BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
EKLEKTİK İÇ MİMARİ

EKLEKTİK İÇ MİMARİ

08 Şubat 2017

Eklektisizm kelime anlamı olarak farklı sanatsal yaklaşımlardan alınan ögelerin yeni bir tarz yaratmak için bir arada kullanılmasıdır. Mimarideki ve iç mimarideki anlamı da farklı değildir. Stillerin ve tasarım anlayışlarının bir uyum içinde kullanılması olarak da açıklanabilir.

Sadece eski dekorları ya da objeleri mekâna yayarak eklektik bir iç mimari oluşturmuş olmazsınız. Uyum ve tutarlılık yaratmak için ortak noktalar da bulmanız gerekir. Eklektik bir iç mimari yaratmak için takip etmeniz gereken birkaç kural vardır. Renk, desen, doku, ölçek veya şekil gibi ortak paydalar yaratın ve bu paydaların mekânınızın bütünüyle ilişkili olduğundan emin olun.

Mekâna eklektik bir hava katmak için kontrast eklemeyi deneyin, doygun renkler kullanın ve desenleri vurgulayın. Böylelikle mekânınız büyük ölçüde eklektik bir iç mimariye sahip olacaktır.

Eklektik iç mimarinin bir diğer önemli özelliği de; farklı dönemlerin, farklı ortamların ve farklı ölçeklerin yan yana getirilmesidir. Hiçbir şey eşleşmiyor gibi görünür ancak hepsi mükemmel bir uyum içindedir. Bu tasarım tarzına sahip mekânlarda birçok farklı alan dikkatinizi çekebilir. Ancak yine de kullanılan renklerde ve mobilyalarda bir uyum vardır.

 

Top