BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2021. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
EVİNİZİ KIŞA HAZIRLAYIN

EVİNİZİ KIŞA HAZIRLAYIN

22 Ocak 2019

Kış, bu yıl beklediğimizden de soğuk geçiyor. Hava sıcaklığının yavaş yavaş azalmaması da bizi hazırlıksız yakaladı. Peki bu bizi evimizi kışa hazırlamaktan alıkoyabilir mi? Tabii ki hayır! Evimizi ısıtmak doğal gaz fiyatlarının da tavan yaptığı günümüzde bize oldukça pahalıya mal olabilir. Bu yüzden evinizi soğuğa karşı yalıtmak için birkaç ipucu hazırlamamız gerektiğini düşündük. Düşük bütçeli önerilerimiz ile cebinizden fazla para çıkmadan sıcacık evinizde kışın keyfini çıkarabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Döşemelerin arasını doldurun

Döşemeler, evin hangi alanında kullanılırsa kullanılsın oldukça işlevsel ve şıktır. Ancak döşemeler arasındaki küçük boşluklardan soğuk hava sızabilir. Eğer oturduğunuz daire ara kat ise ve alt ve üst komşularınız düzenli olarak doğal gaz kullanıyorsa bu durumu dert etmeyebilirsiniz. Ancak özellikle müstakil ev sahipleri için bu durum can sıkıcı olabilir. Soğuk havanın boşluklardan evinize girmesini önlemek için silikon bazlı bir dolgu malzemesi kullanmayı ihmal etmeyin.

Kapıların yalıtımı

Kapılarınız eski ya da yeni olsa da mutlaka kapı çerçeveleri kullanmaya çalışın. Bu çerçeveler kapıların altındaki ve üstündeki boşluklardan soğuk havanın içeri girmesini engelleyecektir. Evinizin sadece bir odasını kullanıyorsanız çerçeveyi bu kapıda da kullanabilir ve oda sıcaklığının düşmesini önleyebilirsiniz. Menteşeli olan bu çerçeveleri yapı marketlerde kolayca bulmanız mümkün.

Pencereleri mühürleyin

Tıpkı kapılar gibi pencereler de evinin sıcaklığını etkileyen en önemli etkenlerdendir. Kapı çerçevelerinin pencereler için olanlarını kullanabilirsiniz. Eğer bütçeniz varsa çift cam PVC pencere taktırabilir, uzun yıllar boyunca rahat edebilirsiniz. Bununla birlikte macunlar da kullanışlıdır. Soğuk sızan yerleri macunlayarak yalıtım yapabilirsiniz.

Termal perdeler kullanın

Termal astarlı perdeler, özellikle tek camlı pencereleriniz varsa soğuğu etkili bir şekilde dışarıda tutmanıza yardımcı olabilir. Teknoloji geliştikçe iç mimari alanında kullanabileceğiniz seçenekler de artıyor. Tıpkı termal kıyafetler gibi termal perdeler de eviniz için koruyucu görev yapar ve ısı yalıtımı sağlar.

Anahtar deliklerini kapatın

Rüzgârın ıslık çalmasını önlemek için, anahtar deliğinin üzerinde basit ama etkili bir kapak kullanabilirsiniz. “Canım o kadarcık yerden de soğuk mu girermiş!” demeyin. Özellikle balkon kapılarınız PVC değilse anahtar delikleri eski tip olur. Gün içinde nereden geldiğini anlayamadığınız ıslık sesi duyarsanız bu alana bakmanızı öneririz.

Süpürgelikleri kapatın

Küçük bir değişiklik gibi görünebilir, ancak süpürgelik tahtalarınızın üst ve alt kısımları arasındaki boşlukları doldurmak için dolgu macunu kullanmak gerçekten bir fark yaratabilir.

Dış cephedeki tuğlaları düzenleyin

Dış cephedeki tuğlalardaki herhangi bir boşluk, eve istenmeyen rüzgâr gelmesine neden olabilir. Bunu önlemek için tuğlaların arasına harç koyabilirsiniz. Bu noktada profesyonel birinden destek almanız daha iyi olacaktır.

Halı sermeden önce altlık yerleştirin

Seçtiğiniz döşemeler için kullanılan halı ve altlık, evinizin yalıtımında büyük bir fark yaratabilir. Doğru döşemeyi almak, faturalarınızdan yüzde 15 kadar tasarruf etmenizi sağlayabilir. Döşeme seçmeden önce mutlaka iyice araştırın.

Halıların altında halıfleks kullanmak genellikle göz ardı ediliyor ancak ısı yalıtımının çok önemli bir parçası. Sadece ısı yalıtımı yapmakla da kalmaz, aynı zamanda katlar arasında ses bariyeri görevi görür.

Artık tek ihtiyacınız sıcak kahve ve güzel bir kitap. Kışın keyfini çıkarmaya hazırsınız.

Top