanabileceğiniz daha koyu bir gölge, mobilyayı ve aksesuarları arka planda gösterirken üst kısımda kullanabileceğiniz daha açık bir renk alanı öne çıkarır.

2. Ters roller

Boyalı tavanlar, ışıktan fedakarlık etmeden odaya ilgi katmak için harika bir yoldur. Dört duvarda da kullanıldığında, özellikle de küçük alanlarda, etkisi inanılmaz derecede güzel olur. Denemeye değer...

3. Okul için fazla havalı

Tahtalar sadece sınıfta mı kullanılır? Tekrar düşünün! Çalışma odasında, mutfakta ya da çocuk odasında bu eğlenceli dekorasyon fikrini kullanarak iç mimariye kişilik kazandırabilirsiniz. Pratiklikten söz etmiyoruz bile... Yapılacaklar listenizi asla unutmayacağınıza emin olabilirsiniz.

4. Akışına bırak

İç mekânı boyarken evin genel iç mimari akışını düşünün. Buna odanın kapısının açık olduğunda hâkim olan efekt de dahil. Kapının odak noktasını oluşturmak için nötr duvarlara karşı koyu rengi öne çıkarabilirsiniz. Bu şekilde hem şık hem de hoş karşılanan birleşik bir plan için komşu odaya doğru gözün alanını çizersiniz.

5. Renk tonları

Bu şık ombre efekti ile merdiven korkuluklarını dekoratif bir ayrıntıya çevirebilirsiniz. Üstelik yapımı da çok kolay! En sevdiğiniz renk öyküsünün üç ya da dört farklı tonunu ve ayrıca karıştırılacak bir beyaz boya potunu seçin. Palest gölgeyle başlayarak merdivene çıkarken her korkuluğu bir öncekinden daha koyu renk tonuna boyayın.

6. Renk engelleme

Renk engelleme, odanın özelliklerini vurgulamanın ve farklı alanları ayırt etmenin kolay bir yoludur. Özellikle country tarzı mutfaklarda faydalıdır. Renkler ve şekiller söz konusu olduğunda sınır yoktur. Örnek görselde kavisli kemer köprüsü, çizgisel tarzdaki çizgilerle kontrast oluşturuyor. Birincil kırmızı, sarı ve mavi tonlar, düzenli ve tutarlı bir görünüm yaratıyor.

Top