BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
EVİNİZ NASIL DAHA GÜZEL KOKAR?

EVİNİZ NASIL DAHA GÜZEL KOKAR?

23 Ocak 2017

Bugünkü blog konumuz kokular. Evimizin tasarımını göz alıcı hale getirmek için çok çaba gösteririz ancak bazen diğer duyuları unuturuz. Bizim için iyi bir "dekorasyon", görünüm kadar kokular ve seslerle de ilgilidir. Koku, tüm duyular içerisinde en çok hatırda kalanlardan biridir. Sizi anında başka bir yere götürebilir ve harika bir anıyı tetikleyebilir. Yeni çekilmiş bir kahvenin, fırından çıkan sıcacık ekmeklerin ya da belki rengarenk çiçeklerin kokusu...

Genelde her zaman fark etmeyiz ancak bize pozitif hisler verir ve evde geçirdiğimiz vaktin daha mutlu hale gelmesini sağlar. Koku zevkleri tamamen kişiseldir. Bazı insanlar daha hafif ve odunsu kokuları severken bazıları ise ferahlık veren kokuları tercih eder.

İşte size evinizde kullanabileceğiniz kokulardan bazı örnekler.

 

İÇ MEKANDA MUMLAR

Mumlar odayı canlandırır ve yanmadıklarında bile hoş koku verirler. Özellikle doğal detaylarla tasarlanmış mumları kullanabilirsiniz. Ağaç kabuğu kaplanılarak doğal bir hale getirilmiş mumlar odunsu bir koku yaymalarının dışında güzel bir dekor da olabilir. "Banyo" ya da "oturma odası" için idealdir. Ayrıca gece oturmalarını seviyorsanız titrek ışıklarıyla ortama ahenk katarlar.

 

İÇ MEKANDA ESANSLAR

Esanslar (uçucu yağlar), gün boyunca yaydıkları hafif kokuları ile bulunduğunuz ortamı güzelleştirir. Nane, biberiye ve adaçayını tek bir kapta düşünebiliyor musunuz? Adeta cennet gibi kokar. En önemlisi ise esansları ruh halinize bağlı olarak istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Kokuların insanların hangi duygularını harekete geçirdiğine yönelik çok sayıda araştırma var. Bazılarını sizin için seçtik.

Biberiye: Yorulduğunuzda sizi uyaran ve harekete geçiren bir etkisi vardır. Harika bir uyandırma çağrısı gibidir.

Nane: İki fincan espresso gibi bir etkiye sahiptir. Canlandırır ve motive eder. Bilimsel araştırmalar, nane kokusunun dayanıklılığı ve sınav performansını bile geliştirdiğini öne sürüyor.

Limon ve Limon Otu: Canlandırıcı ve enerji vericidir. Konsantrasyonu teşvik eder.

Lavanta: Yatıştırıcı ve sakinleştiricidir. Ama sizi uyuşuk hale de getirebilir! Gevşemek veya uyumak için harika.

Yasemin: Yasemin sinirleri gevşetir ve depresyonun etkilerini azaltır.

Okaliptüs: Yatıştırır ve rahatlatır. Aynı zamanda hayal gücünü de tetikler. Fikre ihtiyacınız olduğunda iyi bir seçenek olabilir.

Karanfil ya da Tarçın: Rahatlatıcı bir etkisi vardır. Bulunduğu ortama sıcaklık katar.

 

İÇ MEKANDA ÇİÇEKLER VE BİTKİLER

Kokuların yiyeceklerin üzerine sinmesini istemediğiniz "mutfak" ve "yemek odası" gibi alanlarda oldukça ideal. Hoş ve ince bir koku yayarlar. Gülleri, bitkileri ya da çeşitli yaprakları yemek masanıza ekleyerek hem güzel bir görüntü yakalayabilir hem de ortamın hoş kokmasını sağlayabilirsiniz.

Öneri: Evde köpek besleyenler, mamaların etrafa kötü koku yaymasını engellemek için tütsü yakabilir.

 

Genelde "iç mekanda işlevselliğe ya da tasarıma" odaklanır ve duygusal deneyimi unuturuz. Ancak evler ya da ofisler insanların duygularına da hitap eder. Blog yazımızdaki gibi sadece küçücük değişikliklerle yaşadığınız alanlarda kocaman farklar yaratmanız mümkün.

 

 

 

 

 

 

Top