BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
HOME OFFICE ÇALIŞANLAR İÇİN AYDINLATMA ÖNERİLERİ

HOME OFFICE ÇALIŞANLAR İÇİN AYDINLATMA ÖNERİLERİ

19 Eylül 2018

İç mimari ev dekorasyonda aydınlatmanın önemini biliyorsunuz. Birçok kişi aydınlatma kısmını detay olarak da görse aslında dekorasyonun en önemli ögelerinden biridir. Bugünlerde iç mekân aydınlatmalarına çok fazla değindiğimizi biliyoruz. Ancak aydınlatma, iç mimarlık için anahtar parçalardan biri. Özellikle dekorasyonda yanlış kullanılan aydınlatma seçenekleri, iç mekânın kişiliğini ve büyüsünü kaybetmesine neden olur. Peki bugünkü blog yazımızda aydınlatmanın hangi kısmına değineceğiz? Home office çalışanları bir adım öne alalım. Çünkü sıradaki blog yazımız onlar için geliyor.

Aydınlatma sadece iç mimariyle, dekorasyonla ya da estetikle ilgili bir konu değildir. Aynı zamanda sizi daha üretken yapar. Günümüzde evden çalışmanın giderek arttığını da düşünürsek, aydınlatma seçeneklerinizi gözden geçirmenizde fayda var. Evden çalışmanın en iyi yanı, canınız ne zaman isterse o zaman çalışmanız. Sabah, öğlen, akşam ya da gece yarısı. Üstelik kimse sizin pijamalarınız ile çalıştığınızı bilmez.

Ancak home office çalışmak kolayca dikkatinizin dağılmasına neden olabilir. Bu yüzden de iyi bir aydınlatma şarttır. İşte odaklanmanıza ve daha verimli çalışmanıza olanak sağlayacak home office aydınlatma önerileri. Keyifli okumalar!

Çalışma alanınızı evin karanlık bir köşesinde konumlandırmayın. İç karartıcı bir ortam verimliliğinizi de düşürecektir. Bunun yerine ışığı -hem doğal hem de yapay- kendi yararınıza kullanın. Doğru aydınlatma, iyi bir fincan çay ya da patrondan övgü kadar değerlidir.

Masanızı cam kenarına yerleştirin

Bol miktarda doğal ışık alan bir yer bulmalısınız. Bu sadece elektrik faturanızından tasarruf etmenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda ruh halinizi de olumlu yönde etkileyecektir. Doğal ışık alan bir yerde çalışmanın; verimliliği ve iyi ruh halini artırdığı bilimsel olarak da kanıtlandı.

Pencere kenarları doğal ışığı en fazla alan yerler olduklarından göz yorgunluğu sorununuz da olmayacaktır. Ayrıca yeterli alan derinliği olacağı için sürekli bilgisayar ekranına bakmanıza da gerek kalmayacak.

Masa lambası ile yaratıcılığınızı artırın

Masa lambası alırken fiyar kısmını göz ardı etmeye çalışın. Resmi ve kurumsal alanlar için tasarlanmış aydınlatma seçeneklerini unutun. Farklı renklerdeki ve şekillerdeki lambalar, alana kişiliğinizi ekler. Böylece çalışma alanınız zorla gittiğiniz alan olmaktan çıkar, her gün kendinizi rahat ve mutlu hissettiğiniz bir yer haline gelir.

Alanınız küçükse duvar aydınlatmaları kullanın

Masanızda yeterli alanınız yoksa basit ama oldukça kullanışlı olan duvar aydınlatmalarını düşünün. Kalan alanı ise çiçek ya da dekor kullanarak estetik bir hale getirebilirsiniz.

Ya da tavandan bir ampul sarkıtın

Bu çözüm size yer tasarrufu sağlar. Küçük bir masanız varsa iyi bir seçenektir. Bununla birlikte bazı kabloların da iç mekâna ekleneceğini göz önünde bulundurun.

Basit ama trend bir görünüm için, dekoratif esnekliğe sahip çıplak bir ampul kullanmayı tercih edin. Harika bir aydınlatma sağlamakla birlikte hoş ve yumuşak bir gölge yaratarak dikkatinizi dağıtmaz.

İki kişilik düşünün

Bazen fikir alışverişinde bulunabilmek için birileriyle yan yana çalışmak iyi bir fikirdir. Ya da belki çocuğunuzun matematik ödevine yardım etmek isteyebilirsiniz. Ancak bu dekorasyon şemasını seçerseniz, her bir sandalyeye ayrı bir görev lambası sağladığınızdan emin olun. Böylece kimse görmede zorlanmayacaktır.

Renk katmak için aydınlatma kullanın

Home office dekore ederken cesur renkler seçmemeye çalışın. Çünkü odaklanıp verimli çalışabilmek için çalışma alanınızın rahatlatıcı bir etkisi olmalıdır. Birkaç küçük dekor ve aksesuar, size rahat bir atmosfer sağlayacaktır. Renkleri olabildiğince karıştırmamaya çalışın. Mavi gibi rahatlatıcı renklerin yanında sarıyı kullanarak ufak bir kontrast yaratabilirsiniz.

Top