BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
EV ALMADAN ÖNCE DOĞRU SORULARI SORUYOR MUSUNUZ?

EV ALMADAN ÖNCE DOĞRU SORULARI SORUYOR MUSUNUZ?

16 Kasım 2018

Ev almadan önce doğru araştırma yapmamak sonrasında size binlerce liraya mal olabilir. Birçok kişi için ev satın almak, hayatlarında harcayacakları en büyük para anlamına geliyor. Yine de yeni bir ev satın alırken doğru soruları sormadığı için zararlı çıkan pek çok kişi var. İngiliz bir araştırma şirketi de insanların ev almadan önce gerçekten bilgi sahibi olup olmadıklarını değerlendirmek için 1000 kişi ile bir anket gerçekleştirmiş. Biz de bugünkü blog yazımızda bu konuya yer vermek istedik. Keyifli okumalar!

Satın almadan önce evi görmek için ayrılan süre

Öncelikle katılımcıların %22’si, satın almayı düşündükleri evde otuz dakikadan daha az süre geçirdiklerini belirtmiş Sadece %35’i, potansiyel evlerini iki veya daha fazla saat boyunca görmüş. Satın almayı planladığınız evde az süre geçirmeniz; sokak gürültüsü, arızalı prizler ya da sızdıran tesisat gibi sorunları hemen fark edememenize yol açabilir.

Katılımcıların %60’ı, tatil yapacakları yeri seçmeye yeni bir ev satın almaya oranla çok daha fazla zaman harcadıklarını belirtmiş. Bu da anketin şaşırtıcı sonuçlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Ev almadan önce mutlaka kontrol etmenizi önerdiğimiz 7 madde

Anketin sonuçlarına rağmen, insanlar yeni bir mülk almadan önce daha fazla soru sormadıkları için genelde pişman oluyor. Biz de ev almadan önce kontrol etmeniz gereken 5 önemli maddeyi sıraladık.

1. Evin kışın sıcak olup olmadığını öğrenin.

2. Kapıların, pencerelerin ve çatının durumunu gözden geçirin.

3. Tuvalet / duş / banyo etrafında herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

4. Komşuların gürültü yapıp yapmadıklarını kontrol edin. Satın almayı planladığınız eve gece ufak bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

5. Elektrik ve prizleri kontrol edin.

6. Sizinle aynı mahallede yaşayan insanları inceleyin.

7. Evde kullanılan malzemeler hakkında bilgi olun. Tanıdığınız ustalardan bu malzemeler hakkında bilgi alın.  

Ankete katılanların %12'si, evlerinde karşılaştıkları en büyük sorunların sızıntı, küf ve tesisat olduğunu belirtmiş.

Top