BARKOD İÇ MİMARLIK - İZMİR İÇ MİMARLIK & DEKORASYON - COPYRIGHT 2016 - 2022. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

08 Mart 2018

Öncelikle tüm emekçi kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Peki ama Kadınlar Günü’nün neden 8 Mart’ta kutlandığını ya da ne anlam ifade ettiğini biliyor muyuz? Bugünkü blog yazımızda Kadınlar Günü’nü yazmak istedik. Keyifli okumalar!

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan ve her yıl 8 Mart tarihinde kutlanan uluslararası bir gündür. Temelinde insan hakları yani kadın hakları vardır. Kadınlara tanınan siyasi, sosyal ve ekonomik hakkın kutlanmasıdır.

Bu özel gün öylece bir anda ortaya çıkmadı tabii ki. Kazanılmış her insani hak gibi Kadınlar Günü’nün de oldukça acıklı bir hikâyesi var. Tarih 8 Mart 1857. ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istedikleri için çalıştıkları tekstil fabrikasında greve başladı. Polisin grev yapan işçilere saldırması sonucunda işçiler kendilerini fabrikaya kilitledi. Tam bu anda çıkan yangında işçilerin fabrika önüne kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. Yanarak ölen kadın işçilerin cenazesine 10.000’in üzerinde insan katıldı.

Sonra ne mi oldu? Tarihler 26 Ağustos 1910’u gösterirken, Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonal’e bağlı olarak düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin söz aldı. Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki olayda hayatlarını kaybeden kadın işçilerin anısında 8 Mart’ın Uluslararası Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önerdi. Bu öneri oy birliği ile kabul edildi.

Ancak ilk yıllarda Dünya Kadınlar Günü’nün kutlandığı belirli bir tarih yoktu. Her zaman ilkbahar aylarında yapılıyordu. Dünya Kadınlar Günü’nün 8 Mart olarak belirlenmesi, 1921 yılında Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. Adının ise “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olmasına karar verildi. Bazı ülkelerde dünya savaşları sırasında kutlanması yasaklanan gün, 1960’lı yıllarda ABD’nin de anmaya başlaması ile tüm dünyada daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmasını kabul etti. Ancak burada üzücü olan şey, Birleşmiş Milletler’in web sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde anmanın New York’ta ölen kadın işçilerin anısına yapıldığının yazılmamış olmasıdır.

Özet olarak “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” bazı markaların yaptığı gibi promosyon ya da kampanya yapılacak bir gün değildir. Toplumsal farkındalık günüdür. Kadınların canları uğruna kazandığı hakların günüdür. Tüm kadınların “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nü kutlarız.

Top