BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
İÇ MEKÂN İÇİN VAZO SEÇİMİ

İÇ MEKÂN İÇİN VAZO SEÇİMİ

04 Mart 2017

İç mekâna uygun vazoyu seçmek kolay gibi görünse de aslında bazı zorlukları vardır. Dar boyunlu vazolar mı seçmelisiniz yoksa geniş ağızlı olanları mı? İkisinin de kullanım alanına göre güzellikleri vardır. Biz çiçekler ve bitkiler konusunda biraz takıntılıyız. Bu yüzden mekânı tamamlayan vazolara özellikle özen gösteriyoruz. Çiçeklerin ve bitkilerin öne çıkması için farklı biçimlerdeki vazoların her çeşidini kullanabilirsiniz. İç mekâna en uygun vazoyu seçerken size yardımcı olması için bazı önerilerimizi blog yazısında topladık. Keyifli okumalar!

 

DAR BOYUNLU VAZOLAR

Dar boyunlu vazolar genellikle tercih edilmez. Ancak zarif ve şık oldukları için küçük masaları ya da sehpaları daha canlı gösterirler. Eğer vazo seçimi konusunda acemi olduğunuzu düşünüyorsanız dekorasyonunuza dar boyunlu vazolar ile başlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey farklı bitki ve çiçek aranjmanlarını bir araya getirmektir. İç mekâna sıcaklık ve doğallık katan büyük yapraklı bitkileri de tercih edebilirsiniz. Güzel ve sanatsal şekilde aranje edilmiş bitkiler ve dar boyunlu vazolar gerçekten fark yaratır.

 

GENİŞ AĞIZLI VAZOLAR

Geniş ağızlı vazolarda çiçek düzenlemesi yapmak daha zor olsa da bizim favorimizdir. İç mekâna salaş ve doğal görünüm kazandırırlar. Ortanca ya da şakayık gibi büyük başlı çiçekler geniş ağızlı vazolar için mükemmeldir. Eğer çiçek aranjmanı konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz, farklı türdeki bitkileri bir arada kullanmak yerine aynı olanları tercih edin. Çiçekleri ve bitkileri bir arada kullanmak gerçekten güzel olsa da, ne yaptığınızı bilmiyorsanız karmaşaya dönüşebilir. Eğrelti otu gibi büyük yapraklı bitkiler ile bir demet ortanca başlangıç için güzel olabilir.

 

Çiçek aranjmanı konusunda da bazı önerilerimiz var. Çiçeklerin çoğunda kök içerisinde gizlenmiş damarlar bulunur. Vazoya yerleştirdiğiniz zaman da bu damarlar gizlenir. Eğer kökleri gizleyemiyorsanız güller, ortancalar, şakayıklar ve düğünçiçekleri sizin için daha iyi bir seçim olacaktır. Lila ya da uzun bacaklı kozmos gibi çiçekler gövdeye daha yakındır. Bu nedenle de damarları gizlemesi daha zordur. Yani aslında çiçeğin boyu ve gövdesi, dar boyunlu vazoyu mu yoksa geniş ağızlı vazoyu mu seçeceğinizi belirler. Son olarak vazonuzu tam olarak doldurmanıza gerek yok. Arada boşluklar bırakmanız daha ferah bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Top