BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
ECZANE İÇ MİMARİ VE DEKORASYONU

ECZANE İÇ MİMARİ VE DEKORASYONU

30 Mayıs 2018

Eczane dekorasyonunda -özellikle Türkiye’de- genellikle benzer tasarımlar kullanılıyor. Beyaz tonlarının ağırlıkta olduğu, hastane konseptinin pek de dışında olmayan bir iç mimari anlayış var. Ancak yapılan araştırmalara göre, insanlar kendilerine hastaneyi çağrıştıran yerlerde uzun süre kalmayı sevmiyor. Bu nedenle eczane dekorasyonunda geleneksel iç mimari anlayıştan sıyrılıp sıcak tonlu, ferah ve canlı bir mekân yaratmak, hem hastalar hem de eczacılar için rahatlatıcı bir etkiye sahip olacaktır.

Bununla birlikte ilaçlar genellikle kübik formlarda olduğu için sergileme alanlarının da açık, kolay algılanabilir olması gerekiyor. Eczane dekorasyonuna başlamadan önce temel amaç hastaların ya da müşterilerin daha uzun süre kalma konusunda olumlu hissedecekleri bir eczane yaratmak olmalı. Çünkü eczanelerin çoğunda pozitiflikten daha fazla negatiflik var. Etkileşimin bir kişiliği yok. İç mimari, kullanılan malzemeler, aydınlatmalar basmakalıp. İnsanlar eczaneye girdiklerine olabildiğince hızlı olmayı tercih ediyorlar. “İlaç aldığımız bir yerde neden uzun süre kalalım ki?” diyebilirsiniz ancak eczaneler sadece ilaç alabileceğiniz yerler değil aynı zamanda doğal ve organik takviye ürünleri, kişisel bakım ürünleri gibi çok çeşitli ürünlerin satıldığı alanlar.

Eczane tasarımında müşterilerin rahatça dolaşabilecekleri, ürünlere ulaşabilecekleri alanlar yaratmaya odaklanmalısınız. Ada bir tezgâh eczacının da müşteriler ile kolayca etkileşime geçmesini sağlar. Renkler, eczane tasarımında birincil önceliktir. Klinik çağrışımlar ile beyazın eczaneler için en iyi seçenek olduğunu düşünseniz de sıcak, ferah ve sade renkler insanların iyi hissetmesini sağlar. Tabii ki sağlık ile ilişkilendirilen renklerden bahsediyoruz. Yoksa koyu renk tonları elbette ki eczane dekorasyonu için uygun değildir.

Örnek görsellerdeki gül pembe ve pirinç detaylar ile birlikte huş ağacı kaplı kontrplak dolaplar eczanenin daha sıcak bir hale gelmesini sağlıyor. Alanın bir kısmında beyaz kiremitler kullanılarak oluşturulan tezgâh, doğal ürünlerin sergilenebileceği ve müşterilerin ferah hissedebileceği yer olarak konumlanmış. Raflarda sınırlı sayıda farmasötik ürün bulunuyor. Geri kalan ürünler eczanenin deposunda bulunuyor ve otomatik dağıtım sistemi ile bu ürünlere ulaşmak mümkün.

Eczacı, siparişi eczane bilgisayarlarından birine giriyor ve ürünler alanın sol tarafındaki spiral bir banttan aşağıya doğru geliyor. Eczane, samimi ve sıcak bir ortam yaratmak için modern dekorasyonun tüm fırsatlarını kullanmış. Doğal malzemeler insanlardaki kaygıyı azalttığı için son dönemde yurt dışındaki eczane dekorasyonunda oldukça fazla kullanılıyor.

Top