BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İÇ MİMAR OLMAK

İÇ MİMAR OLMAK

12 Haziran 2017

İç mimarlık günümüzün trend mesleklerinden biri haline geldi. Oteller, restoranlar, kafeler ya da özel konutlar tasarlamak birçok kişinin ilgisini çekiyor. Ama iç mimarlık sadece tasarlamak anlamına gelmiyor. İşlevsel ve ruhu olan iç mekânlar yaratmaya odaklanmak gerekiyor. Tüm bunların yanında yoğun mesai saatlerine ve revizyonlara da hazır olmak lazım. Ancak kendini iç mimarlık alanında geliştirmek isteyenlere uzun yılların getirdiği tecrübemizle birkaç öneride bulunabiliriz. Keyifli okumalar!

Portfolyonuzu geliştirin

Diğer her sektörde olduğu gibi her işveren işe alacağı kişiden daha önce yaptığı çalışmaları talep eder.  “Peki ama iş tecrübesi olmayan yeni mezunlar ne yapacak?” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak tasarladığınız her iç mekânın uygulanmasına gerek yok. Konsept mekânlar yaratmaya odaklanın. İç mimarlık ofisleri sizin tarzınıza değer verir. Elbette ki malzeme bilgisi de çok önemli ama hiçbir iç mimarlık ofisi yeni mezun birinden bu konuya tam olarak hâkim olmasını beklemez. Bu zaman içerisinde ve deneyim kazandıkça öğrenilecek bir konu.

İlk olarak portfolyonuzun inceleme değer olmasına odaklanın. Farklı alanlarda konsept mekânlar yaratın ve bu mekânları iç mimarlık ile ilgili bloglara gönderin. Kendinize bir web sitesi oluşturarak da yaptığınız işleri paylaşabilirsiniz.

Emek harcayın

Gece gündüz çalışın. Aklınıza bir şey geldiğinde sonraki güne ertelemeyin. İç mimarlık ile ilgili olabildiğince çok şey öğrenmeye çalışın. Unutmayın, bilgi güçtür. Var olan kurallar ilginizi çekmese bile öğrenmeye çalışın. Çünkü kurallar sadece onları en iyi bilenler tarafından yıkılır.

İç mimarlık ofisinde deneyim kazanın

Üniversiteden mezun olur olmaz kendi iç mimarlık ofisinizi açmayın. Öncelikle tarzınıza uyun ve gelişebileceğinize inandığınız bir iç mimarlık ofisinde deneyim kazanın. Çalışmaya başladıktan sonra öğrenecek çok fazla şeyin olduğunu anlayacaksınız. Çünkü iş, işte öğrenilir. Teorik bilgi önemli olsa da uygulama ve pratik yapmak sizi her zaman bir adım öne geçirir.

Anlayışlı olun

Her zaman sakinliğinizi korumaya çalışın. Müşteriler bazen sizi yorabilir. Ancak unutmayın ki müşteri her zaman haklıdır. Onların beklentilerini ve isteklerini anlamaya özen gösterin.

Kendinize güvenin

İletişime geçmekten çekinmeyin. Siz kendinize güvenmezseniz kimse size güvenmez. Bu yüzden önce kendinize güvenmeyi öğrenin.

Okuyun ve öğrenin

İç mimarlık dergilerini inceleyin. İç mimari ve dekorasyon ile ilgili size ilham verebilecek blogları ya da internet sitelerini takip edin. Öğrenmek asla bitmeyen bir süreçtir. Her gün size geliştirecek bilgiler bulmaya çalışın.

Detaycı olun

En iyisini yapabilmek için en küçük detaylar konusunda bile mükemmeliyetçi olmalısınız. Bu yüzden tutkulu olun ve işinizi sahiplenin. Büyük farklar yaratanın küçük detaylar olduğunu unutmayın.

Top