BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İÇ MEKÂNLARI GÜZELLEŞTİRMEK İÇİN 7 ÖNERİ

İÇ MEKÂNLARI GÜZELLEŞTİRMEK İÇİN 7 ÖNERİ

07 Şubat 2017

Ferah, lüks, şık ve her şeyin ustaca bir araya geldiği mekânlar yaratmak herkesin hayalidir. Sizin için iç mekânları güzelleştirip daha çekici hale getirecek 7 öneri hazırladık. Keyifli okumalar!

 

FARKLI DÜŞÜNÜN

Farklı düşünmek demek köklü değişiklikler yapmak anlamına gelmez. Çok küçük değişikliklerle bile kocaman farklar yaratabilirsiniz. Örneğin duvar kancalarını kapı tokmağı olarak kullanmak farklı ve özgün bir fikir olarak iç mekânınıza renk katabilir. Herkesten farklı düşünmek iç mekânlara canlı kılar. Bu yüzden kimsenin beklemediği şeyleri yapmaktan çekinmeyin.

 

RENKLER

Her rengin farklı hisler uyandırdığını herkes bilir. İç mekânlar için de durum farklı değildir. Doygun renk tonları mekânlara lüks ve sofistike bir hava katarken, pastel renk tonları ise daha soluk bir etki gösterir. Bu yüzden tarzınıza en uygun rengi seçmeniz önemli.

 

KLASİK ÖGELER KULLANIN

Seçtiğiniz tasarım tarzına uygun klasik ögeler kullanabilirsiniz. Örneğin mekâna lüks bir görünüm katmak istiyorsanız avize, süslü oyma masa, vintage sandalye ve koltuk tercih edebilirsiniz. Mekânı daha eğlenceli ve hareketli bir hale getirmek istiyorsanız geleneksel ögeler yerine daha modern dekorlar kullanabilirsiniz.

 

DESENLER

Desen kullanımı kolay olmasının yanında mekâna ayrı bir hava katar. Ancak desenlerin diğer tasarım unsurlarından farkı modasının çabuk geçmesidir. Bu yüzden desenleri büyük döşemelerde veya uzun süre kullanmak zorunda kalacağınız yerlere uygulamayın. Duvar kağıtları kullanıyorsanız çabuk sökülüp takılabilenlerinden alabilirsiniz. Böylelikle sizi rahatsız ettiği zaman kolayca söküp başka desenler ekleyebilirsiniz.

 

SEVDİĞİNİZ ŞEYLERİ ALIN

Sizi gerçekten mutlu eden eşyalara yatırım yapabilirsiniz. Yalnız bu yatırımın diğer yatırımlardan farkı sizi mutlu edecek olmasıdır. Dolayısıyla satın alacağınız şeylere anlık olarak karar vermemeye çalışın. Koltuk, retro lamba ya da tablo gibi eşyalar başka bir yere taşınsanız da her zaman sizinle kalır.

 

MEKÂNA SANAT KATIN

Sanat, yüz yıllardan beri bir duygunun, tasarımın ya da güzelliğin dışa vurumunda ve anlatımında kullanılan yöntemlerin tümüdür. Bu yüzden mekânlara sanat katmak yaşadığınız yer ile duygusal bir bağ kurmanızı sağlar. Farklı sanat tarzlarını bir araya getirerek kişisel ve benzersiz bir koleksiyon yaratabilirsiniz. Tamamen sizing zevkinize bağlı. Düşünün, karar verin ve yapın!

 

TEK SAYILAR

Tek sayıları düşünün... Bir kanepede 3 yastık, bir sehpanın üstünde üç kitap, bir odadaki 3 renk gibi tek sayılar mekânlara canlılık katar ve beklenmedik bir dokunuş ekler. Bu size garip gelebilir ama tek sayıların insan psikolojisi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Örneğin herhangi bir çiçekçi size tek sayıların göze daha hoş göründüğünü söyleyecektir.

Top