BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
EV BAKIM ÖNERİLERİ

EV BAKIM ÖNERİLERİ

14 Aralık 2018

OKB (Obsesif - Kompulsif Bozukluk) rahatsızlığı olan kişiler birazdan anlatacağımız ev bakım önerilerinden birkaçını zaten düzenli olarak yapıyordur. Ancak bu konularda herkesin bilinçli olmasında yarar var. “Kış boyunca ev bakımı konusunda yapmamanız gereken en önemli 3 şey nedir?” diye sorsak eminiz herkesin farklı cevapları var. Yaşantımız, kişiliğimiz ve olaylara bakış açımız çok farklı olduğu için bu durum bizce oldukça normal. Ancak bazı şeyler var ki, yapılması gereklilikten öte zorunluluk. Peki nedir bu şeyler? Gelin hep birlikte göz atalım. Keyifli okumalar!

Evde olmadığınız zamanlarda kombiyi kapatmayın

Hemen herkes gibi sen de para biriktiriyorsun değil mi? Ama evde olmadığın zamanlarda kombiyi tamamen kapatıyorsan zarardasın. Kombiyi yaklaşık 14 derecelik bir sıcaklıkta bırakman ideal. Eğer borular sıcak kalmazsa, soğuk havalar boruların donmasına ve hatta patlamasına neden olabilir. Tabii ki sıcak bir iklimde yaşayanlar için donma ve patlama pek mümkün değil. Ancak hem ısınmada yüksek verim almak hem de tasarruf edebilmek için yoğuşma özelliği olan kombileri tercih edin. Daha da iyisi ısı yalıtımı yaptırmaktır. Bu konuda Türkiye’de çok ciddi çalışmalar yapıldığını söyleyebiliriz. Isı, ses, su ve yangın yalıtımını aynı anda yapabilen ekolojik sıvalar mevcut. Geleneksel mantolama yöntemlerine oranla hem daha ekonomik hem de yüksek performanslı. Bu ısı yalıtım sıvaları ile binanızı içten ve dıştan mantolama yaparak kış boyunca rahat edebilirsiniz. Çevreyi de koruyacağınızdan bahsetmiyoruz bile.

Akıtan bataryaları tamir edin

Sızdıran ve akıtan musluklar sadece gürültü yarattığı için mi rahatsız edici? Tabii ki hayır! Bu sorunu en kısa zamanda düzeltmeniz gerek. Akıtan veya sızdıran bataryaları tamir ederek yılda 5.500 litre su tasarrufu sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun yanında maliyet de var. Eğer sizin evdeki su sorunu komşunuzdan kaynaklanıyorsa az önce bahsettiğimiz yalıtım sıvalarını düşünmenizi bir kez daha şiddetle öneriyoruz. Su yalıtımı yaptırmanız, uzun vadede sizin için kazançlı bir yatırım olacaktır. Komşularınızla aranızdan su sızmasın diyoruz ve devam ediyoruz.

Tesisat işlerini kendiniz yapabilirsiniz

Tesisatçılar bize kızmasın. Ancak ülkedeki darboğazdan dolayı bazı şeyleri biraz uğraşarak siz de yapabilirsiniz. Sorun büyükse, daha fazla zarar vermeden tesisatçı çağırmanız yerinde olacaktır. Ancak bazı küçük şeyleri kendin yap tarzındaki videoları izleyerek kolayca yapabileceğinizi düşünüyoruz. Örneğin biraz önce bahsettiğimiz akıtan ya da sızdıran bataryaları kullanma kılavuzlarını okuyarak değiştirebilirsiniz. Yazımızın sonunda tekrar hatırlatmak istiyoruz. Mantolama yaptırmak, enerjisinin neredeyse tamamı dışarıya bağlı olan ülke ekonomimiz için hatırı sayılır bir fark yaratacaktır. Bununla birlikte binanızı içten ve dıştan yalıtım yaptırarak enerjiden ve maliyetten tasarruf edebilirsiniz. Mantolama yaptırmak için harcadığınız miktar, kısa sürede size geri dönecektir.

Top