BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İÇ MEKÂNLAR İÇİN RENK SEÇİMİ

İÇ MEKÂNLAR İÇİN RENK SEÇİMİ

17 Şubat 2017

Renkler, iç mimarinin olmazsa olmazıdır. Yani iç mimari bir tasarım yaparken renkleri öncelikli olarak düşünmeniz ve her şeyi bunun etrafında oluşturmanız gerekir. Ancak çoğu insan hangi rengi seçeceği konusunda kararsız kalır. İç mekânınıza en uygun rengi seçtiğinizi düşünür ve boyarsınız. Peki ama pencere kenarları gibi küçük detaylar ne olacak? Böyle küçük görünen detayları atlarsanız istediğiniz etkiyi alamayabilirsiniz. Sizin için renk konusunda en çok merak edilen şeyleri araştırdık ve yazdık. Keyifli okumalar!

Bundan önceki blog yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi iç mekânda her şeyi aynı renk tonlarında boyamanız önemlidir. Duvarlar, zemin, tavan, ahşap eşyalar ya da pencere kenarları... Çok önemli değilmiş gibi görünebilir ancak aynı renk tonlarında tasarlanmış bir mekân daha büyük görünür. Çünkü her şeyi aynı renk tonlarında boyayarak sınırları kaldırıyor ve sonsuzluk etkisi yaratıyorsunuz. Oldukça basit bir kural olmasına karşın çoğu insan tarafından göz ardı edilir.

 

KAPILAR NE RENK OLMALI?

Kişisel bir tercih olmasına rağmen kapının her iki tarafını da farklı renkte boyamayı deneyebilirsiniz. Böylelikle farklı renk tonlarına sahip iki mekânda da uyum yakalayabilirsiniz. Renk tonları odadan odaya farklılık gösterir ve bizce kapılar da bunun bir parçasıdır. Eğer duvarlarınızı koyu renk tonlarında boyuyorsanız kapınızı açık tonlara boyamamanız gerekir. Böyle yapmanız demek iç mekândaki tüm ilgiyi kapıya yönlendirmeniz demek. Bunu kimse istemez herhalde...

Dolayısıyla koridordan yatak odanıza açılan kapıyı kapalı olarak düşünün. Yani yatak odanızı göremiyorsunuz. Kapının koridora bakan kısmını koridor ile aynı renk tonlarına boyayın. Yatak odasında kalan kısmını ise yatak odası ile aynı renk tonlarına boyayın. Böylece her iki alanda da bir uyum yaratmış olacaksınız.

 

HANGİ BOYAYI KULLANMALIYIM?

Herhangi bir marka önermemekle birlikte emiciliği yüksek bir boya kullanabilirsiniz. Çünkü bu tür boyalar boyadığınız alandaki dokuları ön plana çıkarıyor. Yani daha doğal bir etki veriyor. Yumuşak bir parlaklığa sahip olmasına da dikkat edebilirsiniz. Parlaklık etkisi ışığın boyaya farklı bir şekilde çarpmasıyla elde edilir. Bu sayede renklerde hafif bir kontrast olur. Yani her şeyi aynı renk tonlarında boyasınız bile iç mimari ayrıntıları kolayca ayırt etmenize yardımcı olur.

 

PENCERELERİN ÇERÇEVELERİ İÇİN NE YAPMALIYIM?

Eğer pencere kenarlarınız ahşap ise şanslısınız. İç mekânla uyum sağlaması için kolayca boyayabilirsiniz. Pencerelerin çerçevelerini iç mekân ile aynı renk tonlarında boyadığınız zaman uyum yaratmanızın dışında dikkat de çekersiniz. İç mekâna ait her bir ayrıntı daha sofistike ve havalı hissettirir.

 

PVC bir pencere çerçeveniz varsa yine de uygulayabileceğiniz bazı hileler vardır. Tıpkı ahşap çerçevelerde olduğu gibi PVC pencere kenarlarını da boyayabilirsiniz. Öncelikle çok hafif bir zımpara yaparak başlayın. Daha sonra iç mekânınızla uyumlu bir renk tonuna boyayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken sabırlı olmanız önemli. Çünkü düzgün bir yüzey elde etmek için çok kat atmanız gerekebilir. Ancak sonucun buna değeceğinden emin olabilirsiniz.

 

Pencere kenarlarını boyama konusunda endişeleriniz varsa sorun değil. Örneğin iç mekânınıza koyu renk tonları hakim ama pencere kenarlarınız açık tonlarda ise kontrast yaratabilirsiniz. Açık tonları göze çarpan bir özellik haline getirebilirsiniz. Açık renk tonlarını bir vurgu gibi düşünün. Çerçeveleri açık renklerde olan tabloları asabilir ya da beyaz tonlarında sandalyeler kullanabilirsiniz. Böylelikle örnek fotoğrafta olduğu gibi monokromatik bir etki yaratabilirsiniz. Önemli olan koyu renk tonlarını odanın geneline hakim olan renk, açık tonları ise yardımcı renk olarak konumlamanızdır.

 

Bu çözümler yeterli değil son bir önerimiz daha var. Perde kullanın. Duvarlarınızın rengine uyan perdeleri bulun pencere çerçevelerini yumuşatmak için bu perdeleri kullanın. En hızlı ve kolay çözümdür. Renkler eşleştiğinde oldukça zarif görünür.

Umarız bu öneriler işinize yarar. Daha fazla sorunuz olursa bize Facebook’tan, Twitter’dan ya da Instagram’dan ulaşabilirsiniz.

 

Top