BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İÇ MEKÂNLAR İÇİN AYDINLATMA TÜRLERİ

İÇ MEKÂNLAR İÇİN AYDINLATMA TÜRLERİ

01 Mart 2017

Evinizdeki herhangi bir alanını aydınlatma eklemeye başlarken çok fazla ışık yaymamasına özen gösterebilirsiniz. Işığın her tarafa keskin ve eşit şekilde yayılması güzel bir görüntü değildir. Gölge kalan alanlar dramatik bir etki yaratır. Bu etkiyi elde edebilmek için bilmeniz gereken üç farklı aydınlatma türü vardır. Bunlar “ortam aydınlatması”, “görev aydınlatması” ve “vurgu aydınlatması”dır. Başarılı bir iç mekân aydınlatması için bu üç farklı aydınlatma türünü bir arada kullanmanız gerekir. Keyifli okumalar!

 

IŞIĞIN TONUNU ORTAM AYDINLATMASI İLE AYARLAYIN

Ortam aydınlatması, iç mekânın genel aydınlatmasıdır. Bu tür aydınlatmalara sahip iç mekânlarda genellikle gömme ışıklar, avizeler ya da tavan armatürleri kullanılır. Halojen aydınlatmalar odanın çevresine yerleştirilir ve mekânın olduğundan daha geniş görünmesini sağlar. Ancak odanızın her yerinin eşit aydınlanmasını istemiyorsanız çok fazla ortam aydınlatmasını bir arada kullanmamaya özen gösterin. Gün ışığına göre odanızın aydınlatmasını ayarlamak için “dimmer priz anahtar” kullanabilirsiniz. Çünkü dimmer prizler ile kontrol sizdedir. Parlaklığı istediğiniz gibi kontrol edebilir ve farklı aydınlatmalar deneyebilirsiniz.

 

GÖREV AYDINLATMA İLE DRAMATİK ALAN YARATIN

Görev aydınlatmalar genelde okuma, yazma ya da yemek pişirme gibi belirli görevleri yaparken kullanılır ve dramatik gölgeler oluşturur. Yatağınızın kenarındaki ya da oturma odanızdaki küçük bir sehpanın üzerine masa lambalarından ekleyin ve sıcak ortamın keyfini çıkarın.

 

VURGU AYDINLATMASI İLE KATMAN EKLEYİN

Vurgu aydınlatmalar genellikle kontrast yaratmak ve bir alanı vurgulamak için kullanılır. Mum ışıkları, dekoratif aplik lambalar ya da tablo aydınlatmaları ile sanat eserlerini, mimari bir alanı, vazoları, dekorları ya da öne çıkarmak istediğiniz herhangi bir objeyi aydınlatabilirsiniz. Vurgu aydınlatmalar ile okumak ve çalışmak gibi eylemleri yapamazsınız. Tamamen atmosfer yaratan aydınlatmalardır. Kullanıldıkları alana sıcaklık ekleyerek samimi bir ortam yaratırlar.

Top