BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
HAYAL GÜCÜNÜ VE YARATICILIĞI GELİŞTİREN OYUN ODASI DEKORASYONU

HAYAL GÜCÜNÜ VE YARATICILIĞI GELİŞTİREN OYUN ODASI DEKORASYONU

19 Temmuz 2018

Oyun alanları, çocuklarınızın evde eğlenecebileceği ve iyi vakit geçirebileceği alanlardır. Bu nedenle de oyun odası dekorasyonu için yaratıcılığı geliştirecek renkli mekânlar oluşturmaya çalışın. Böylelikle çocuklarınızın hayal güçlerini canlandırabilirsiniz.

Oyun odası ya da çocuk odası dekorasyonuna başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. İlk olarak uzlaşma sağlayın. Yani sizin ve çocuğunuzun beğenileri haliyle farklı olacaktır. Ortada buluşmaya çalışın. Herkesin ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini karşılayacak esnek bir alan oluşturmanın yollarını bulmaya çalışın. Yürümeye yeni başlayan bir çocuk ile ergen bir gencin odasının dekorasyon şeması tamamen farklı olacaktır. Bu nedenle çocuğunuza uygun mobilyayı seçmeye çalışın. Daha fazla ipucu ve ilham için en iyi oyun odası dekorasyonu fikirlerimize göz atın. Keyifli okumalar!

Minimal oyun odası dekorasyonu

Boyalı ahşap mobilyalar ve büyük pencereler oyun odasının aydınlık olmasını sağlar. Çocuklarınıza yaratıcılıklarını geliştirecek oyunları oynayabilmeleri için geniş bir alan verin. Canlı bir oda dekorasyonu yaratmak için sert zeminleri yumuşak, renkli halılarla kaplayın. Bolca oturma alanı ekleyin. Böylece çocuğunuza arkadaşlarıyla sosyalleşmek için alan yaratmış olacaksınız. Eğer fazladan alanınız varsa çekyat iyi bir seçenek olacaktır. Çocuğunuzun oyun odası ve yatak odası ayrıysa oyun odasına bir yatak eklemeniz dinlenebilmesi için iyi olacaktır.

Tahta duvar ya da dolap

Yeni boyanmış duvarlardaki resimler ve karalamalar, çocuğu olan her ailenin yaşayacağı bir durumdur. Peki bu durum kötü bir şey mi? Kesinlikle hayır! Çocuğunuz bu şekilde yaratıcılığını sergiliyor. Ama duvarları boyamasına izin vermeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Bir tahtayı duvara ya da dolap kapısına sabitleyerek çocuklarınızın bua landa istediği gibi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda güçlü bir renk geçisi ve beyaz arka plana karşı çarpısı bir görünüm elde etmiş olacaksınız. Tebeşir kullanmasını istemiyorsanız, aynı işleve sahip kolay temizlenebilir beyaz tahta boyasını deneyin. Oyun odasına renk katmak için parlak aksesuarları ve dekorları da unutmayın tabii ki.

Oyuncak depolama alanı

Görseldeki oyun odası özel olarak tasarlanmış bir alandır. İki sağlam dolap ile ahşap çalışma masası desteklenmiş. Ormanın zengin tonları odayı ısıtırken, üst kısımdaki raflar depolamayı koordine ederek çok sayıda oyuncağın saklanmasını sağlıyor. Oyun odası tasarlarken çalışma odasını da entegre etmeyi düşünebilirsiniz. Boyama ve ev ödevleri için çocuğunuzun böyle bir alana ihtiyacı olacağını unutmayın. Rahat bir kullanım içim düşük seviyeli çocuk mobilyaları ekleyin. Odada fazla alanınız yoksa duvara monte edebileceğiniz masaları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuzun sürekli oynadığı çeşitli eşyalarını kolay ulaşabileceği bir depolama alanında saklamalısınız. Tekerlekli arabalar bunun için mükemmel çözümdür.

Eğlence katmak için renk ve desen ekleyin

Parlak sarı çizgiler ile boyanmış duvar, bu oyun odasının odak noktası. İnek desenli halı ve kilim ortama yumuşak bir hava katmış. Doku ve desen dengeli kullanılarak uyumlu bir dekorasyon şeması oluşturulmuş.

Düz duvarı canlandırın

Duvarları sade tutmak isteyebilirsiniz, sorun değil. Yine alanı canlandırabilirsiniz. Dekoratif çıkartmalar çocuğunuzun büyüdükçe duvarın tamamen yeniden dekore edilmesine gerek kalmadan, renk tonu ve eğlenceli bir özellik ekler. Doğayı sevdirmek için oyuncak kuşlar ve güzel bir kuş yuvası ile temayı sürdürebilirsiniz.

Oyun odası / çocuk odası mobilyaları

Yerde oynamak her zaman eğlencelidir ancak minik dizler için iyi değildir. Bu yüzden resim veya çizim yapmak için mükemmel olan küçük boyutlu bir masa ve sandalye eklemeyi düşünün. Retro masa ve sandalye seti, tüm tasarım tarzlarını detsekler. Çünkü yetişkinler için yaratılmış trendin ölçeklendirilmiş halleridir. Mobilyaları beyaz olarak seçmeniz de herhangi bir dekorasyon tarzı ile uyumlu olmasını sağlar.

Yaratıcı mobilyalar

Mobilyalar konusunda yaratıcı olun ve çadır gibi yaratıcılığı geliştiren şeyler ekleyin. Örnek görselde maceraya hazır ağaç ev tarzındaki bir yapı, alana eğlence katmış. Mavi ve beyaz çizgili duvarlar canlılığın oyun odasına taşımış. Rahat şilte ise çocukların dinlenmesi için mükemmel seçim olmuş. Yeşil kauçuk zemin ise sert zemini yumuşatıp çim etkisi oluşturmuş.

Düşük seviyeli depolama alanları

Çocuklar için doğru yükseklikte olan depolama alanı, odanın düzenli tutulması için kilit unsurdur. Dolap kapaklarını farklı renklerde boyayarak hem çocukların renkleri öğrenmesini sağlayabilir hem de neyi nereye koyduklarını kolayca hatırlayabilmelerini sağlarsınız. Düşük seviyede olması, çocukların oyuncaklarına kolayca erişebilmesini sağlamasının yanında sorumluluk almalarını sağlar.

Çocuğunuzun yaptığı eserleri sergileyin

Çocuğunuzun yaptığı resimleri ya da çizimleri sergilemek oldukça önemlidir. Çünkü bu sayede çocuğunuz özgüven kazanır. Çocuk odasında bir duvar belirleyin ve buraya bir pano asın. Çocukların bu panoya kolayca ulaşabilmelerini sağlamak için panonun altına mobilya koyabilirsiniz.

Top