BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
HAVALI İÇ MEKÂNLAR YARATMAK

HAVALI İÇ MEKÂNLAR YARATMAK

15 Kasım 2017

Herkes yaşadığı alanların havalı görünmesini ister. Ancak “havalı iç mekânlar” yaratmak mevsimlere ya da trendlere göre değişiklik gösterebilir. Bugün gözünüze çok şık ve ışıltılı görünen bir iç mekân, 1 yıl gibi kısa bir süre sonra artık eskisi gibi havalı görünmeyebilir. “Bunun önüne geçmek mümkün değil mi?” derseniz, elbette mümkün. İç mimari ya da dekorasyona başlamadan önce -eğer bir iç mimarlık ofisi ile çalışmıyorsanız- sizi yansıtan şeylere odaklanmaya çalışın. Bundan sonra iç mimariyi dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Tabii ki genel geçer bazı kuralları da göz önüne alarak. Bugünkü blog yazımızda, belli iç mimari tasarım ögelerini kullanarak nasıl havalı bir iç mekân yaratabileceğinize odaklandık. Keyifli okumalar!

Aydınlatmayı düşünün

Bir iç mekânı havalı hale getirmek için birden fazla aydınlatmaya ihtiyacınız var. Bizce bir odada en az 8 aydınlatma olmalı. 10 yaparsanız da tadından yenmez. Dekorasyonu bu şekilde yaparsanız havalı bir iç mekânın temelini de atmış olursunuz.

Tabloları kitaplıkların önüne asın

Bu tasarım tarzı Amerika’da çok meşhurdur. Ancak biz kitaplıklarımızı genellikle kitap ya da dekor koymak için kullanıyoruz. Elbette kitaplıkların işlevi bu ancak iç mimariyi daha havalı getirmek için farklı tasarım tarzlarını denemek gerek. Yani katman yaratmak.

Klasik parçalar ekleyin

Bar tabureleri, kadife kumaşlar, klasik konsollar... Modern ve minimal iç mekânlar her zaman idealdir. Ancak çok boyutlu hissettirmez. İç mimaride antik ya da klasik parçaları kullanmak ise iç mekâna boyut ve katman ekler. 

Top