BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İÇ MİMARİ VE SANAT

İÇ MİMARİ VE SANAT

18 Şubat 2017

Bugünkü blog konumuz sanat eserlerini asmak ve sergilemek için genellikle düşünülmeyen mekânlar hakkında. Sanat eserlerinin ve tabloların sergilendiği bir duvar harika olmaz mıydı? Sanat; doku ekler, duvarları canlandırır veya yumuşatır. Anında etki yarattığından, iç mekâna uygulayabileceğiniz en dönüştürücü şeylerden biridir. Peki sanat eserlerini ve tabloları sergilemek için tek seçeneğimiz duvar mı? Bizce hayır! Genelde tablolar için kullanılmayan alanları değerlendirerek farklı bir tarz yaratabilirsiniz. Elbette ki geniş duvarları tablolar ile süslemek etkileyici bir görüntü yaratır. Ancak biraz daha yaratıcı olarak farklı bir etki yaratmanız da mümkün. Örneğin tabloyu duvara asmadan iç mekânın köşelerine yerleştirebilirsiniz. Sadece duvara yaslamanız yeterli. Sanat eserlerinizi ya da sizin için önemli olan tabloları sergileyebileceğiniz birkaç öneri yazdık. Umarız beğenirsiniz.

 

AYNADAN YANSITIN

İç mekânda tüm ilgiyi üzerine çeken büyük bir ayna düşünün. Bu aynayı kullanarak odadaki diğer şeyleri de neden öne çıkarmayasınız? Üstelik sadece oturma odasında değil koridor ya da daha küçük odalarda da deneyebilirsiniz. Sanat eserlerini ya da tabloları büyük aynanın tam karşısına yerleştirin ve derinlikli bir etki yaratın. Gerçekten mükemmel görüneceğine emin olabilirsiniz.

 

KAPI ÜSTLERİNİ KULLANIN

Kapının üzerine yerleştireceğiniz herhangi bir tablo tüm ilgiyi üzerine çeker ve duvarınızı gerçekte olduğundan daha uzun gösterir. Denemeye değer değil mi?

 

BÜYÜK OYNAYIN

Büyük parçalar küçük parçalara oranla her zaman daha fazla ilgi çeker. Büyük tabloları beklenenden daha aşağıya konumlayabilirsiniz. Ancak resmin ortasının maksimum etki için göz hizasında olmasına dikkat edin. Ya da odanın iç mimari özelliklerine dikkat çekmek için tavana yakın bir alana asabilirsiniz.

 

DUVARA YASLAYIN

Duvara yaslanmış bir tablo her zaman havalı görünür. Bununla ilgili küçük bir öneri de verebiliriz. Duvara yaslanmış tablolar, çirkin görünen kabloları ve prizleri saklamak için birebirdir.

 

RAFLARI DENEYİN

Tabloları, kitaplar ile dolu bir rafın önüne asmak gerçekten harika görünür. Anında başka bir boyut ve katman ekler. Ya da tam tersini yapabilirsiniz. Tabloları rafların arkasına asabilir ve ön tarafa yalın bir kitap yığını ve küçük süsler koyabilirsiniz.

Top