BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İÇ MİMARİDE AYDINLATMA

İÇ MİMARİDE AYDINLATMA

08 Temmuz 2017

Daha önceki blog yazılarımızdan da bildiğiniz gibi aydınlatma konusunda oldukça takıntılıyız. Aydınlatma, iç mekânda yaratmak istediğiniz ambiyans için ilk sırada düşünmeniz gereken şeydir. Aydınlatma ile rahat ve ferah bir iç mekân yaratabileceğiniz gibi daha resmi hissettiren bir alan da oluşturabilirsiniz. Evimiz genellikle rahatlamak ve dinlenmek için kullandığımız alanlar olduğu için iç mimari ve dekorasyondaki boşlukları da doldurmak gereklidir.

Bizim için aydınlatma, rahat bir iç mekân yaratmanın en önemli parçasıdır. Siz farkında olmasanız bile aydınlatmanın insanlar üzerinde çok farklı etkileri vardır. Sıkıcı ve düzensiz şekilde dekore edilmiş bir aydınlatma, halsiz ve yorgun hissetmenize neden olabilir. Bununla birlikte iyi planlanmış bir aydınlatma, ruh hali üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmakla birlikte verimliliği de artırır.

Sizin için hazırladığımız basit aydınlatma ipuçları ile evinizin bambaşka bir hale dönüştürebilirsiniz. Keyifli okumalar!

 

Doğal aydınlatma

Kullanacağınız harici aydınlatmalardan önce eviniz doğal aydınlatmasını göz önüne alın. Çünkü doğal aydınlatmanın birçok yararı vardır. Her şeyden önce B ve D vitaminlerini almanıza yardımcı olur. Bu vitaminler de vücut işlevlerinin çoğunun düzenli çalışmasında çok önemlidir. Ayrıca ortamdaki renkleri vurgulamaya da yardımcı olur.

 

Aynalar

Aynaları evinizin her alanında kullanabilirsiniz. Çünkü iç mekândaki yüzeyleri ve ışığı yansıtır. Doğal ışığın etkilerini de en üst düzeye çıkarır. Seçeceğiniz aynaların boyutlarıyla oynayabilirsiniz. Etkiyi görebilmek için öncelikle küçük aynalar kullanabilirsiniz. Eğer hoşunuza giderse büyük aynalar kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Katmanlı aydınlatma

İç mekânın düz ve sıkıcı görünmemesini sağlamak için farklı aydınlatmaları birlikte kullanmayı deneyin. Büyük boşlukları aydınlatmak ve yumuşak bir ışık kaynağı oluşturmak için ortam aydınlatmalarını kullanabilirsiniz. Ortam aydınlatmalarının görevi, sadece tek bir alana odaklanarak bu alanı daha parlak göstermektir. Örneğin mutfak araç ve gereçlerinizi duvara asabilir ve bu alanı aydınlatmak için de ortam aydınlatmasını kullanabilirsiniz.  Ancak ortam aydınlatmaları yemek masası gibi alanlarda kullanmak için fazla parlaktır.

 

Dimmer anahtarı

İç mekân aydınlatması yaparken mutlaka ama mutlaka dimmer anahtarları kullanın. Böylelikle istediğiniz ışık miktarını kolayca ayarlayabilirsiniz. Ruh halinize göre karanlık ya da aydınlık bir atmosfer oluşturmanıza yardımcı olur.

Top